„Kuřáci jsou dobrodinci národa…“ Přesně takto charakterizoval tajemník kabinetu Sir Humphrey Appleby kuřáky v jedné z epizod legendárního britského seriálu Jistě, pane premiére. I tehdy, přesně před 30 lety, šlo v Británii o totéž – zákony směřující k omezení (pasivního) kouření a snížení počtu úmrtí v důsledku kouření na jedné straně a o výnosy ze spotřebních daní na straně druhé.
Ministerský předseda Jim Hacker dostal vysvětlení v tom smyslu, že vše je spočítáno: náklady na léčku kuřáků jsou nižší, než daně, které kuřáci zaplatí plus úspora na důchodovém pojištění, které se v důsledku jejich dřívějšího úmrtí nevyplatí. Chladné, ale z pohledu státního úředníka, který má zajistit, aby věci fungovaly, ryze pragmatické.
Dle Eurostatu je tabákovému kouři u nás denně vystaveno 30 % populace starší 15 let:
Podobná debata se dost možná vedla a stále vede i u nás. Tedy za zavřenými dveřmi. Poslanci sice schválili tzv. protikuřácký zákon, ale aby zákon platil, musí tak učinit ještě senátoři a nesmí chybět ani podpis prezidenta. Krom vodních dýmek má zákon zakázat kouření v restauračních zařízeních všeho druhu.
Dle Ministerstva zdravotnictví u nás kouření přímo či nepřímo způsobuje každoročně smrt zhruba 18 tisíc lidí. Ministerstvo financí má zase jiná čísla: inkaso spotřební daně z tabákových výrobků dosáhlo k 30. listopadu 50,2 mld. Kč, což je meziročně o 4,4 mld. Kč, tj. o 9,6 %, více. Ne že by lidí více kouřili, jen od ledna stoupla sazba daně.

V seriálu nakonec poslali „protikuřácký“ zákon k ledu. Myslíte, že u nás legislativa projde? (obr.: telegraph.co.uk)
Výnos spotřební daně z tabákových výrobků by tak letos mohl činit okolo 55 mld. Kč, celkové letošní příjmy státního rozpočtu se pohybují okolo 1 200 mld. Kč. Výnos této daně tak rozhodně není zanedbatelný. Druhou stranou mince jsou samozřejmě komplikace, které zákon způsobí těm hospodským a restauratérům, kteří se přizpůsobili – tedy například investovali do odvětrávání či oddělených kuřáckých a nekuřáckých prostor.
Zejména na vesnicích a menších městech může být zákon po povinnosti evidovat (EET) tržby opravdu tou pověstnou poslední kapkou pro ukončení činnosti nebo jejich transformaci na klubové kuřárny provozované obcí, kde neplatí ani EET a doporučuje to sám ministr financí:
Pokud vše půjde hladce nabude zákon účinnosti 31. května 2017, tedy v poslední den, který je již tradičně Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlašován jako Světový den bez tabáku. V prostředí ČR jde o kontroverzní zákon, kteří jedni chválí a druzí zatracují jako další omezování svobody.
Jaký je váš názor? Jste pro nebo proti?