FinExpert.e15.cz

Akcenta: Volný pád společné evropské měny

Kde to nejde silou, tam to jde ještě větší silou, a kde to nejde úspornými opatřeními, tam to jde ještě vyššími úspornými opatřeními. Tímto zaklínadlem se již řídí nejen země jižní Evropy, ale rozprostřelo se po celém Starém kontinentu. Tato metoda však zatím jaksi nefunguje a problémy z periférie se naopak začínají nenápadně přesouvat i do zemí jádra. I to je důvod proč nový francouzský prezident F. Hollande tolik volá po podpoře ekonomického růstu i za cenu dalšího zadlužování. Jeho volání však zůstává zatím nevyslyšeno a to především u největší evropské ekonomiky –  Německa.

V tomto duchu se konal i mimořádný středeční summit EU. Na jedné straně vystupovaly země jižního křídla, které již nechtějí snášet další škrty a na straně druhé země jádra, které volají po přísné fiskální disciplíně a jakékoliv další zadlužování striktně odmítají. Pochopit lze oba tábory. Ani jedno z východisek, tzn. ani škrty ani podpora růstu, však kýžené ovoce nepřinesou. Neutěšenou situaci v Evropě totiž vyřešit nelze, alespoň ne uspokojivou formou. Za spoustu problémů si eurozóna může sama. Společná evropská měna v nesourodém celku zemí je toho důkazem. Problémy by však evropské země měly i bez eura, i když by asi nebyly takového rozsahu. Hypocentrum „krize“ totiž neleží primárně v Evropě, ale daleko na východě. V Číně, v Indii a obecně v celé oblasti jihovýchodní Asie a rychle rostoucích rozvojových zemích.

Obrovská masa levné pracovní síly, která pracuje za nesrovnatelně nižší mzdy a za nesrovnatelně jiných podmínek než lidé v EU nebo v USA a volný pohyb kapitálu jsou těmi hlavními faktory, které dominují změnám v globální ekonomice, potažmo v EU. Pokud se vrátíme zpět na Starý kontinent, tak zjistíme, že v podstatě neexistuje žádná uspokojivá možnost, jak dopadům těchto procesů uniknout. Ale je dobré tyto hlavní příčiny alespoň pojmenovat a v rámci možností se na ně připravit. To se však neděje a místo toho se škrtá, zadlužuje a někde i pije ouzo.

Další ránu Evropě zasadila v tomto týdnu zveřejněná ekonomická data. V prvním čtvrtletí se eurozóna pohybovala na hraně recese, nyní už je zřejmé, že ve druhém čtvrtletí se pohybuje za hranou a pokles hospodářství je nevyhnutelný. Předstihové ukazatele (indexy PMI, index Ifo) z průmyslu i ze služeb výrazně zklamaly a to i v Německu. A jelikož je Spolková země naším klíčovým obchodním partnerem, je situace extrémně vážná i pro Českou republiku. Chromé domácí hospodářství, které drží jen jediný pilíř - zahraniční obchod, by tak mohlo dostat osudový úder. Neutěšená atmosféra byla potvrzena výsledky konjukturálního průzkumu. Podle této statistiky důvěra v českou ekonomiku v květnu dále poklesla. Ve světle aktuálních událostí se tomu rozhodně nelze divit.

Volný pád zažila v týdnu společná evropská měna vůči americkému dolaru. Oslabila na téměř dvouletá minima a ve čtvrtek se dostala na dohled hladiny 1,25 USD/EUR. Smíšeně si vedla koruna. Vůči euru sice byla během týdne pod tlakem, avšak její ztráty lze vzhledem k převládající atmosféře na trzích brát jako velmi mírné. V druhé polovině týdne navíc dokázala větší ztrát smazat a v pátek kolem 15 hodiny se obchodovala v blízkosti hladiny 25,40 CZK/EUR. Vůči dolaru koruna zažila další veletoče. Na začátku týdne dokázala výrazně posílit, ale poté již především ztrácela a vrátila se zpět nad hladinu 20 CZK/USD. Tam se obchodovala po celou druhou polovinu týdne. Dokud se situace na finančních trzích nestabilizuje je nutno počítat s výraznou rozkolísaností české měny.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená