Ne všichni reprezentanti tohoto podnikání dodržují základní pravidla, která by měla v obchodování s investičními kovy platit. Než se tedy pustíte do „zlatého nákupu“ přečtěte si následující doporučení.
1. Instituce s autoritou
Za známku serióznosti prodejce investičních kovů je pokládána registrace u ČNB nebo Českého puncovního úřadu. Pozor, tyto instituce ale nejsou kontrolními orgány, které by dále dohlížely na počestnost obchodníků. Dalším indikátorem důvěry mohou být také věrohodné certifikace spotřebitelů. Prodávané zboží by mělo zároveň pocházet od renomovaných a známých mincoven a rafinérií jakými jsou například Argor Heraeus, Austrian Mint nebo Perth Mint.
Ceny zboží a služeb se v zemích Evropské unie se výrazně liší.
2. Menší gramáž, větší marže
Před nákupem byste měli dobře zvážit investovanou částku a formu kovu, do které chcete investovat. Pakliže máte dostatek prostředků, je rozumnější koupit větší slitek nebo cihlu, než nakupovat po menších slitcích nebo mincích. Obchodník, který vás tlačí k tomu, abyste za zamýšlenou částku nakoupili více drobného zboží, myslí především na svůj zisk než zákazníkovu investici. Nákup drobnějších mincí a slitků má i své výhody, jako jsou vyšší likvidita nebo ročníková sběratelská hodnota, ale nátlak od prodejce je vždy nemístný.
3. Cena
Obchodní cenu zlata určuje obchodování na burze a aktuální cenu lze najít na internetu. Konečnou cenu investičního zlata ovšem ovlivňuje také prémium (marže pro obchodníka). Zákazník by si měl hlídat tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného produktu. Před nákupem si jistě srovnejte ceny jednotlivých prodejců. Neplatí pravidlo, že známý a seriózní prodejce bude mít také nejnižší ceny.
4. Výkup investičního kovu
Tuto službu by měl nabízet snad každý seriózní prodejce investičních kovů. Skutečnost je však jiná a ne vždy platí to, co je deklarováno. Když máte štěstí, dojde k absurdní situaci, kdy vás obchodník, u kterého jste kdysi zlato koupili, pošle ke konkurenci, která zlato odkoupí. Jestli-že vám bude prodejce tvrdit, že nemůže váš slitek vykoupit, protože má poškrábaný obal, pochází ze starší edice nebo vám nebude chtít vykoupit minci s argumentem, že nemá certifikaci, vězte, že jde o nepravdivou informaci a takovému obchodníkovi se vyhněte. Obchodníci s kovy mají například možnost nechat za symbolickou cenu produkt znovu přebalit u původní mincovny.
5. Prodejce si prověřte
Kromě případné registrace u institucí s autoritou si také u prodejce zjistěte, zda na sebe uvádí kontakt (telefon, mobil, email...), zda má kamenný obchod, případně kolik má poboček. Preferujte spíše firmy, které jsou na trhu alespoň dva roky. Také internetové diskuze a názory dalších zákazníků vám mohou pomoci se zorientovat.
Zdroj: AuPortal