FinExpert.e15.cz

5 pravidel půjčování

Praha, 20. března 2015

Každý někdy v životě může potřebovat peněžní půjčku. V dnešní době ovšem není problém půjčku získat, ale spíš umět si půjčit tak, aby to s vaším životem nelomcovalo. Spousta chyb při půjčování je přitom naprosto zbytečná!  

1. Pokud chci půjčku, nejprve si vše dobře promyslím  

Často se při rozhodování necháme unést a jednáme unáhleně a bez rozmyslu.  Jak zabránit tomu, aby nám půjčka přerostla přes hlavu? Důležité je si předem spočítat, jakou částku v rodinném rozpočtu můžou splátky měsíčně spolknout. Nezapomínejte, že půjčku budete splácet nějakou dobu a myslete tudíž i na to, aby vám měsíční splátka půjčky vyhovovala po celou dobu. Může se to zdát naprosto jasné, ale o tom, kolik za měsíc utratíme, má podle průzkumu Ery představu jen každý druhý z nás. Takže tužku a papír do ruky a počítat! Nebo pokud máte rádi moderní vymoženosti, využijte funkce internetového bankovnictví. Služba Era osobní finance zobrazuje vaše příjmy a výdaje v přehledných grafech. Můžete tak sledovat, jak se vaše výdaje vyvíjí a za co měsíčně utrácíte nejvíc.  

2. Sleduji nabídky a nenechám se utáhnout na vařené nudli 

Předtím, než se upíšeme bance nebo jiné společnosti, je lepší podívat se, co všechno se nám nabízí a za jakých podmínek. Jedině tak můžeme najít nejvýhodnější půjčku. „Na trhu existují půjčky, u kterých nebudete platit úroky v průběhu celé doby splácení, ale pouze v polovině. Pokud jste si vzali například pětiletou Flexi půjčku na kuchyňskou linku, úroky umoříte za dva a půl roku a poté splácíte již jen jistinu. To znamená, že se vám od poloviny splácení sníží měsíční splátka a vy tak ušetříte.“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery. Za výhodnou nabídkou se mohou skrývat vyšší úroky nebo další podmínky, nicméně to se Vám v ČSOB nestane - stačí si vzít půjčku alespoň na 3 roky a včas splácet.

3. Chci splácet bez starostí

Stát se může cokoli. Abyste se nemuseli bát, co se stane v budoucnu, vyplatí se využít tzv. flexi půjčku, která v průběhu splácení dovolí měnit parametry nebo na smluvenou dobu splátky přerušit. Můžete si také sjednat pojištění schopnosti splácet. Můžete si vybrat z několika variant rizik, proti kterým chcete být kryti. Pokud toto riziko nastane, pojišťovna se o splácení půjčky postará za vás. Pokud jste blízko situaci, kdy byste mohli mít problém se splácením (např. z důvodu ztráty zaměstnání), je dobré se na banku, která vám půjčku poskytla, obrátit včas. Banka se bude snažit nalézt řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

4. Podezřelostem se vyhýbám  

Neznámým poskytovatelům půjček se raději vyhnete. Někteří poskytovatelé půjček vás mohou lákat na „pohodlné a rychlé´“ peníze. Neplatí to vždy, ale čím snazší je získání peněz, tím opatrnější buďte. Nastudujte si nejen nabízený finanční produkt, ale proklepněte si také jeho poskytovatele. To platí zejména v případě, že jím není některá ze zavedených bank. Volte tedy ty instituce, které jsou na českém trhu zavedené, roční náklady na půjčku se pohybují maximálně v řádech desítek procent. U těchto poskytovatelů také nemusíte mít strach o půjčku požádat a sjednat si ji online. 

5. Mít více úvěrů najednou? Ne ne, konsoliduji 

Proč mít několik úvěrů, když je můžete sloučit do jednoho a splácet jen v jedné splátce? Konsolidace, tedy sloučení jednotlivých půjček, má jednu podstatnou výhodu – měsíčně budete splácet pouze jednu jedinou splátku v jeden den, můžete tak splácet méně a šetřit, navíc se můžete zbavit poplatků, které jste na původních půjčkách měli. Pokud máte půjčky od více společností, lze je v bance spojit do jedné, stačí jen přinést smlouvy těch úvěrů, které chcete sloučit.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená