Naprostá většina veřejnosti považuje dnes starobní důchody vyplácené u nás za nepřiměřené (81 %) a nedostatečné k pokrytí základních potřeb důchodců (72 %). Čtyři z pěti obyvatel (80 %) se domnívají, že současný důchodový systém neumožňuje prožít důstojné stáří.
Vyplývá to z výzkumu společnosti STEM, která jej uskutečnila na začátku května mezi občany staršími 18 let. Hodnocení výše starobních důchodů a důchodového systému závisí především na věku, materiálním zajištění domácností a na politických preferencích občanů.
Pokud by byly brány v úvahu pouze odpovědi lidí, kterých se tyto otázky bezprostředně týkají - tedy starobních důchodců - rozložení odpovědí je ještě kritičtější: 92 % důchodců tvrdí, že současné důchody nejsou přiměřené, téměř 90 % důchodců má za to, že dnešní systém důchodového zabezpečení jim neumožňuje strávit důstojné stáří, a čtyři pětiny penzistů tvrdí, že průměrný starobní důchod nestačí na pokrytí základních potřeb důchodců.
Velká část veřejnosti je přesvědčena, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné buď zásadně změnit (43 %) nebo dokonce nahradit úplně jiným systémem (27 %). Zastánců jen mírných nebo žádných úprav systému důchodového zabezpečení je oproti tomu podstatně méně (26 % občanů zastává názor, že do budoucna vydržíme jen s drobnými změnami, 4 % se domnívají, že na stávající podobě důchodového systému není třeba nic měnit).
Zdroj: STEM