FinExpert.e15.cz

71 % Evropanů tvrdí, že nemá prostředky na utrácení


tak jsem se zase pousmál, krize trvá zejména pro to že to všechna média omílají stále dokola, budete li stále tvrdit, že bude hůř, tak skutečně hůř bude. Přestaňte psát o krizi, lidé nebudou mít takoví strach o svou budoucnost, začnou trochu utrácet, bude tedy potřeba víc vyrábět, a nakonec bude i za co utrácet. Pak mne ještě fascinuje jak lidé stále šetří, jasně jsou tu lidé kteří nemají téměř nic, jsou bez práce a v dlouhodobě neudržitelné situaci, ale těch nebude ani 10 procent. Pak tu máme větší množství těch kteří by mohli finančně vycházet, ale nemají žádné finanční vzdělání, žijí nad své poměry, a šetří na nesprávných místech. Je veřejnost už tak hloupá že by bylo lepší napsat článek který od A až do Z popíše jak se chová rozumě hospodařící člověk. Třeba takové věci jako, že se dítěti musí vysvětlit finanční situace rodiny místo toho aby se mu koupilo všechno co chce, na úrok z kreditní karty. Uvedu příklad: Dva lidé stejný plat, stejná práce. Nazvu je Karel a Vojtěch. Karel má dražší nájem protože bydlí v centru, často navštěvuje rodinu která bydlí cca 100Km daleko. Na jídle nešetří, pravidelně chodí do restaurací, kyna , knihy si kupuje. Doplním že plat je tak poměrně průměrný řekněme 14 čistého(někdo by řekl lehce nad průměrem). Řekli by jste že Karel na tom bude hůř než Vojtěch. Omyl, z výplaty spoří téměř třetinu, Vojtěch se naopak čas od času zadluží, a je na tom čím dál hůře. Jen takoví příklad, že člověk se nemusí extrémně omezovat a přesto jsou lidé kteří budou nadávat jak jsou na tom špatně, ale měsíčně někde stopí tisíce které mu zbudou. To samé platí u rodin.

 | 
czhunter  |  17. 08. 2013 12:34

Trik je v tom, že finančně se vzdělávají pouze ti lidé, kteří už finančně vzdělaní jsou. Ti, jejichž fin. vzdělání je nula o něj zároveň nemají zájem, takže o tom v Blesku nepíšou a FTV Prima nemluví.

To je obecně už tisíciletí známý princip - že vzdělání plodí další vzdělání (čím víc toho víte, tím víc toho ještě chcete vědět). Řešitelné je to pouze tak, že se zavede vzdělání povinné (i třeba to finanční), protože ze školy si každý něco zapamatuje, když tam aspoň dochází, i kdyby sebevíc nechtěl.

PS: Máš tam strašně moc hrubek, nejvýživnější je asi "chození do kyna".

 | 
Dan  |  18. 08. 2013 08:32

Přesně tak! Důsledkem toho pak je, že vzdělaní jsou stále vzdělanější a nevzdělaní jsou stále neschopnější (protože i informace, které už měli, tak bez opakování a používání rychle zapomínají).

Díky tomu platí ono známé: "Bohatí bohatnou a chudí chudnou."

Bohužel, tohle se nezmění nikdy. I kdyby jste finanční vzdělání nařídil, pak stejně nedonutíte lidi, aby to chápali a hlavně, aby podle toho žili!

Například už i v té škole, u doktora a všude se dnes každý dozví, že nemít vůbec žádný pohyb a jíst nezdravé jídlo, zničí zdraví a může způsobit smrt. Navíc, že cvičení posiluje tělo, brání vznikům deprese a dalších chorob... Ovšem stejně dnes dobrých 70% lidí žije absolutně nezdravě, necvičí atd.

Osobně znám případ ženy, která se doslova "užrala k smrti" - každý jí to celou dobu opakoval, ale všechno marné. Marně k ní lékaři roky mluvili. Smažené, čokoláda, chipsy, naprosto žádný pohyb a všechen čas strávený na gauči před TV. Když umírala, považovala to za strašnou nespravedlnost...

Takže u finančně nevzdělaného člověka, i kdyby jste ho donutil být měsíc v jedné místnosti s největšími špičkami světového businessu - stejně mu to nic nedá! Jenom si to odsedí jak trestanec trest v kriminále a nezmění se u něj nic. Ta změna totiž musí přijít zevnitř, z vnějšku ji vyvolat nelze.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená