FinExpert.e15.cz

2012: Změny v čerpání rodičovského příspěvku

Poslanci schválili změny ve výši a délce rodičovského příspěvku.
2012: Změny v čerpání rodičovského příspěvku

Podmínky pro získání peněžité podpory v mateřství zůstávají v základě stejné. Pokud rodič (většinou žena) splní podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň kalendářních 270 dnů, nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který žena určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů, pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí, činí podpůrčí doba 37 týdnů.

Lepší podmínky pro studentky

Od 1. ledna 2012 se mění podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Například bude zjednodušen zápočet doby studia pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Studentka, která úspěšně dokončí studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři bude mít nárok na PPM.

Pro zápočet doby studia tedy již nebude podmínkou, aby počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu připadal do 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia a ani to, aby k převzetí dítěte do péče došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia.

Přísnější podmínky při střídání péče o dítě

V současnosti zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě (na základě písemné dohody), přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Od 1. ledna 2012 se zavádí podmínka nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství alespoň 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů pro pojištěnce, který přebírá péči o dítě na základě dohody s matkou dítěte. Před schválením této změny postačil 1 den v měsíci.

Rodičovský příspěvek

Stát bude k rodičům vstřícnější při volbě délky rodičovského příspěvku (RP). Od ledna si budou moci volit délku RP podle aktuální potřeby. Výši příspěvku je možné měnit jednou za 3 měsíce. Výše příspěvku je limitována výší peněžité pomoci v mateřství (PPM) –70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (ten vám spočítají na OSSZ), nejvýše však 11 500 Kč za měsíc. Maximální vyplacená částka bude 220 000 Kč a nejdelší doba čerpání do 4 let dítěte.

Nevznikl Vám nárok na PPM?

Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, který si neplatil nemocenské pojištění (u zaměstnanců je povinně odváděno z příjmu), a z toho důvodu nebyl účasten nemocenského pojištění. Tuto možnost lze ovšem využít pouze v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, zůstává výše příspěvku v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.

Pokud vám nárok na PPM vznikne ještě před počátkem roku 2012, máte možnost se rozhodnout, jestli budete čerpat příspěvek podle stávajících či nových pravidel. Možnost výběru délky čerpání rodičovského příspěvku je zachována i při plynulém navázání rodičovské dovolené s dalším potomkem.

Chcete dát dítě do školky před ukončením rodičovského příspěvku?

U dětí mladších než 2 roky se zavádí jednotné konto 46 hodin měsíčně. Po tuto dobu bude možné umístit dítě v zařízení pro děti, aniž by rodič ztratil nárok na příspěvek.

U dětí starších než 2 roky se ruší omezení nároku na rodičovský příspěvek dobou docházky do předškolních zařízení.

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

jednorázově nelze...už jsem se nato ptala..nejvyšší ...
makyna
6. 7. 2014, 21:24
Dobrý den, chtěla bych se informovat jestli by šlo v...
Kadlecova Eliska
6. 9. 2012, 12:53
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to, zda lze čerp...
Štarha lubomír
17. 6. 2012, 07:55
Dobrý den, chci se optat, jak to je s rodičovským př...
Zdenka
6. 6. 2012, 10:38
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Od září 2011 jsem ne...
Jana
2. 3. 2012, 13:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená