FinExpert.e15.cz

5 dotazů, které byste měli položit finančnímu poradci na první schůzce

5 dotazů, které byste měli položit finančnímu poradci na první schůzce

Finančních poradců je v současnosti velké množství, ovšem ne každý má dostatečnou kvalifikaci a schopnosti. Přinášíme proto 5 základních otázek, na které byste určitě neměli zapomenout.  

1. Jste nezávislý?

Dobrý poradce by měl zajistit, aby klient získal maximálně výhodné finanční produkty, případně jejich optimální kombinaci. Stěžejní tedy je, aby měl možnost širokého výběru z celé škály nabídek různých společností a institucí. Ptejte se proto v první řadě vždy na jeho nezávislost, neboli na to, s kým spolupracuje a co vše je schopen vám zprostředkovat.

2. Kolik času to zabere?

Zajímejte se o to, jak rychle je poradce a jeho společnost schopna vaše potřeby řešit. Je třeba počítat s tím, že po první schůzce bude poradce vytvářet určitou dobu analýzu. Poté bude následovat další schůzka, která již bude hodně konkrétní.

3. Jak bude probíhat naše spolupráce?

Na první schůzce si určitě zjistěte, jakým způsobem bude probíhat vzájemná spolupráce mezi vámi a finančním poradcem. Kvalitní rádce by vám měl sdělit a zcela jasně vysvětlit, co od něj vlastně získáte a za jakou cenu. Očekávejte důkladnou analýzu vašich potřeb a možností, která by měla být přehledně zpracována v tištěné podobě. K této analýze je nutné také předložit potřebný výklad a vysvětlení. Kromě tohoto rozboru by však měl kvalitní finanční poradce nabízet také dlouhodobý servis, což je v této oblasti velice důležité. Existuje totiž mnoho lidí, kteří se nazývají finančními poradci, ale po prodání prvního produktu už nejsou k zastižení. Případné komplikace pak již musíte řešit sami. Proto trvejte kromě analýzy vašich potřeb také na spolupráci do budoucna a odborné péči.

4. Jaké máte reference?

V mnoha oborech lze vycházet ze zkušeností jiných. Nejinak je tomu v oblasti finančního poradenství. Ptejte se proto na reference finančního poradce, případně chtějte vědět, kolika klientům poradce již pomohl a poradil, či kolika lidem se věnuje v současnosti. Zapátrat samozřejmě můžete samy ještě před prvním setkáním a ušetříte pak tímto rozhovorem čas. Nejúčinnější je pochopitelně zjistit informace od přátel a známých, kteří již s daným poradcem spolupracovali. Pokud vám více lidí nezávisle na sobě doporučí stejného člověka, je to dobrou známkou jeho kvalit. Pokud nemáte možnost získat informace touto cestou, zaměřte se například na internet. Zde má dnes již mnoho poradců své vlastní webové stránky, na kterých mají jeho klienti možnost napsat na spolupráci svůj názor.

5. Můžete prokázat svojí odbornost?

V dnešní době se může finančním poradcem nazývat v podstatě kdokoliv. Nápis finanční poradce na vizitce v žádném případě nezaručuje kvalitu a odbornost. Požadujte proto nějaký dokument, který prokazuje určitý stupeň vzdělání a kvalifikaci v oboru. Renomované poradenské společnosti často mají propracovaný systém vzdělávání svých poradců, po jehož absolvování je jim udělen certifikát. 

Zdroj: DataLife

Další článek


 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Souhlasím hl. s těmi kalkurátory a grafy, je jich na...
finex
14. 11. 2012, 18:21
Takže podle Vašeho názoru finanční poradci neexistuj...
finex
14. 11. 2012, 18:18
každý ne, záleží jen na něm: buď mu jde o to vytvoři...
finer
14. 11. 2012, 18:13
A vy děláte poradce pro hledání poradců? Neměli bych...
czhunter
12. 11. 2012, 13:54
Pro autorku článku - nezávislý poradce je ten, které...
Helena Šteinová
11. 11. 2012, 15:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená