FinExpert.e15.cz

Akce! Půjčky na počkání

Nemáte peníze? Půjčte si je. Během jednoho dne už dostanete i hypotéku. V čem se liší úvěry na počkání?
Akce! Půjčky na počkání

Česká spořitelna

Začátkem srpna přišla s nabídkou tzv. Hypotéky na počkání. Funguje tak, že již na první schůzce zájemce o hypotéku podepíše úvěrovou smlouvu a ihned se dozví schválenou výši hypotéky.

Rekonstrukci s ní neuděláte

Tuto hypotéku lze použít na financování koupě nebo výstavby nemovitosti a banka ji poskytuje až do výše 100 % hodnoty nemovitosti se splatností až 30 let a garantovanou výší splátky na dobu 5 let nebo 1 roku.

Vzájemná důvěra

Pokud o tuto hypotéku budete mít zájem, její sjednání je opravdu jednoduché. Zajdete na pobočku ČS a sdělíte, že o hypotéku máte zájem. S pracovníkem banky pak sepíšete řádnou úvěrovou smlouvu. Výše hypotéky se samozřejmě odvíjí od výše vašeho příjmu a ten musíte ČS doložit. Bance však k uzavření smlouvy stačí jen ústní sdělení všech potřebných dat a informací, takže pokud všechno nosíte v hlavě, máte smlouvu teoreticky "v kapse". Celý proces schválení je postavený na vzájemné důvěře banky a klienta: banka věří, že uvedené údaje jsou pravdivé. To samozřejmě neznamená, že si je již neověří, ale pokud pravdivé jsou, smlouva je okamžitě platná.


Tip: Vše o hypotékách České spořitelny se dozvíte zde.

Špatně doložený příjem se může zkomplikovat

Problém může nastat v případě nepřesných údajů, zvláště ve výši dokladovaného příjmu. Přiznám se, že i já v hlavě nenosím výši své mzdy. Ta se navíc  každý měsíc mění podle odpracované doby, dnů dovolené, nemocenské, prémií apod. Bude-li dokladovaný příjem nakonec nižší, smlouva se neruší, ale bude přímo úměrně snížena konečná výše hypotéky. Od sepsání smlouvy máte šest měsíců na doložení všech potřebných dokladů pro čerpání hypotéky. Jestliže vlivem vaší (byť nechtěné) nepřesnosti se hypotéka nakonec sníží, a tak vám mohou chybět potřebné peníze na financování koupě, může nastat velmi nepříjemná situace.

Klepněte pro větší obrázek

Z počátku vše zdarma, ale odstoupení od smlouvy se prodraží

Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete po podepsání smlouvy hypotéku před čerpáním ukončit, připravte se na poplatek ve výši 9 500 Kč. ČS rovněž při podpisu smlouvy negarantuje úrokovou sazbu, ta je stanovena až při čerpání hypotéky, kdy je podepsán dodatek ke smlouvě. Od podepsání smlouvy vám běží šestiměsíční lhůta, kdy musíte doložit požadované dokumenty.

  • Výhody: Odpadá stres, zájemce o hypotéku má klid, protože drží v ruce reálnou úvěrovou smlouvu.
  • Nevýhody: Vysoký poplatek za odstoupení od smlouvy, riziko uvedení nepřesností ve výši příjmu, které mohou mít za následek snížení částky úvěru, půlroční lhůta čerpání úvěru (není sice krátká, ale vzhledem k fungování některých katastrálních úřadů…

GE Money Bank

U GEMB sice nedostanete hypotéku na počkání, ale banka garantuje, že ji dostanete do tří hodin. Nazývá ji Hypoexpres. Pokud spěcháte na hypotéku, nechoďte těsně před zavírací hodinou anebo o víkendech (to ostatně platí i pro hypotéky ČS). Hypotéky schvalují lidé a ti mají také svoji pracovní dobu. Pro netrpělivé je ideální doba zajít si pro hypotéku dopoledne, resp. po obědě. Pro hypotéku musíte jít s doloženým příjmem, bez něho se s vámi GEMB bavit nebude. Tím máte o jednu administrativu hned na začátku navíc, na druhé straně se dozvíte výši hypotéky a máte zaručeno, že se již nezmění.

Na novou nemovitost i na rekonstrukci

S GE nepodepisujete řádnou smlouvu o úvěru jako u ČS, nýbrž neodvolatelný úvěrový příslib (smlouvu o smlouvě budoucí). To je sice subjektivně hodnoceno „horší“ varianta, ale v konečném důsledku to vyjde stejně. Oproti konkurenční ČS se hypotéka GE liší i možností použít ji na rekonstrukci. Od sepsání příslibu máte 9 měsíců na doložení dalších požadovaných dokumentů, resp. samotnou přípravu realizace rekonstrukce. Pokud řádnou smlouvu o úvěru sepíšete do jednoho měsíce od sepsání příslibu, GE garantuje původní úrokovou sazbu, kterou vám nabídla při prvním podpisu.

Akce! Hypotéka

GEMB svoji nabídku podpořila i reklamní kampaní s názvem „Akční hity“. Podobně postupuje i Česká spořitelna. Faktem je, že klienta často zajímá jen výše splátky a úrokové sazby. V tomto ohledu je šikovnější kampaň GEMB, kdy z informačního letáku zájemce okamžitě zjistí kolik bude splácet při které hypotéce a úrokové sazbě. Pokud si po podepsání úvěrového příslibu hypotéku rozmyslíte, za odstoupení od smlouvy GEMB zaplatíte 4 000 Kč.

Příklady měsíčních splátek při využití nabídky Akční hity a splatností hypotéky

Výše hypotéky v Kč
Hypotéka Akční HIT Hypotéka Standard Úspora za 5 let
700 000 3 337 Kč 3 584 Kč 14 820 Kč
1 200 000 5 720 Kč 6 145 Kč 25 500 Kč
1 500 000 7 150 Kč 7 681 Kč 31 860 Kč
3 000 000 14 300 Kč 15 361 Kč 63 660 Kč
  • Výhody: Delší doba čerpání, menší poplatek za odstoupení od smlouvy, nižší úroková sazba (srpen 2006)
  • Nevýhody: Nutné doložení příjmu před sepsáním návrhu

Kdo je lepší?

České spořitelně patří v tomto ohledu prvenství za to, že se pokusila odbourat byrokracii, která spoustu zájemců o hypotéky odrazuje. GEMB přišla s podobnou nabídkou později. Je jasné, že ji nevytvořila během několika týdnů, nicméně protože ČS uvedla tento typ schvalování hypotéky jako první, mohla se na ni připravit. U obou bank při sepsání smlouvy nic neplatíte, poplatky se naúčtují až při čerpání úvěru.

Hypotéky bez doložení příjmů najdete pak u Hypoteční banky a Raiffeisenbank, ale nejsou to 100procentní hypotéky a jejich získání také není jednoduché.

ČS a GEMB nabízejí 100procentní úvěrování nemovitosti. V konečném hodnocení je však hypotéka od GEMB šikovnější, a to i přes počáteční nutnosti doložení příjmu. Ale opět pozor: hypotéka se musí splácet! Informace o vašich dalších úvěrech se banka z úvěrového registru dozví ihned při sepsání první smlouvy, resp. úvěrového příslibu. To znamená, že přestože banky hypotéky nabízejí opravdu výhodně, neznamená to, že je dostane každý.
Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Sazba
Karel
28. 8. 2006, 13:56
Re:Vždyť je to úplně jedno.
Tomáš Marný
28. 8. 2006, 13:54
Re:Vždyť je to úplně jedno.
Pavel
28. 8. 2006, 12:43
Re:Sazba
Michal Kára
28. 8. 2006, 12:42
Re:Sazba
jarda
28. 8. 2006, 11:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená