Náklady za energie v zimě významně rostou. Nejvíce peněz utrácíme za vytápění, které tvoří až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií v domácnosti. Více zaplatí zejména ten, kdo přetápí. Jak na topení ušetřit?
Správná regulace ušetří až 20 % nákladů
S rychlou regulací topení vám v domácnosti i ve firmě pomohou termostaty nebo inteligentní systémy nabízející široké množství funkcí a programů. Přístroje, které považujeme za inteligentní, řeší problémy s přetápěním a umožňují třeba nastavit topení jen na určitou část dne či pro každou místnost zvlášť. Každý teplotní stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pokud teplotu naopak snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit téměř 2 500 Kč ročně.
Tip: Doporučené teploty jsou v obývacím pokoji a kuchyni 20 – 22 °C, v ložnici 18 – 20 °C, v dětském pokoji 20 – 21 °C, v koupelně 22 – 24 °C a na chodbě 17 – 19 °C.
Pozor na závěsy
Příznivci závěsů možná netuší, že záclony zvyšují spotřebu energií. Platí to v případech, kdy nezakrývají pouze okno, ale také otopné těleso umístěné pod ním. Topení zakryté závěsem nemůže volně předávat teplo do místnosti a právě v tom momentu se může spotřeba zvýšit až o astronomických 40 %.
Zajistěte správnou cirkulaci vzduchu
Pro optimální činnost topného tělesa je nezbytná správná cirkulace vzduchu v místnosti. Pro snížení tepelných ztrát můžete za topení umístit reflexní fólii, která odráží teplo, zvyšuje výkon topení a šetří energie. Hliníková vrstva fólie navíc umožňuje odrážet teplo požadovaným směrem.
Zajímavost: Víte, že pasivní stavby spotřebují přibližně o 90 % méně tepelné energie než běžné domy?
Staré okno je ztrátovější než nezateplená zeď
Vlastnosti okna a výše tepelných ztrát se odvíjejí především od materiálu použitého rámu a zvolené výplně. Pokud nechcete měnit celá okna, nahraďte jednoduché zasklení za tepelně izolační dvojskla a vhodné těsnění. U dřevěných zdvojených oken snížíte únik tepla až o 50 %.
Pokud nechcete okna měnit, zaizolujte je. Nejen starší okna, ale i dveře zabezpečíte před značnou tepelnou ztrátou vhodným těsněním. Ideální variantou je silikon, který lze do stávajícího rámu nalepit.
Větrejte krátce a intenzivně
Pozor také na dlouhé větrání, kterým se ztrácí 50 – 75 % tepla. V zimě proto větrejte krátce a intenzivně zcela otevřenými okny. Nejlépe je otevřít okno dokořán dvakrát či třikrát za den na kratší dobu.
Častou chybou při větrání je vyklopené okno do větrací polohy po celý den, když nejste doma. Pokoj budete poté zbytečně dlouho vytápět do požadované teploty. Nevhodná je i mikroventilace.