FinExpert.e15.cz

3 tipy, jak si vyjednat vyšší plat

3 tipy, jak si vyjednat vyšší plat

Pokud se právě chystáte na přijímací pohovor, jedním ze zásadních témat bude otázka platu. Personalisté přiznávají, že vyhrává ten, kdo umí lépe blafovat. Následující praktické tipy se vám však budou hodit nejen během přijímacího pohovoru, ale také na obchodní schůzce i v každodenním životě.

1) Nevykládejte karty příliš brzy

Rozhodně nevykládejte okamžitě karty na stůl a nežádejte rovnou minimální částku, za kterou jste ochotni pracovat. Když se na ní domluvíte, není to žádný úspěch, pokud skončíte níže, je to hloupá chyba.

Chybou je také sdělovat své finanční požadavky v intervalech. Neříkejte například, že chcete 20 až 25 tisíc korun. Zaměstnavatele bude stejně zajímat pouze nejnižší možná suma a horní hranici vůbec nebude brát v potaz. Pravděpodobně vám řekne, že i 20 tisíc korun je velká částka, i když pro vás připravených 25 tisíc. Lepší je formulovat platové požadavky pomocí otevírací nabídky, kdy navrhnete mírně nadsazenou sumu, která lehce překračuje optimální výši platu.

Velký vyjednávací prostor

Již při formulování otevírací nabídky vycházejte z toho, že zaměstnavatel přesně neví, za jakou minimální částku jste ochotni pracovat, stejně tak vy nevíte, kde je maximum toho, kolik můžete od zaměstnavatele dostat.

„Jestliže považujete za minimum 20 tisíc a optimum je pro vás 25 tisíc, otevírací částku stanovte na 27 tisících. Potom bude reálné, že se nakonec domluvíte třeba 23 tisících. Zaměstnavatelovo maximum totiž bylo 25 tisíc,“ říká Ondřej Hlaváček, specialista na lidské zdroje a ředitel poradenské společnosti Neumann & Partners. Zároveň podle něj limity zaměstnavatelů nejsou absolutní, obvykle jsou ochotni ustoupit.

„Zaměstnavatelé vás potřebují stejně tak, jako vy potřebujete je. Zvláště pak, máte-li co nabídnout a působíte na pohovoru dobře a sebejistě. Jde jen o to dohodnout se tak, aby byly spokojené obě strany,“ říká Hlaváček.

Řeč těla napoví

Pokud se rozhodnete blafovat, zaměřte se na řeč vlastního těla. „Hlídejte si svá gesta, aby neprozrazovala nic, co by mohlo podkopávat vaši vyjednávací pozici: jde například o nejisté sezení, klepání prsty o stůl, neustále tikající pohled nebo klopení zraku. Tím vším dáváte najevo nejistotu, nedostatek sebevědomí i poddajnost,“ říká Zdeňka Belecová, ředitelka Casina Ambassador a dodává: „Při blafování zkrátka dbejte na to, že neprozrazujete nic o svých případných slabostech, stejně jak to dělají hráči pokeru. Své finanční požadavky formulujte zaměstnavateli sebevědomě a přesvědčivě.“
 

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Vidím, že diskuze se strhla spíše na téma "Jak uspět...
kuc.pe
1. 8. 2012, 16:15
Ano, máte pravdu, v článku jsou nesmysly. Váš příběh...
zamestnavatel
22. 6. 2012, 13:44
jojo, a bazírovat na gramatice... jako sorry, buďto ...
mobilman
21. 6. 2012, 10:22
Je jasné, že situace na trhu s prac. silami je různo...
oko
21. 6. 2012, 07:15
Radano, "proboha, je vám už skoro čtyřicet!" Vam doc...
sundialer
20. 6. 2012, 12:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená