FinExpert.e15.cz

7 změn životního stylu, bez kterých na lepší peníze zapomeňte

Pokud se chcete naučit být bohatými, projděte si následující body.
7 změn životního stylu, bez kterých na lepší peníze zapomeňte

„Úspěch se dá naučit,“ píše T. Harv Eker ve své knize „Secrets of the Millionaire Mind“. Stejně jako golf nebo hra na klavír. Pokud se chcete naučit být bohatými, projděte si následujících osm bodů.

Bavte se s lidmi, které obdivujete

Obklopujte se talentovanými lidmi, kteří sdílejí vaši vizi. Spolupráce více chytrých a kreativních hlav je produktivnější než práce geniálního jedince.

Pravidlem je, že se lidem, s nimiž se stýkáte, začínáte podobat. Proto se bohatí baví s bohatými. „Ve většině případů vaše čisté jmění zhruba odpovídá úrovni bohatství vašich nejbližších přátel,“ vysvětluje milionář a autor knih Steve Siebold. „Kontakty s lidmi, kteří jsou úspěšnější než vy, mohou rozšířit vaše obzory a odstartovat růst vašich příjmů. Milionáři uvažují o penězích jinak než střední třída. Jejich přítomnost vás může jedině obohatit,“ vysvětluje.

Cestovní náhrady: Vše, co potřebujete vědět

Cestovní náhrady: Vše, co potřebujete vědět

MPSV vydalo pro rok 2016 novou vyhlášku o cestovních náhradách.

Přiberte si vedlejšák

Chcete-li více vydělat, nejjednodušším řešením je více pracovat. Druhé zaměstnání vám navíc může dát daleko více než jen dodatečný příjem. Získáte zkušenosti v jiné oblasti, zapojíte mozek v odlišném kontextu a rozšíříte svoji síť kontaktů.

Ponořte se do literatury

Bohatí preferují vzdělání před zábavou. Odstřihněte proto kabelovku a sáhněte raději po dobré knize. Například po nějaké autobiografii. „Když přijdete k někomu bohatému na návštěvu, první, co uvidíte, bude velká knihovna s literaturou na téma 'jak se stát úspěšnějším',“ píše Siebold (knihovna tam zřejmě bude, ten obsah může být klidně jiný – pozn. red.).

Vezměte si například miliardáře Warrena Buffetta, který prý stráví 80 % svého pracovního dne čtením. Většina z úspěšných osobností má jen průměrné klasické vzdělání, věří ale síle samostudia.

Zvykněte si na nepohodlí

Pokud chcete uspět, musíte si zvyknout na určitou míru nejistoty a diskomfortu. „Fyzický, psychický a citový komfort je cílem střední třídy,“ píše Siebold. „Úspěšní rychle zjišťují, že stát se milionářem není jednoduché. Potřeba pohodlí je v takovém případě jen na škodu. Učí se fungovat v prostředí nejistoty. Ti nejlepší vědí, že existuje určitá daň za bohatství. Pokud mentálně zvládnete vydržet dočasnou bolest, můžete sklízet plody bohatství po zbytek života.“

Siebold radí sestavit si seznam pěti věcí, které musíte udělat dnes a které jsou sice nepohodlné, ale pomohou vám na cestě k bohatství.

Vstávejte časněji

Ranní ptáče dál doskáče. Ti, kdo vstávají brzy, mají dost času rozmyslet si, jak odpoví na všechny e-maily, a stihnou ranní rozcvičku, snídani i čtení. Jsou také šťastnější a zdravější.

Nechte peníze pracovat

Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak vydělat více, je investovat. A nejlepší je začít co nejdříve. „Milionáři v průměru investují přes 20 % příjmů ročně. Jejich bohatství není měřeno sumou, jakou vydělají v jednom roce, ale kumulativně za několik let,“ píše Ramit Sethi v bestselleru I Will Teach You to Be Rich.

K investování ani nemusíte být nijak zvlášť bohatí. Jen je potřeba dávat si stranou peníze pravidelně. Čím více, tím lépe, ale i malá částka umí zázraky díky složenému úročení.

Informujte se, zda váš zaměstnavatel nenabízí nějaký způsob výhodného investičního plánu s příspěvkem. Dalším vhodným nástrojem jsou nízkonákladové indexové fondy (ty například doporučuje sám Warren Buffett, byť sám zbohatl spíše díky dlouhodobým sázkám na konkrétní akcie; vy ale nemáte jeho možnosti).

Stanovte si cíle a představte si, jak jich dosahujete

Pokud chcete vydělat více peněz, musíte mít jasný cíl a specifický plán, jak cíle dosáhnout. Peníze se neobjeví zčistajasna. Bohatí lidé jsou posedlí tvorbou bohatství. Mají odhodlání, kuráž, znalosti a jsou tomuto procesu ochotni věnovat mnoho úsilí, zdůrazňuje Eker.

„Většina lidí si nesplní svůj sen, protože ve skutečnosti neví, co chce. Bohatí mají jasno, chtějí vydělávat peníze,“ píše Eker.

Sepište si cíle pro své roční příjmy a jmění. Buďte realističtí ohledně časového horizontu pro jejich dosažení, ale zároveň se nebojte klást si velké cíle.

Zdroj: Business Insider, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Víte, proč jsem si otevřel tento článek? Viděl jsem ...
Petr Komárek
3. 1. 2016, 13:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená