13. 4. 2005
33 rad: Jak (si) správně pronajmout byt
Vstupování do nájemních či podnájemních vztahů patří ke krokům, jež během života potkají většinu z nás. Tato událost s sebou zároveň nese vznik některých práv a povinností, a proto vám v prvé řadě přinášíme právní rady týkající se této problematiky. Následně zde ovšem najdete i několik praktických tipů k hledání nemovitosti prostřednictvím realitních kanceláří či svépomocí.

- Pokud sháníte nemovitost k pronajmutí, nejprve si ujasněte co nejpřesněji požadavky ohledně velikosti, umístění, vybavení a ceny. Udělejte si, a to nejlépe z několika informačních zdrojů, přehled o cenách ve zvolené lokalitě.
- V dalším kroku se rozhodněte, zda budete hledat sami, nebo úkol svěříte realitní kanceláři. V prvém případě většinou ušetříte peníze (ne vždy – viz rada 29), ve druhém čas. Je samozřejmě možné oba způsoby kombinovat, ale pravděpodobně se tak zbavíte obou výhod.
- Jestliže jste se rozhodli pro hledání volných prostor vlastními silami, nabízí se několik způsobů, jak najít, co chcete. V prvé řadě to jsou internetové servery realitních kanceláří (například www.finexpert.cz/nemovitosti/, www.netrealit.cz, www.reality.cz, www.sreality.cz, www.reality-inzert.cz, www.reals.cz apod.), potom specializované inzertní noviny, inzertní části deníků a inzertní vývěsky. Pokud máte zcela konkrétně vytipovanou lokalitu, určitě nezaškodí, když se poptáte přímo místních obyvatel.
- Za zprostředkování pronájmu či podnájmu si realitní kanceláře většinou účtují provizi ve výši 1–2 měsíčních nájmů. V této částce je započtena i úhrada za zpracování nájemní smlouvy. Jestliže nejste schopni si zajistit sestavení kvalitní smlouvy od nezávislého právníka levněji (jde o částku zhruba 5 000 Kč, pokud se jedná o jednorázovou akci; více viz Tipy a triky časopisu Osobní finance), je to výrazný bod ve prospěch varianty „nemovitost hledá realitka“.
- Obecným trendem je, že provizi platí nájemce, je však nutné seznámit se s podmínkami konkrétní realitní kanceláře. Vše záleží na dohodě.
V případě, že pronajímatel je zároveň majitelem, jde o pronájem. Pokud pronajímatel přenechá nemovitost, kterou má sám pronajatou, třetí osobě, jedná se o podnájem. |
- Při výběru vhodné realitní kanceláře nedejte na její velikost, ale spíše na dojem, jakým na vás zapůsobí zaměstnanci. Obejděte si třeba tři i více kanceláří a jednu si zvolte. Vhodnou společnost si můžete klidně vybrat na základě dojmu z jediného konkrétního realitního makléře. V rámci hledání nemovitosti byste totiž měli jednat vždy právě jen s jedním člověkem – jemu zadáte konkrétní specifikaci požadavků a po něm budete chtít výsledky.
- Dávat zakázku několika realitním kancelářím nemá smysl ani v případě, že nemovitost hledáte, ani když ji nabízíte. V prvém případě se realitka, která nemá v nabídce vyhovující objekt, stejně postupně začne obracet na konkurenty a předloží vám nemovitosti z jejich nabídky (přičemž jak cena nemovitosti, tak provize realitní kanceláře zůstane stejná). Ve druhém případě by nemovitost nabízená několika společnostmi prostřednictvím více propagačních kanálů mohla na případného zájemce působit jako podezřelý „ležák“.
- Určitě ale při výběru realitní kanceláře, která bude nabízet vaši nemovitost, berte v potaz, zda daná kancelář například vlastní pravidelně vydávané inzertní letáky, inzertní vývěsky, kvalitně zpracovaný přehled nemovitostí na svých internetových stránkách. Musíte být zkrátka přesvědčeni, že vaše nabídka bude vidět.