FinExpert.e15.cz

Akcenta: Kurzové intervence domácí ekonomiku nespasí

Primárním problémem totiž nejsou vysoké úrokové sazby, ale opatrnost domácností a podniků. Tato opatrnost však má své reálné základy v podobě záporných reálných mezd, vyššího růstu cen a ne zrovna příznivou situací na pracovním trhu. Navíc část spotřebitelů neutrácí proto, že více šetří, ale protože na to nemá.

Klíčovou událostí na domácí scéně bylo čtvrteční zasedání členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Centrální bankéři naplnili předpoklady a přistoupili k dalšímu snížení hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů na rekordní minimum 0,25 %. Sníženy byly i dvě další bankou vyhlašované sazby. S účinností od října bude diskontní sazba (tj. sazba, za kterou si komerční banky mohou uložit přes noc peníze u ČNB) činit 0,1 % a lombardní sazba (tj. sazba, za kterou si banky mohou od ČNB peníze při nedostatku likvidity na den půjčit) 0,75 %. Úpravy sazeb se víceméně čekaly.

Zajímavější byla následná tisková konference s guvernérem M. Singerem, kde potvrdil to, co již řekl v rozhovoru v předchozím týdnu. Použití nestandardních nástrojů, konkrétně kurzových intervencí se nedá do budoucna vyloučit. Tato slova měla okamžitý dopad na devizový trh. Česká měna začala citelně ztrácet a oslabila výrazně nad hranici 25 CZK/EUR.

V souvislosti s rozhodnutím bankovní rady vyvstává minimálně několik otázek. (1) Je snížení úrokových sazeb správným krokem? (2) Jsou případné kurzové intervence opravdu tím optimálním řešením? (3) Má, respektive bude mít expanzivní politika ČNB a případné kurzové intervence kladný dopad na reálnou ekonomiku?

Proti samotnému snížení sazeb nelze nic namítat. Poptávkové inflační tlaky v domácí ekonomice de facto neexistují a růst inflace momentálně hrozí jen v souvislosti s případným růstem cen komodit na zahraničních trzích. V případě eventuálních kurzových intervencí na oslabení domácí měny je situace již diametrálně odlišná. Silná koruna není primárně to, co trápí domácí ekonomiku. Přebytek zahraničního obchodu bude letos nejvyšší za samostatnou existenci České republiky a může překonat i 200 mld. korun.

Tempo vývozu sice ztrácí na intenzitě, ale na tom se rozhodující měrou podílí zhoršení ekonomického vývoje v eurozóně, než že by byla viníkem příliš silná koruna. Pokud se podíváme za hranice, tak švýcarská centrální banka (SNB) již více jak rok brání proti euru hranici 1,20 CHF/EUR, ale to je jiná kapitola. Švýcarský frank v návaznosti na prohloubení dluhové krize v jihoevropských zemích loni během letních měsíců extrémně posílil a SNB tak nezbylo nic jiného, než aby určila maximální přípustnou úroveň vůči euru. V případě koruny však k ničemu takovému za poslední rok nedošlo.

To o co se ČNB snaží, tj. rozpohybovat domácí ekonomiku je jistě chvályhodné, avšak lze mít pochybnosti, zda na to pokles úrokových sazeb a případné kurzové intervence budou stačit. Primárním problémem totiž nejsou vysoké úrokové sazby, ale opatrnost domácností a podniků. Tato opatrnost však má své reálné základy v podobě záporných reálných mezd, vyššího růstu cen a ne zrovna příznivou situací na pracovním trhu. Navíc část spotřebitelů neutrácí proto, že více šetří, ale protože na to nemá.

Expanzivní měnová politika ČNB sama o sobě nemá v tomto směru příliš šanci na úspěch. Buď se musí výrazně zlepšit situace v eurozóně, nebo musí vláda omezit prováděnou fiskální restrikci. To první se hned tak nestane, takže do značné míry záleží na politicích.

Na závěr krátce k vývoji české měny. Koruna byla v tomto týdnu i nadále pod prodejním tlakem a její výrazné oslabení přišlo až v druhé polovině týdne. Na měnovém páru s eurem se až do čtvrtku nic zajímavého nedělo. Obchodovalo se těsně pod hranicí 25 CZK/EUR a čekalo se na zasedání ČNB. Po tiskové konferenci koruna skokově oslabila a ke konci týdne se kurz kotoval již výhradně nad výše zmíněnou úrovní 25 CZK/EUR. Vůči dolaru koruna kontinuálně oslabovala a v pátek odpoledne se již obchodovalo nad hladinou 19,50 CZK/USD. Navzdory návratu koruny zpět nad hranici 25 CZK/EUR, v následujících týdnech očekávám její postupný posun zpět na silnější úrovně.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená