FinExpert.e15.cz

33 rad: Jak (si) správně pronajmout byt

Vstupování do nájemních či podnájemních vztahů patří ke krokům, jež během života potkají většinu z nás. Tato událost s sebou zároveň nese vznik některých práv a povinností, a proto vám v prvé řadě přinášíme právní rady týkající se této problematiky. Následně zde ovšem najdete i několik praktických tipů k hledání nemovitosti prostřednictvím realitních kanceláří či svépomocí.

Kapitoly článku

Jak hledat a najít
Jak vědět, do čeho jdete

33 rad: Jak (si) správně pronajmout byt
  1. Pokud sháníte nemovitost k pronajmutí, nejprve si ujasněte co nejpřesněji požadavky ohledně velikosti, umístění, vybavení a ceny. Udělejte si, a to nejlépe z několika informačních zdrojů, přehled o cenách ve zvolené lokalitě. 
  2. V dalším kroku se rozhodněte, zda budete hledat sami, nebo úkol svěříte realitní kanceláři. V prvém případě většinou ušetříte peníze (ne vždy – viz rada 29), ve druhém čas. Je samozřejmě možné oba způsoby kombinovat, ale pravděpodobně se tak zbavíte obou výhod.
  3. Jestliže jste se rozhodli pro hledání volných prostor vlastními silami, nabízí se několik způsobů, jak najít, co chcete. V prvé řadě to jsou internetové servery realitních kanceláří (například www.finexpert.cz/nemovitosti/www.netrealit.cz, www.reality.cz, www.sreality.cz, www.reality-inzert.cz, www.reals.cz apod.), potom specializované inzertní noviny, inzertní části deníků a inzertní vývěsky. Pokud máte zcela konkrétně vytipovanou lokalitu, určitě nezaškodí, když se poptáte přímo místních obyvatel.
  4. Za zprostředkování pronájmu či podnájmu si realitní kanceláře většinou účtují provizi ve výši 1–2 měsíčních nájmů. V této částce je započtena i úhrada za zpracování nájemní smlouvy. Jestliže nejste schopni si zajistit sestavení kvalitní smlouvy od nezávislého právníka levněji (jde o částku zhruba 5 000 Kč, pokud se jedná o jednorázovou akci; více viz Tipy a triky časopisu Osobní finance), je to výrazný bod ve prospěch varianty „nemovitost hledá realitka“.
  5. Obecným trendem je, že provizi platí nájemce, je však nutné seznámit se s podmínkami konkrétní realitní kanceláře. Vše záleží na dohodě.

V případě, že pronajímatel je zároveň majitelem, jde o pronájem. Pokud pronajímatel přenechá nemovitost, kterou má sám pronajatou, třetí osobě, jedná se o podnájem. 


  1. Při výběru vhodné realitní kanceláře nedejte na její velikost, ale spíše na dojem, jakým na vás zapůsobí zaměstnanci. Obejděte si třeba tři i více kanceláří a jednu si zvolte. Vhodnou společnost si můžete klidně vybrat na základě dojmu z jediného konkrétního realitního makléře. V rámci hledání nemovitosti byste totiž měli jednat vždy právě jen s jedním člověkem – jemu zadáte konkrétní specifikaci požadavků a po něm budete chtít výsledky.
  2. Dávat zakázku několika realitním kancelářím nemá smysl ani v případě, že nemovitost hledáte, ani když ji nabízíte. V prvém případě se realitka, která nemá v nabídce vyhovující objekt, stejně postupně začne obracet na konkurenty a předloží vám nemovitosti z jejich nabídky (přičemž jak cena nemovitosti, tak provize realitní kanceláře zůstane stejná). Ve druhém případě by nemovitost nabízená několika společnostmi prostřednictvím více propagačních kanálů mohla na případného zájemce působit jako podezřelý „ležák“.
  3. Určitě ale při výběru realitní kanceláře, která bude nabízet vaši nemovitost, berte v potaz, zda daná kancelář například vlastní pravidelně vydávané inzertní letáky, inzertní vývěsky, kvalitně zpracovaný přehled nemovitostí na svých internetových stránkách. Musíte být zkrátka přesvědčeni, že vaše nabídka bude vidět.
Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

<a rel="nofollow" href="https://finexpert.e15.cz/...
dss
10. 4. 2019, 16:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená