FinExpert.e15.cz

9 technologických trendů roku 2013

Kam se technologie budou ubírat a kolik bude stát jejich vývoj.
9 technologických trendů roku 2013

Rok 2012 se nesl ve znamení chytrých telefonů, tabletů a cloudových řešení. Co očekávat v roce následujícím? Společnost IDC zabývající se výzkumem trhu sestavila seznam technologických trendů pro rok 2013. Podívejte se, kam se technologie budou ubírat a kolik bude stát jejich vývoj.

Svět vydá na technologie 2,1 bilionu USD

Firmy jsou připraveny přejít na nejnovější technologie. Spotřebitelé budou dále utrácet za chytré telefony, tablety a aplikace. Výdaje na IT vzrostou o téměř 6 %.

V rozvíjejících se zemích bude rozvoj technologií enormní

Poptávka po technologiích se zvýší zejména v Latinské Americe, střední a východní Evropě a na Blízkém východě. Do IT investují tyto regiony celkem 730 miliard USD, o 9 % více než v roce 2012. Třetina zákazníků bude právě z těchto oblastí.

Pro některé dodavatele mobilních technologií bude rok 2013 zlomový

V módě budou minitablety s obrazovkou menší než 8 palců. Na celkových tržbách se budou podílet 60 %. Trh chytrých telefonů spolu s tablety poroste o 20 %. Přijde zlom v oblasti mobilních platforem. Ti, kteří nevzbudí zájem alespoň u 50 % vývojářů aplikací, nepřežijí. Google a Apple již tuto hranici překonaly, Microsoftu stále ještě chybí 17 %.

Velké IT firmy pohltí malé hráče nabízející cloudová řešení

IT fenomén SaaS (software jako služba) za uplynulých 12 měsíců hodně posílil. Velké firmy jako Oracle či SAP utrácejí miliardy dolarů a snaží se na tento slibný trh proniknout. Za uplynulých 20 měsíců proběhly akvizice v hodnotě 17 miliard USD. V následujících 20 měsících se očekává, že se na tento typ akvizic vydá zhruba 25 miliard USD. Ocenění některých firem se však pohybuje tak vysoko, že by jejich akvizice nebyla snadná. Například hodnota veřejně obchodovatelné firmy Salesforce.com je přes 20 miliard USD. V úvahu ale rozhodně přicházejí firmy jako Okta, Zenoss nebo ServiceMax.

Objeví se více menších specializovaných cloudů

V roce 2012 se technologie cloudu vyvinula natolik, že se jeho vybudování stalo o hodně jednodušším a cenově dostupnějším. To znamená, že se v roce 2013 objeví celá řada nových cloudů. Budou sloužit specifickým odvětvím, například nemocnicím, stavebním firmám či bankovních institucím.

Každý se stane ajťákem

Zaměstnanci, kteří nepracují jako IT specialisté, přebírají úlohu nákupčích technologií, ať už se jedná o mobilní zařízení, cloudy ke sdílení souborů, či různé aplikace. Očekává se, že v příštím roce budou manažeři nakupovat přímo pro své týmy 80 % nových technologií.

Velká data přinesou velký byznys

V roce 2012 se do centra pozornosti firem dostala mobilní zařízení a technologie cloud computingu. Očekává se, že v dalším roce budou hrát prim technologie na zpracování a uložení dat v obrovských objemech pro firemní zákazníky (big data). Trh velkých dat poroste ročně o 40 %. V roce 2012 dosáhl objemu 5 miliard USD, v roce 2013 to bude 10 miliard USD a v roce 2017 lze očekávat až 53 miliard USD.

Datová centra, jak je známe dosud, se stanou minulostí

Rozvoj datových center, který započal již v roce 2012, bude pokračovat v roce 2013 rychlým tempem. Jedná se o zařízení, která nabízejí výpočetní systém, úložiště, sítě i software v jednom balíku. Velká příležitost se zde otevírá zavedeným firmám Cisco Systems, Dell, Hewlett-Packard a Oracle, ale musejí to vzít za správný konec. Na záda jim totiž dýchá spousta malých začínajících firem.

Pracovní počítač se bude rovnat heslu, které nosíte v hlavě

BYOD (z anglického Bring Your Own Device) je vzrůstajícím trendem a brzy se promění v BYID (z anglického Bring Your ID). To znamená, že zaměstnanci budou moci pracovat na jakémkoli zařízení. Stačí se přihlásit pod správným heslem, pracovní plocha bude dostupná odkudkoli.

Článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená