FinExpert.e15.cz

67 % dospělých Čechů chce během 3 let investovat do zlepšení svého bydlení

Zájem Čechů o kvalitní bydlení stále stoupá. Z průzkumu, který provedla GE Money ve střední Evropě a Rusku vyplynulo, že v nejbližších letech chtějí do svého bydlení investovat nejčastěji právě obyvatelé České republiky. V průměru chtějí zájemci o změnu bydlení na jeho zlepšení vynaložit 780 tisíc Kč. Místo půjčky od rodiny či přátel navíc Češi preferují úvěr od banky nebo jiné finanční instituce.

Měsíční náklady na bydlení v České republice zatím nedosahují průměru Evropské unie, kde na něj rodina vydává v průměru 21 % svého rozpočtu. V západoevropských zemích tento podíl totiž činí mezi 22 – 26 % (nejvíce platí Belgičané 26,6 %). Ve středoevropském regionu nejvíce za bydlení utrácejí Poláci – 24,7 % rodinných financí. V ČR je to zatím 17,2 %, ale lze očekávat přibližování k evropskému průměru.

Z průzkumu, mezi respondenty ve střední Evropě a Rusku, jasně vyplynulo, že jsou to právě Češi, kteří uvažují nejvíce o investicích do zlepšení svého stávajícího bydlení. Během tří let je hodlají uskutečnit dvě třetiny našich dospělých obyvatel, zatímco v Maďarsku nebo Rumunsku je to pouze 40 %,“ říká Michal Tuček, produktový manažer hypoték GE Money Bank.  

„Z průzkumu také vyplynulo, že v průměru chtějí Češi investovat do zlepšení svého bydlení 780 tisíc Kč,“ dodává Michal Tuček. Stejnou částku mají v plánu vynaložit také Poláci a Rusové. Výrazně méně je to v případě Rumunů (620 tisíc Kč) a zejména Maďarů, kteří chtějí do zlepšení svého bydlení investovat v přepočtu 500 tisíc Kč.  

Proč chceme změnu?

Hlavními motivy pro změnu jsou pro Čechy zlepšení současného bydlení a potřeba bydlet ve vlastním. Naproti tomu Poláci berou peníze vložené do bydlení jako dobrou investici a pro Rusy jsou klíčovým důvodem malé rozměry stávajícího bydlení. V rámci průzkumu se ukázalo, že téměř polovina ruských respondentů obývá byt s rozměry do 50 m².  

Raději od banky než od rodiny

Ve všech sledovaných zemích je patrný velký zájem o financování bydlení (alespoň částečně) z vlastních zdrojů – z úspor. Nicméně více než polovina lidí, kteří o novém bydlení uvažují, neodmítá půjčku od finanční instituce. Překvapivě minimální počet lidí uvádí možnost, půjčit si od rodiny nebo přátel (v ČR pouze 9 %). Pro menší částky lidé využijí spotřebitelské půjčky nebo úvěry ze stavebního spoření a pro větší hypotéky. O hypotéce uvažuje 27 % dospělých Čechů plánujících zlepšení svého bydlení. 

Kolik měsíčně splácet?

Respondenti z jednotlivých zemí se také výrazně liší v představě, kolik by chtěli za úvěr na bydlení měsíčně platit. Češi by průměrně chtěli splácet částku kolem 5500 Kč. Výrazně nižší splátky u svých půjček preferují Maďaři (4200 Kč) a Rumuni (3500 Kč). Naopak Rusové jsou ochotni měsíčně vydávat podstatně více - 6300 Kč, což může být částečně dáno vyšší plánovanou investicí, ale i indikace toho, že chtějí své půjčky splatit co nejdříve i za cenu vysokých splátek. 

Jak se bude vyvíjet poptávka po hypotékách v příštím roce?

„V roce 2008 očekáváme nadále rostoucí zájem o hypotéky, avšak tempo růstu by mělo být menší než rekordní nárůst v roce letošním. Na zpomalení růstu má vliv několik faktorů. Mezi ty nejvýznamnější řadíme rostoucí úrokové sazby, čímž se hypotéky stávají dražší. Další vliv budou mít plánované změny daní,“ říká Michal Tuček.  

 

Zdroj: tisková zpráva GE Money bank

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená