FinExpert.e15.cz

Absolventi zapomínají na pojistné

Během studia je zdravotní pojištění placené státem. Jak je to však po úspěšném ukončení studia na střední či vysoké škole?
Absolventi zapomínají na pojistné

Během řádného studia na střední škole, vyšší odborné či vysoké škole, je zdravotní pojištění za studenta placeno státem. Pouze však do 26 let. Po ukončení studií je již tato povinnost plně na čerstvém absolventovi (nebo jeho zaměstnavateli).

Jak je to s platbou pojistného během prázdnin?

Většina absolventů si chce užít ještě poslední prázdniny a do práce hodlají nastoupit až na podzim. Poslední „prázdniny“ si užívají dovolenou a příležitostně si přivydělávají na dohodu o provedení práce. Kdo však za čerstvé absolventy platí zdravotní a sociální pojištění během července a srpna? Za absolventy středních a vyšších odborných škol platí zdravotní pojištění stát ještě za srpen. Pojistný vztah je potřeba mít vyřešen od září.

  • Jestliže tedy úspěšný květnový maturant nastoupí do práce 1. září, tak bude od září zdravotní i sociální pojištění placeno jeho zaměstnavatelem a vše je v pořádku.
  • V případě zahájení samostatné výdělečné činnosti je zapotřebí do 8. října (platba za září) zaplatit minimální zálohu na zdravotní pojištění ve výši 1 601 Kč a do 20. října zaplatit minimální zálohu na sociální pojištění ve výši 1 731 Kč.
  • Když nebude čerstvý absolvent pracovat ani se neregistruje na úřadu práce, tak má povinnost platit měsíčně zdravotní pojištění 1 080 Kč (opět do 8. října), sociální pojištění se neplatí, ale tato doba není zohledněna pro výpočet důchodu. Proto je nutné se registrovat u úřadu práce, aby platba zdravotního pojištění na účet příslušené zdravotní pojišťovny byla prováděna ze státní kasy. Současně je evidence na úřadu práce v omezeném rozsahu zohledněna pro důchod. 

Za vysokoškoláky platí stát zdravotní pojištění ještě jeden měsíc od ukončení studia.

Jak je to s pobytem v cizině?

Počet čerstvých absolventů, kteří po ukončení studia začínají podnikat, či vydělávat v zahraničí roste. Jak je to v tomto případě s platbou pojištění? V tomto případě budou pojištěni ve státě, kde pracují či podnikají. Zdravotní i sociální pojištění bude placeno dle zákonů daného státu. V Česku dojde ke ztrátě zdravotního pojištění, je však nutno doložit začátek pojištění v zahraničí mezinárodními formuláři (v tomto případě E 106). Vyhotovený formulář E 106 je zapotřebí doručit příslušené zdravotní pojišťovně. Jakmile se občan s trvalým pobytem v Česku vrátí do Česka, tak má opět povinnost se přihlásit do systému českého veřejného zdravotního pojištění. Nesplnění této oznamovací povinnosti je sankciováno ze strany zdravotní pojišťovny pokutou až do výše 10 000 Kč. V případě plánů pracovat či podnikat v zahraničí je dobré před odjezdem navštívit zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Předejde se tak možným nesrovnalostem a uložení penále či pokuty.

Prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí

Jestliže čerstvý absolvent vyrazí do ciziny (nepřetržitě nejméně na 6 měsíců), tak není povinen po tuto dobu platit v Česku zdravotní pojištění, jestliže je v cizině zdravotně pojištěn a učinil o této skutečnosti u příslušné zdravotní pojišťovny písemné prohlášení. Během doby dlouhodobého pobytu však nevzniká v Česku nárok na úhradu péče hrazené zdravotním pojištěním. V praxi se tak stává, že absolventka vyrazí do ciziny pracovat jako au-pair, po nějaké době přijede domů na návštěvu, čerpá lékařskou péči a vyzvedne si nějaké léky. Některé zdravotní pojišťovny potom po této absolventce požadují úhradu léků. S opětovným přihlášením u příslušné zdravotní pojišťovny je nutné předložit doklad o zdravotním pojištění v zahraničí. V případě, že není tento doklad předložen, tak je zapotřebí doplatit zdravotní pojištění za tuto dobu (1 080 Kč za každý měsíc + penále 0,05 % za každý den prodlení).

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená