FinExpert.e15.cz

Air, Era, Equa, Fio, mBank, Zuno: Kterou si vybrat?

Přemýšlíte o změně banky? Situace na trhu tomu nahrává.
Air, Era, Equa, Fio, mBank, Zuno: Kterou si vybrat?

Tento rok se bankovní trh totiž rozšíří hned o tři nováčky. Zuno otevřelo v červenci, Equa představila novou nabídku v září, Air Bank zahájí 1. listopadu, nabídka je však již známá.

Tyto banky mají něco společného – bývají zařazovány mezi tzv. nízkonákladové banky a mají zálusk na klienty tradičních bank. „Dlouhá léta platilo, že pouhá dvě procenta klientů změní v daném roce svoji hlavní banku. V posledních letech se ale toto číslo vyšplhalo přes deset procent, a to zejména mezi zákazníky s vyšším vzděláním. Zatím je tento trend daleko více tažen nespokojeností zákazníků s tradičními bankami, než existencí skutečných alternativ v podobě inovativních bank,“ řekl Erich Čomor, generální ředitel Air Bank, v rozhovoru pro Bankovnipoplatky.com.

Všechny banky slibují něco nového, jednoduché bankovnictví a ohánějí se slogany jako Less bank, more life, Simply Better Banking či dokonce Nenechte nás vydělat. Ceníky nevypadají špatně, ale jak si vybrat? Postavili jsme vedle sebe ceny nejčastějších služeb a transakcí.

A protože se tedy jedná o nízkonákladové banky porovnávali jsme je i s Fio bankou, mBank a také s Era online účtem od Poštovní spořitelny, který podle nás také vykazuje „znaky nízkonákladovosti“.

Za vedení

Když se podíváme na ceníky porovnávaných bank, zjistíme, že vedení účtu zcela zdarma bez nějakých omezení nabízí Fio a mBank. Účet Era nebo od Equa budete mít zdarma při splnění podmínky. V případě Equa bank jsou podmínkou příchozí platby alespoň ve výši 15 000 Kč nebo minimální zůstatek 150 000 Kč. Pro bezplatné vedení účtu u Ery je důležité mít zůstatek minimálně 15 000 Kč.

Zuno a Air Bank nabízí vždy po dvou tarifech. Air Bank má Malý a Velký tarif – u Malého máte vedení zdarma a připlácíte si za jednotlivé služby, pro aktivnější klienty je vhodnější Velký tarif, kde zaplatíte paušál 150 Kč a již neplatíte za jednotlivé položky. Cena tohoto „balíčku“ se směle může utkat s cenami účtů u tradičních bank. Ovšem u Air prý neplatíte za účet ale za „vztah s bankou“, to znamená, že za 150 Kč můžete mít otevřených účtů třeba deset, což může vyhovovat třeba početnější rodině.

Zuno nabízí zdarma tarif Účet, za Účet Plus zaplatíte měsíčně 68 Kč. Rozdíly mezi těmito dvěma tarify jsou vlastně jen v poplatcích za výběr z bankomatu. Účet Plus navíc můžete mít zdarma, pokud v měsíci zaplatíte kartou minimálně 5 000 Kč nebo máte zůstatek 200 000 Kč.

Za transakce

Při pohledu na ceník vidíme, že z řady vybočuje pouze Air Bank. Podle slov tiskového mluvčího se však tato banka nechce řadit mezi banky nízkonákladové. Všechny banky, až na zmíněnou Air Bank, mají odchozí platby zdarma. U Air Bank zaplatíte za odchozí platbu 5 Kč.

V posílání SEPA plateb je jasným favoritem Fio banka, zaplatíte zde 50 Kč, u ostatních se ceny pohybují okolo dvou set korun. Ostatní zahraniční platby má nejlevnější Equa. Ta a také Air, Fio a Zuno mají za odchozí zahraniční platbu pevně stanovený poplatek. mBank a Era mají „klasiku“ v podobě procento, resp. půl procenta z částky, minimálně však….

Za výběry

U jednotlivých účtů jsou výrazné rozdíly u výběrů z bankomatu. Kolik zaplatíte, záleží na více okolnostech – banky třeba umožňují vybírat zdarma, ovšem ve svých nebo „spřátelených“ bankomatech či v případě nějaké podmínky, jako je požadovaná útrata kartou. Jen Equa bank nic nekomplikuje, nastavila jednotný poplatek na všechny bankomaty jak v ČR, tak v zahraničí, a to 9 Kč.

Za vydání neembossované karty neplatíte u žádné banky. Za embosovanou zaplatíte pouze u Equa bank, a to 99 Kč, u Air dostanete hned dvě. Za vedení karty dáte 25 Kč měsíčně u Fio banky a 42 Kč u Era online účtu, u ostatních nic měsíčně neplatíte.

Srovnali jsme ceníky nízkonákladových bank

Klepněte pro větší obrázek

Kolik zaplatíte?

Kromě porovnání ceníků jsme také porovnali, kolik by za službu jednotlivých bank zaplatil náš „průměrný“ klient, který:

  • Měsíčně na účtu obrátí 25 000 Kč a zůstane mu 15 000 Kč
  • Vlastní pouze jednu kartu, a to debetní embosovanou
  • Z bankomatu vybírá 4× z toho 3× ve vlastní bance a 1× v cizí, ze které si vybere kolem 4 000 Kč
  • Užívá internetové bankovnictví
  • Přijde mu za měsíc 5 plateb z toho 3 z cizí a 2 z vlastní banky
  • Provede 3 platebních příkazů přes internetové bankovnictví.
  • Stejná internetová preference je i u trvalých příkazů a inkas (6× TPÚ do cizí banky a 1× inkaso nebo sdružená inkasní platba také do cizí banky)

U Zuno Bank a Air Bank jsme do porovnání zahrnuli jen Účet a Malý tarif. V našem porovnání jsou tedy účty, kdy nezaplatíte za vedení, ale zvlášť za transakce. I když Účet Plus od Zuna, pokud byste však utratil kartou více než 5 000 Kč, by byl pro vás výhodný. Při splnění dalších podmínek jako je výběr z bankomatu Raiffeisenbank a minimálně 1 000 Kč, by vás Účet Plus stál 38 Kč měsíčně.

Níže uvedená tabulka ukazuje, že by náš klient nejméně zaplatil u mBank, nejvíce pak za Účet od Zuno Bank. Podle našeho porovnání by z nově příchozích nízkonákladových bank těm již ostříleným Fiu a mBank mohla dobře konkurovat Equa bank, ovšem je zde podmínka pro bezplatné vedení účtu. Který účet se vyplatí zrovna vám je samozřejmě individuální. Záleží na tom, jak svůj účet používáte (viz výše popsaný příklad na Účtu Plus od Zuna).

PoložkaEqua bankAir BankZunoFio bankamBankPošt. Spořitelna
Běžný účetMalý tarifÚčetBěžný účetmKontoEra online účet
Vedení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Vedení debetní kartyzdarmazdarmazdarma25 Kčzdarma42 Kč
4× výběr z bankomatu (3× z vlastního, 1× z cizího) 36 Kč25 Kč92 Kč30 Kč35 Kč39 Kč
5× příchozí platbazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
3× platební příkaz přes internetzdarma15 Kčzdarmazdarmazdarmazdarma
6× trvalý příkazzdarma30 Kčzdarmazdarmazdarmazdarma
1× inkasozdarma5 Kčzdarmazdarmazdarmazdarma
Celkem36 Kč75 Kč92 Kč55 Kč35 Kč81 Kč

Nejsme tak konzervativní

Jak se bankovním nováčkům povede a hlavně jestli své sliby Čechům dodrží, uvidíme až za čas. Cíle mají nové banky ambiciózní – například Equa by za pět let chtěla mít 350 000 klientů, ale zřejmě ne nemožné – za prvních sedm týdnů od otevření mělo Zuno už šestnáct tisíc klientů.

„Češi nejsou tak konzervativní nebo pohodlní, jak se na první pohled zdá. Jsou naopak hodně racionální, takže nemají problém zvednout kotvy a jít o dům dál – a my děláme maximum proto, aby se jim to vyplatilo,“ slibuje v rozhovoru pro Bankovnipoplatky.com Miroslav Střihavka, generální ředitel Zuno Bank.

Další článek


 

celkem 38 komentářů

Nejnovější komentáře

Já mám Eru již více než 10 let, jsem běžná uživatelk...
xena
11. 10. 2014, 19:21
V žádném případě nedoporučuji ERU z ČSOB , jejich in...
Láďa
28. 2. 2014, 19:11
Re: V tabulce porovnání poplatků u různých bank jsou...
Michal
9. 7. 2013, 00:10
V tabulce porovnání poplatků u různých bank jsou nes...
Andy
8. 6. 2013, 11:56
3 Kč jsou pro mě scifi. U ČS jsem platil za platbu d...
Martin
9. 9. 2012, 18:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená