FinExpert.e15.cz

20 rad pro levné létání

Za cenu jízdenky na autobus dnes můžete mít zpáteční letenku. Znáte pravidla low-cost létání?
20 rad pro levné létání

Klepněte pro větší obrázek

Tento článek vyšel ve zkrácené verzi také v nových Osobních financích 5/06. V něm jsme se věnovali nejen volebním slibům hlavních politických stran, ale analyzovali jsme také koncept rovné daně v podobě, v jaké nám ji předkládá ODS. Z dalších témat jmenujme např. stěhování s hypotékou, bankovní platby do zahraničí či jak ušetřit na kapitálovém životním pojištění. Nové Osobní finance jsou zkrátka nabité informacemi.

Osobní finance stojí jen 49 Kč. Předplatné pořídíte za 399 Kč, jedno číslo vč. knihovničky vás tak vyjde jen na 33 Kč!


 

Co čekat od levných letenek

1. Nízkonákladové aerolinie se specializují na lety z bodu A do bodu B. V případě přestupu je nutné koupit dvě letenky – na každou část letu zvlášť. Při zpoždění nebo vynechání prvního letu vám tak může druhá letenka propadnout, nízkonákladové lety proto nejsou vhodné pro přestupy.

2. Jestliže přestupujete, musíte se na tranzitním letišti nechat znovu odbavit i v případě, že obě fáze letu absolvujete se stejnou společností. Při přestupu proto počítejte s minimálně hodinou na odbavovací proceduru, i když obecně se doporučují hodiny dvě.

3. Většina low-cost letů směřuje na vedlejší letiště. Do Paříže se létá na Orly a ne na Charles de Gaulle, do Londýna na Gatwick nebo Stansted, a ne na Heathrow. Tato vedlejší letiště mají nižší letištní poplatky (proto si je nízkonákladové společnosti vybírají), ale většinou jsou ve větší vzdálenosti od centra.

4. Až na pár výjimek létají evropské low-costy pouze do Evropy a přilehlých států. Mezikontinentální lety obsluhují téměř výlučně pouze klasické aerolinie.

5. Za účelem dosažení co nejnižší ceny jsou služby ořezány na minimum. Proto nečekejte občerstvení na palubě zdarma, nevystavují se papírové letenky, ale pouze potvrzení o rezervaci. Není možný ani přístup do VIP salonků na letištích, existuje pouze jedna letecká třída. V poslední době se mimo nákupu letenky přes internet zavádí i odbavení přes internet. Pasažér, který se nechá odbavit na přepážce na letišti, je v takovém případě nucen zaplatit zvláštní poplatek navíc.

6. Nejlevnějším způsobem, jak koupit letenku, je její nákup přes internet a platba platební kartou. Nákup letenky v cestovní kanceláři nebo pomocí telefonu je obvykle zatížen zvláštními poplatky navíc.

7. V ceně letenky je obsažena cena za přepravu kabinového zavazadla do 5 kg a klasického zavazadla o hmotnosti nejčastěji do 20 kg. Za každý kilogram navíc je třeba zaplatit, částky se pohybují okolo 200 Kč za každý i započatý kilogram. Některé aerolinky jsou ještě přísnější – například Ryanair bere bez poplatku pouze kabinová zavazadla, pokud chce cestující běžné zavazadlo do podpalubí, musí vždy zaplatit sazbu navíc.

8. Narozdíl od klasických aerolinií není cena zpáteční letenky low-costů nižší než součet cen dvou jednosměrných letenek. Proto jsou tyto společnosti vhodné zvláště pro jednosměrné lety nebo pro lety s různými společnostmi z důvodu odlišných odletových časů.

 


Cena letenky je tím vyšší, čím méně volných míst v letadle zbývá. Čím dřív tedy letenku koupíte, tím méně zaplatíte.

 

Jak se kupuje letenka

9. Na linkách do mnoha destinací existuje konkurence nejen mezi klasickými a nízkonákladovými aeroliniemi, ale i mezi low-costy navzájem. Vaším prvním krokem by tedy mělo být zjištění různých možností jak z časového, tak i z cenového hlediska. Zejména je třeba dát pozor na to, že cena letenky navíc obsahuje i spoustu různých poplatků, které tak v součtu mohou pořadím cenové výhodnosti významně zamíchat.

10. Cena letenky roste spolu s tím, jak se vyprodává kapacita letadla. Čím dřív tedy letenku koupíte, tím méně zaplatíte. První pasažéři mohou zaplatit za letenku obvykle 300–500 Kč, poslední i přes 5 000 Kč.

11. Nejvýhodnější je provést rezervaci na internetu. Kromě platební karty k ní potřebujete znát ještě jména cestujících a občas jejich data narození. Narozdíl od klasických aerolinií by u low-costů nemělo hrozit tzv. přebookování, tedy situace, kdy se několik pasažérů na palubu nedostane, protože bylo prodáno více letenek, než kolik je v letadle míst.

12. Platba přes internet probíhá následovně: v několika krocích se provede rezervace letenky, v posledním kroku se objeví výsledná částka, která bude stržena z platební karty. Pak zadáte číslo platební karty a nakonec se objeví formulář rezervace, který vytisknete. Tento formulář obsahuje rezervační číslo a je dobré jej vzít s sebou na letiště, i když často není vyžadován, neboť jména cestujících jsou zavedena v systému. Kopie tohoto formuláře je rovněž zasílána na zadanou e-mailovou adresu. Pro platbu na internetu musíte mít embosovanou kartu Visa nebo MasterCard (případně Diners Club, American Express), která je odblokovaná pro internetové transakce. Výjimkou jsou platební karty Visa Electron vydané ČSOB včetně Poštovní spořitelny, které lze pro transakce na internetu i tzv. MO/TO transakce bez potíží používat do výše vašeho týdenního limitu. Tento typ plateb od ledna umožňuje také karta Visa Electron vydávaná Českou spořitelnou.

 


Transakce MO/TO, tedy Mail Order (písemná objednávka)/Telephone Order (telefonická objednávka) jsou další typy transakcí, při nichž držitel karty není fyzicky přítomen. 

 

13. V případě, že letenka byla koupena s několikaměsíčním předstihem, je dobré se zhruba dva týdny před odletem ujistit, že nedošlo ke změně času odletu, což je u low-costů běžná praxe.

Na letišti

14. Na letišti buďte přinejmenším hodinu před odletem. Často se jako nutnost uvádějí dvě hodiny, což je možná až příliš velká pojistka. Pokud vám ale čekání v odletové hale nevadí nebo si chcete vybrat místo v letadle (viz bod 15), klidně buďte na letišti i takto brzy. Na odbavovací přepážce vám bude na základě potvrzení o rezervaci vydána palubní vstupenka, zaregistrováno zavazadlo a případně bude třeba zaplatit poplatek za nadváhu zavazadla.

15. Zarezervovat si dopředu konkrétní místo v letadle není možné. Brzké odbavení znamená větší výběr místa – kdo dřív přijde, ten si dřív sedne.

16. Odbavování končí obvykle 40 minut před plánovaným odletem, poté již nebude možné získat palubní vstupenku.

17. Jako cestující jste povinni se vybavit všemi úředními náležitostmi požadovanými cílovou zemí (víza, dostatečná hotovost atd.). Jejich nedostatečnost je důvodem pro odmítnutí vstupu na palubu a k propadnutí letenky.

V letadle

18. V ceně letenky není žádné občerstvení, můžete si jej ovšem koupit. Ceny sendvičů a nápojů jsou přibližně 2× až 3× vyšší než běžné ceny v obchodech.

19. Zpoždění či zrušení letu je důvodem pro kompenzaci cestujícím v podobě poukazů na jídlo (v závislosti na době zpoždění) či finančního odškodnění.

20. Po přistání si u zavazadlových pásů vyzvedněte kufry. Pokud je zavazadlo poškozeno nebo vůbec nedorazilo, ohlaste to na přepážce vaší společnosti. Za poškození bagáže vám přísluší náhrada. Jestliže kufr vůbec nedorazil, pak bude leteckou společností opožděně dopraven na místo, které uvedete. V případě, že zavazadlo nedorazí cestou do ciziny (ne při návratu), by vám měl být poskytnut balíček se základními hygienickými potřebami.

Kolik stojí levné letenky

Jde o zpáteční letenky s odletem z Prahy na první červnový víkend. Odlety jsou ve středu či ve čtvrtek, návrat v pondělí nebo v úterý (uvažujte ekonomicky – pokud vidíte, že letenka ve čtvrtek stojí třeba 2 200 Kč a ve středu 800 Kč, leťte už ve středu, podobně uvažujte při výběru termínu návratu). Ceny jsou uvedené včetně všech poplatků a platné k 4. dubnu 2006.

 • Amsterdam – 2 085 Kč
 • Barcelona – 4 308 Kč
 • Basilej – 2 200 Kč
 • Dublin – 4 288 Kč
 • Glasgow – 4 790 Kč
 • Kolín nad Rýnem – 3 294 Kč
 • Londýn – 3 104 Kč
 • Paříž – 1 985 Kč
 • Řím – 2 788 Kč
 • Stockholm – 3 535 Kč
 • Milán (z Bratislavy) – 707 Kč
Další kapitola
 

Související články


celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Mezikontinentalni ....
om
4. 5. 2006, 11:07
Re: Mezikontinentalni ....
jakubv
3. 5. 2006, 16:57
Re: cas pred odletem
Lowend, Lowend
3. 5. 2006, 13:37
cas pred odletem
JK
3. 5. 2006, 13:13
Re: Mezikontinentalni ....
Vít Doležálek
3. 5. 2006, 13:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená