FinExpert.e15.cz

Ahold: Jsme šokováni, my staré maso neprodáváme! (rozhovor)

Jacquot Boelen, šéf společnosti Ahold pro střední Evropu si v posledních dnech může připadat jako na houpačce. Ahold na jedné straně posílil svoji pozici domácí jedničky převzetím sítě Julius Meinl, na druhé straně čelí obvinění policie z ohrožení zdraví lidí závadnými potravinami.
Ahold: Jsme šokováni, my staré maso neprodáváme! (rozhovor)
Jednu z vedoucích českobudějovického supermarketu Meinl dokonce v pátek police obvinila z ohrožení zdraví lidí závadnými potravinami. Je to v pořádku?

Ten případ se nás ale netýká. Stal se před převzetím prodejen, Meinl nezanikl, a tak za něj zodpovídá.

Ovšem ani šéf řezníků vaší butovické Hypernovy Petr Voráček nepůsobil přesvědčivě, když na tiskové konferenci popíral, že v této prodejně se zákazníkům nabízí i zkažené maso. Věrohodněji působily záběry televize Nova skrytou kamerou, na nichž Voráček přitakává řezníkovi Jaroslavu Strnadovi - a ten takovou praxi popisuje.

Reportáž si televize dobře připravila, na tiskovce na ni pak reagoval Petr, který měl před novináři trému. Pro mě byla ovšem tato reportáž naprostým šokem.

Vylučujete, že ve vašich obchodech putuje zkažené maso po přebalení zpět na pulty, nebo se z něj připraví marinovaná specialita?

Opakuji, že jsme byli všichni šokováni. Butovická Hypernova je totiž hned vedle naší centrály, denně v ní nakupují naši lidé, sám tam chodím několikrát týdně. Podle našich informací z kontrol se tam nic takového neděje.

Jak chcete přesvědčit zákazníky, že heslo vaší společnosti „kvalita především“ stále platí?

Děláme pro to všechno. Do butovické Hypernovy jsme například v pátek instalovali dvě velké plazmové obrazovky, které zákazníkům živě přenášejí obraz z kamer, umístěných ve zpracovně masa.

Systém kontroly vašich lidí považujete za dostatečný?

Máme důsledný systém kontroly včetně modelu takzvaného "náhodného zákazníka", kdy přijde kontrola inkognito do prodejny a prověřuje vše - od čerstvosti zboží po dostatečný sortiment a chování personálu. Kromě toho si nyní najímáme agenturu Johnson Diversity, která nám bude dělat nezávislou kontrolu. Tato agentura je již ověřena naší sesterskou společností v Nizozemsku.

Proč jste tuto nezávislou kontrolu nezavedli také v Česku už dřív?

Jako každá firma se vyvíjíme a stále přijímáme nová opatření pro zvýšení kvality.

Mimochodem, necháte řezníka Strnada, který na skrytou kameru namluvil své názory o špatných praktikách ve vaší firmě, dál v zaměstnání?

Budeme s ním hovořit, až přijde do práce, je několik týdnů v pracovní neschopnosti. Nemyslím si, že tu bude moci mezi svými kolegy dál zůstat, naši lidé jsou dotčeni tím, jak se o firmě vyjadřoval. I on také při nástupu podepsal 17 bodů našeho předpisu, který podrobně nařizuje, co řezník musí a nesmí s masem dělat. Ovšem zdůrazňuji, že jsem pro naprostou otevřenost ve společnosti. Kdo chce mluvit o případných problémech, tomu nasloucháme.

Případy prohřešků vaší firmy i řetězce Julius Meinl vyšly na světlo právě v době, kdy přebíráte Meinlovy prodejny a posilujete svoji pozici jedničky na českém maloobchodním trhu. Považujete to za náhodu?

Nevím. Také si tu otázku kladu.

Česká vláda se hlavně v posledních měsících snaží omezit podle ní přílišnou rozpínavost řetězců. Navrhuje například regulaci podmínek výprodejů, omezení prodejní doby, chce přimět obchodníky k placení lepších cen dodavatelům potravin. Cítíte podobný tlak třeba v Polsku nebo na Slovensku?

V Polsku jsem působil sedm let a bohužel jsem tam zažil také podobné negativní nálady vůči cizím, nadnárodním firmám. Ale záleží přece na zákaznících, jaké zboží chtějí a kolik za ně jsou ochotni zaplatit, i na maloobchodnících, kolik si chtějí vydělat.

Kolik zboží odebíráte v Česku od zdejších firem?

Je to kolem 85 procent toho, co prodáváme. A zaměstnáváme tu čtrnáct tisíc lidí, přitom jen hrstka z nich je cizinců.

Přebíráte 56 prodejen firmy Meinl, Tesco zase koupilo prodejny Carrefouru. Bude tenhle trend pokračovat?

Určitě. Střední a východní Evropa je zatím asi jedinou oblastí, kde jsou zastoupeny prakticky všechny řetězce a trh je roztříštěný. Bude se to koncentrovat.

A vaše plány na expanzi?

Pokud bude dobrá příležitost a bude to zapadat do naší strategie, využijeme i dalších doplňkových akvizicí, jako to bylo u Meinla. Zaměřujeme se i na trh v Polsku, kde je také mezi obchodníky obrovská konkurence. Tam i v Česku budeme otvírat nové prodejny, na příští rok plánujeme více než třicet nových hypermarketů a supermarketů. Na všech středoevropských trzích chceme mít co nejvyšší postavení v podílu prodeje.

Jakým lokalitám dáváte přednost?

Velkým městům. Tam jsou zákazníci lépe schopni ocenit kvalitu zboží, která je naším heslem.

Ale průzkumy stále ukazují, že český spotřebitel se pořád ještě dívá především na cenu.

My kvalitu považujeme za takovou samozřejmost, že se o ní na poradách ani nebavíme - a diskutujeme proto hlavně o cenové politice. Ale vidím, že zájem spotřebitelů se i v Česku, stejně jako jinde v Evropě, přiklání ke kvalitnímu zboží.

Sám však potvrzujete, že na středoevropských trzích je mezi řetězci obrovská konkurence. Ta přece tlačí ceny potravin dolů. Dá se za těchto podmínek kvalita udržet?

Jde to, i když nemůžeme jít pod určitou cenovou hranici.

Ing. Martin Mařík, Hospodářské noviny

Jacquot Boelen 

Klepněte pro větší obrázek

Šéfem firmy Ahold Central Europe (Česko, Polsko, Slovensko) je třetím rokem, ve firmě pracuje čtyři roky. Předtím pracoval ve společnostech Metro či Bata Pearl. Pětaačtyřicetiletý Nizozemec žije teď v Praze se svou rodinou. Ahold Central Europe loni dosáhl tržeb 1,68 miliardy eur. V Česku má teď 240 supermarketů Albert a 50 hypermarketů Hypernova.

Další článek


 

Související články


celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Jo
Jarmila
18. 10. 2005, 14:40
Albert je fakt drahej
roger
17. 10. 2005, 22:18
Re: bůh se diví, co to stvořil ....
xx
16. 10. 2005, 21:02
bůh se diví, co to stvořil ...
Radon
15. 10. 2005, 18:36
1. věta...
Delph
15. 10. 2005, 11:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená