FinExpert.e15.cz

5 možností, jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energie

Podívejte se na možnosti, které máte.
5 možností, jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energie

Dostat se do spárů neslušného dodavatele elektřiny nebo plynu není v dnešní době žádné umění. I přes zákaz podomního prodeje v mnoha městech a obcích si obchodníci stejně nedají pokoj. Jediný podpis mezi dveřmi umí pěkně zkomplikovat život. Jak od smlouvy s dodavatelem energií odstoupit? Podívejte se na možnosti, které máte.

Do 14 dnů od podpisu mezi dveřmi

Možná si svoji chybu uvědomíte hned, jak zabouchnete dveře. V takovém případě není třeba propadat panice. Od smlouvy podepsané mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy například u vás doma, můžete podle občanského zákoníku (paragraf 1829) odstoupit ještě 14 dní od podpisu, pokud není uvedeno jinak v obchodních podmínkách (některé společnosti lhůtu prodloužily i na 30 dní).

Podívejte se na podvodné věty podomních prodejců

Podívejte se na podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Rozhodující je přitom datum odeslání zásilky. Odstoupení je třeba zaslat písemně poštou, a to nejlépe tzv. s dodejkou, abyste dostali informaci o tom, že adresát psaní obdržel. 

Ještě 15 dnů po zahájení dodávky

Novela energetického zákona, která vstoupila v platnost v lednu letošního roku, umožňuje od smlouvy na dodávky elektřiny nebo zemního plynu odstoupit ještě 15 dnů po zahájení dodávek. To je určitě krok dopředu. Spotřebitelé se totiž často o tom, že změnu dodavatele podepsali, dozvědí až poté, co jim od dodavatele přijde tzv. uvítací dopis. A na odstoupení podle občanského zákoníku je už pozdě. 

„Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. K zahájení dodávek podle smlouvy s novým dodavatelem tedy v takovém případě dojde, ale spotřebitel má možnost smlouvu bez sankce ukončit, a to ještě patnáctý den po zahájení dodávek,“ říká Mgr. Tomáš Palla, vedoucí osobní poradny Praha Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace, z.s. Podle odborníka tímto opatřením zákonodárce zachoval jistou ochranu spotřebitele před neuváženými změnami dodavatele. Spotřebitel samozřejmě musí uhradit tu energii, kterou za dobu trvání smlouvy (do skončení výpovědní doby) s novým dodavatelem odebral.

Při změně obchodní podmínek nebo zdražení 

Dodavatelé mohou během roku zvýšit ceny elektřiny i zemního plynu, stejně jako mohou přepsat obchodní podmínky. V takovém případě může odběratel od smlouvy odstoupit ve zkrácené lhůtě. Z občanského zákoníku i energetického zákona vyplývá, že pokud nesouhlasíte s jednostrannou změnou podmínek, můžete od smlouvy odstoupit. 

Pokud dodavatel zvýší neregulovanou cenu elektřiny nebo plynu a zákazníkovi změnu náležitě neoznámí, má zákazník podle energetického zákona právo bez uvedení důvodu od smlouvy odstoupit, a to do tří měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Když ale dodavatel zákazníkovi změny náležitým způsobem oznámí (nejpozději 30 dní před jejich účinností), může odběratel odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem účinnosti změny.

„Změny obchodních podmínek lze využít za situace, kdy jste uzavřeli nevýhodnou smlouvu o dodávce energií na dobu určitou. Při odstoupení pro změnu obchodních podmínek vůči vám totiž dodavatel nemůže uplatňovat žádné sankce,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Výpověď smlouvy na dobu určitou

Když jste propásli možnost odstoupit od smlouvy podle občanského zákoníku i energetického zákona, dodavatel obchodní podmínky nemění a ani nezdražuje, nezbývá vám nic jiného než čekat. Dnes jsou na energetickém trhu trendem především smlouvy na dobu určitou, které se podepisují na konkrétní období (většinou dva nebo tři roky). Sjednávají je nejen dodavatelé využívající podomní prodej, ale také velké zavedené společnosti. 

Riziko těchto smluv tkví v tom, že nekončí uplynutím doby, na níž byly sjednány, ale automaticky se prodlužují, pokud je včas nevypovíte. Výpověď je nutné zaslat písemně v dostatečném předstihu. Doba, na kterou byla dodávka sjednána, by měla být uvedena ve smlouvě nebo v obchodních podmínkách. 

Výpověď smlouvy na dobu neurčitou

Pokud jste zatím dodavatele neměnili a nepodepisovali žádný dodatek ke smlouvě, s velkou pravděpodobností máte sjednanou smlouvu na dobu neurčitou. Tu lze vypovědět kdykoli a zpravidla se s ní pojí tříměsíční výpovědní lhůta. Po uplynutí této doby jste volní a můžete začít odebírat energii od nového dodavatele. 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Všichni tihle jsou "dodavatelé" jsou jen podvodníci....
Tree
4. 5. 2016, 20:36
Tohle ale provádí všichni. Nový dodavatel s vámi zji...
Vindis
3. 5. 2016, 22:53
Nekecej nesmysly, Bohemia Energy, Xenergie a Centrop...
Roman
3. 5. 2016, 21:37
JJ, my takhle měli u našeho původního dodavatele sje...
Vladimír Smola
3. 5. 2016, 12:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená