FinExpert.e15.cz

10 zaručených způsobů, jak se finančně zruinovat

Jaké jsou nejhorší chyby v dobách, kdy jsou trhy rozvlněné?
10 zaručených způsobů, jak se finančně zruinovat

Volatilita na akciových trzích, ale prakticky žádný meziroční posun – pro řadu investorů možná velice frustrující fakt. Právě v takových chvílích jsou ti méně zkušení nejvíce náchylní k dělání špatných rozhodnutí. Jaké jsou nejhorší investorské chyby v dobách, kdy jsou trhy rozvlněné? Pokud se v následujících výrocích poznáte, zbystřete!

1. Ignoruji dopady svého jednání

„Obezřetný přístup k akciovému investování je mnohem méně atraktivní strategií než například časování dna trhu s ropou.“

Za posledních 20 let přinášel americký trh investorům v průměru výnos 8,25 % ročně, běžný investor si ale odnesl jen 4 %. Na vině bylo převážně špatné investiční rozhodování.

2. Dám na své emoce

„Pravidla jsou nuda. Jednat na trhu podle toho, co mě zrovna napadne, je mnohem akčnější přístup.“

Studie výkonnosti strategií postavených na pravidlech a diskrečních přístupů k rozhodování odhalují, že disciplinovaní investoři překonávají nebo se výkonem minimálně vyrovnávají těm, kteří se rozhodují podle svých aktuálních nápadů (včetně odborníků), v 94 % případů.

3. Žiji tady a teď

„Trpělivě plánovat životní investice je tak zdlouhavé! Když budu sledovat denně akcie, bude to pořádný adrenalin - uvidím je v červených číslech ve 45 % případů.“

A teď fakta: Nejhorší 25letý anualizovaný výnos amerického akciového trhu (zahrnující i období Velké deprese) byl 5,9 %.

4. Reaguji v portfoliu na každý tržní výkyv

„Když vypukne panika, je potřeba mít se k akci.“

Studie dokazují, že nejaktivnější tradeři zaostávají za strategií „kup a drž“ o 4 procentní body ročně. Z průzkumu prováděného na 19 předních burzách vyplývá, že ti, kteří činili velké změny v portfoliu v souvislosti s tržními propady, zaostávali za těmi, kdo nedělali nic, v průměru o 1,5 procentního bodu celkového výnosu.

5. Volatilita = riziko

„Než se stresovat možnou ztrátou peněz kvůli volatilitě, raději si koupím něco 'bezpečného', jako jsou státní dluhopisy. To nevadí, že nedrží krok s inflací a připravují mě o peníze.“

Akcie překonávají ostatní třídy aktiv o 5 procentních bodů anualizovaně a po očištění o volatilitu. Vzestupy a pády mohou být někdy dramatické, volatilitu ale lze chápat i v pozitivním slova smyslu – poskytuje příležitost ke koupi jindy drahých firem s velkou slevou.

6. Na vlastní pěst

„Kdo by ještě potřeboval radu na míru?! Žijeme ve světě internetu, máme k dispozici různé zpravodajské kanály a investiční magazíny!“

Aron Hewitt, Morningstar a Vanguard kalkulují, že odborná pomoc s investicemi zpravidla dopomáhá k 2 až 3 procentním bodům výnosu navíc.

7. Překonám trh!

Snaha překonat tržní benchmark jako S&P 500 sice nemá co do činění s nastavením investičních cílů nebo tolerancí k riziku, jakou zábavu a vzrušení ale přináší!

8. Čtu každý článek, který má v titulku slovo „recese“

Americká ekonomika byla od roku 1928 v recesi téměř po 20 % času, což znamená, že běžný investor zažil za svůj život v průměru 10 až 15 recesí. Proč neakceptovat historický trend, že recese jsou běžnou součástí „tržního života“ a materiálně nedopadají na dlouhodobé investiční portfolio?

9. Věřím predikcím

„Že nikdo nemůže předpovídat budoucnost? Tržní analytik přece ano, a proto se bezhlavě řídím jeho doporučeními.“

V jedné studii, na vzorku 82 tisíc "expertních předpovědí", psycholog Philip Tetlock odhalil, že jejich úspěšnost stěží překoná úspěšnost rozhodnutí podle házení mincí.

10. Ignoruji historii

„Nevěřím, že je volatilita normální, a místo toho se vyžívám v hororových scénářích notorických tržních pesimistů.“

JPMorgan odhalila, že průměr nejhlubších intraročních poklesů indexu S&P 500 za posledních 35 let je jen něco málo přes 14 %. Trh navíc posílil ve 27 ze 35 těchto kalendářních let. Ani horor „Černého pondělí“ z roku 1987 (22,61% propad indexu Dow za jediný den) nesrazil index do mínusu v celoročním vyjádření.

Zdroj: Nocturne Capital, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den. Chybí mi jedenáctá chyba: Nemám plán ...
David Vozák
4. 5. 2016, 14:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená