FinExpert.e15.cz

Akcenta: Dilema českého centrálního bankéře

Praha, 21. září 2012

Domácnosti byly po dlouhou dobu konfrontovány s pojmy jako život nad poměry a utahování opasků. Když si velká část z nich opasky skutečně utáhla, bez ohledu na to zda chtěla či musela, karta se náhle obrací a spotřebitelé jsou vyzýváni k většímu utrácení. Dochází tak na slova klasika: „Pokud budeme všichni šetřit, všichni na to také doplatíme“.

Týden bez výrazných událostí na domácí i zahraniční scéně se nevydařil české měně. Ta se po více jak dvouměsíční sérii konstantního posilování vydala opačným směrem a výrazně oslabila. Nedařilo se ani euru, které během týdne odevzdalo část svých zisků a vůči americkému dolaru se ve čtvrtek dostalo pod hladinu 1,30 USD/EUR. Nálada na trzích se po euforickém minulém týdnu zhoršila. Obava ze zpomalení globální ekonomiky se stala opět hrozbou, která podnítila prodej rizikových aktiv. Zastavil se i raketový nárůst ceny ropy, poté co největší producent černého zlata, Saúdská Arábie, oznámil, že optimální cena za barel je kolem 100 dolarů. Z centrálních bank úřadovala japonská Bank of Japan (BoJ), které nezbylo nic jiného než napodobit své „kolegyně“, Evropskou centrální banku (ECB) a americký Fed, a navýšit nákup aktiv.

Na domácí scéně poutaly pozornost rozhovory s členy bankovní rady České národní banky (ČNB), konkrétně s guvernérem Singerem a viceguvernérem Hamplem. Zasedání bankovní rady se totiž kvapem blíží (příští čtvrtek 27.9) a očekávání jsou poměrně velká. Zdá se, že ČNB po dlouhé době začne hrát aktivnější roli ve vztahu k vývoji domácí ekonomiky. Guvernér Singer dokonce nastínil, že v úvahu pro dosažení cílů ČNB připadá i použití nestandardních nástrojů jako jsou kurzové intervence, atakování dlouhého konce výnosové křivky či rozšíření aktiv, které mohou být centrální bankou přijímány jako kolaterál. Důvod, který vede některé centrální bankéře k těmto úvahám je prostý – slabá výkonnost domácí ekonomiky v návaznosti na slabou domácí poptávku. Snižování sazeb již nestačí, respektive snižovat již není kam, jsou totiž téměř na nule.

Je však evidentní, že bankovní rada není v dalším působení jednotná. Pro snížení sazeb by měla hlasovat trojice – Lízal, Singer, Tomšík, avšak k nutné úpravě sazeb je třeba ještě jeden hlas. Jazýčkem na vahách by tak mohl být právě Hampl, který sice poukázal na fakt, že v ČR je v současnosti obrovský rozdíl mezi reálným stavem domácí ekonomiky (není na tom tak špatně) a náladou spotřebitelů (ta je mizerná), avšak nepovažuje právě za rozumné použít k stimulaci spotřebitelů nestandardní měnověpolitické nástroje.

Úkolem pro centrální bankéře do dalších měsíců tak zůstává především rozpohybovat slabou poptávku domácností a podniků. To však nebude nikterak snadné. Domácnosti byly po dlouhou dobu konfrontovány s pojmy jako život nad poměry a utahování opasků. Když si velká část z nich opasky skutečně utáhla, bez ohledu na to zda chtěla či musela, karta se náhle obrací a spotřebitelé jsou vyzýváni k většímu utrácení. Dochází tak na slova klasika: „Pokud budeme všichni šetřit, všichni na to také doplatíme“.

Závěrem krátce ke koruně. Jak již bylo zmíněno na začátku, neprožila si česká měna zrovna nejlepší týden. Vůči euru výrazně oslabila především v první polovině týdne a v jeho druhé polovině obchodování probíhalo již na dohled hladiny 25 Kč/EUR. Na měnovém páru s americkým dolarem se kurz vrátil nad úroveň 19 Kč/USD. Co přesně stojí za oslabením koruny lze jen spekulovat, ale nabízejí se minimálně tři důvody. (1)

Technický – po dlouhodobém posilování koruny přišla potřebná korekce, kterou umocnila aktivace příkazů stop-loss nad hladinou 24,50 Kč/EUR. (2) Zhoršení nálady na finančních trzích. Oslabovala nejen koruna, ale vesměs všechna riziková aktiva. (3) Spekulace ohledně kroků ČNB. Než momentálně predikovat další vývoj koruny je lepší vyčkat na příští čtvrtek, co přinese zasedání ČNB. V každém případě několikaměsíční trendy nekončí tak rychle a návrat koruny minimálně k hladině 24,50 Kč/EUR je v dalších týdnech více než pravděpodobný.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená