FinExpert.e15.cz

Akcenta: Uvolněte se prosím v podání centrálního bankéře

Praha, 12. října 2012

Uvolni se, český občane. Nešetři tolik a začni více utrácet. Nemáš důvod být v depresi. Ekonomika na tom není tak špatně a tvé peníze nutně potřebuje. Pokud však budeš dál šetřit, počítej s tím, že toho moc nenaspoříš. Úroky ti snížíme a o zbytek se postará inflace. Tvé reálné úspory tak poklesnou. Měj rozum a pořiď si alespoň hypotéku, vždyť ceny nemovitostí v posledních letech výrazně klesly. Tolik ve zkratce proslov guvernéra M. Singera českým spořílkům, který tento čtvrtek vyvolal poměrně velký rozruch.
Není se čemu divit.

Českému spotřebiteli byl v posledních zhruba třech letech předkládán přesný opak výše zmíněného – žil jsi si nad poměry a nyní je třeba si utáhnout opasek. Pasivní český spotřebitel se vesměs podřídil a opasek si utáhl. Z části proto, že se podrobil hlasu shůry, z části proto, že musel. Guvernérova slova tak lze hodnotit rozporuplně. Na jednu stranu je chvályhodné, že se Česká národní banka snaží hrát aktivnější úlohu v hospodářské politice a nižšími úroky zjemnit dopad fiskálně restriktivních kroků současné vlády. Na straně druhé nelze přehlédnout, že to není jen onen zmiňovaný negativní sentimentem a opatrnost, který řadového občana nutí šetřit, ale že je to i současné ekonomické prostředí, které na optimismu moc nepřidává.

Pokud se podíváme na ekonomické statistiky zveřejněné v první polovině tohoto týdne, je zřejmé, že se ani v druhé polovině letošního roku Česká republika z recese nedostane. Pravděpodobnější je naopak prohloubení poklesu HDP. V září se zhoršila situace na pracovním trhu, když míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,4 %. Naopak poklesl počet volných pracovních míst a ne jedno místo tak aktuálně připadá více jak dvanáct uchazečů. Zhoršující se tendence vykazuje i domácí průmysl. Zarážející je především srpnový pokles u výroby motorových vozidel a obecně snížení nových zakázek. Avšak teprve další měsíce naznačí, jak to s automobily vypadá. Ve vleklé a zatím nekončící krizi zůstává stavebnictví. Celkově vzato, centrální banku čeká z tohoto pohledu hodně práce, aby navzdory rostoucí nezaměstnanosti a klesajícím reálným příjmům domácností (inflace v září činila 3,4 %) dokázala v českých občanech vzbudit pocit, že se je vlastně dobře a není se čeho bát.

Na závěr krátce ke koruně. Ta po většinu týdne stagnovala, což platí zejména ve vztahu ke společné evropské měně. Obchodování po většinu týdne probíhalo pod hranicí 25 Kč/EUR. V pátek odpoledne se však kurz koruny kotoval již těsně nad výše zmíněnou hladinou. Vůči americkému dolaru byla česká měna v první polovině týdne pod prodejním tlakem. V druhé polovině dokázala ztráty z větší části smazat. Vzhledem k tomu, že to centrální bankéři s případnými kurzovými intervencemi myslí asi opravdu vážně, je nutno přehodnotit perspektivu vývoje koruny do konce letošního roku. Apreciační trend byl pravděpodobně definitivně zastaven a momentálně se obchodování kolem úrovně 25 Kč/EUR v nadcházejících týdnech jeví jako ta nejpravděpodobnější varianta.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená