FinExpert.e15.cz

10 věcí, za které nikdy neplaťte plnou cenu

Proč platit plnou cenu, když jsou prodejci ochotni zlevnit?
10 věcí, za které nikdy neplaťte plnou cenu

Proč platit plnou cenu, když jsou prodejci ochotni zlevnit? Připravili jsme 10 věcí, u kterých se vyplatí získat slevu! A slibujeme – vyhneme se nabídkám slevových serverů.

1) Úvěry

RPSN neúčelových úvěrů se obvykle pohybuje od 13 do 30 %. Při úvěru ve výši 300 tisíc korun je rozdíl těchto dvou sazeb téměř 200 tisíc korun. Při půjčování se vyplatí zkusit více bank a nezávazně si nechat posoudit nabídku úvěru. Nezapomínejte ovšem, že každá podepsaná žádost včetně zamítnutých se zapisuje do registrů a může ovlivnit bonitu.

2) Nákup cizích měn

Při cestě do zahraničí se vyplatí vyměnit koruny za cizí měnu ve směnárnách. Banky nabízí horší kurz a většinou přičítají i poplatek. Výši úspory můžete snadno zjistit na webu kolik.cz.

3) Spoluužívání

Společné užívání, nebo-li sharing je novým trendem, který šetří nejen přírodu, ale hlavně peněženku. Sharing se rozšiřuje do stále více oblastí, tady najdete nejčastější:

Automobil – jestliže auto využíváte výjimečně, místo jeho pořízení si ho zkuste podle potřeby pronajmout na Autonapůl či Autoodstrejdy. Tip: Pokud již vůz vlastníte, je to příležitost, jak vydělat zajímavé peníze.

Cestování v ČR – společná jízda autem přes Jízdomat není sice zcela zadarmo, rozhodně je však bezpečnější a pohodlnější než stopování u silnice. Tip: Na Jízdomatu se můžete svést i s politiky, nebo za pár stokorun dojet třeba do Řima či jiných metropolí.

Kanceláře – pro malé podnikání se vyplatí pronajmout společné kanceláře, v Praze je nabízí například Hub.

Spotřební věci – možná jste někdy potřebovali na 1 den půjčit vrtačku, sušičku ovoce, nebo třeba plesové šaty. Pak je ideální zkusit web OdKomunity.cz, kde najdete kdejakou drobnost, kterou se vyplatí půjčit, než kupovat.

4) Auto

Nový vůz ztrácí po roce užívání 20 – 50 % hodnoty. Jestliže často měníte vozový park, můžete výrazně ušetřit koupí referenčního či ojetého vozu. Každá automobilka má v nabídce vozy po svých prodejcích, předváděcí vozy pro novináře (nedoporučujeme, pozn. autora) či auta používaná na reklamní akce. Mnoho vozů od Škodovky až po Porsche najdete na www.skoda-plus.cz. Výhodou je záruka, servisní historie či možnost výměny vozu za jiný.

Tyto výhody ztrácíte při koupi vozu z bazaru, což je však vykoupeno ještě nižší cenou. Při nákupu na úvěr nezapomínejte, že bazary mají provizi za zprostředkování úvěru, proto rozhodně první nabídky financování vytrvale odmítejte. Uvidíte, že s dalšími možnostmi se dostanete na nižší úrok a bazar připojí nejeden bonus.

5) Mobilní tarify

Čeští operátoři jsou zářným příkladem toho, jak jde nafouknout tabulkové ceny a nespokojené zákazníky uchlácholit dotovaným telefonem. Obvykle k němu operátor připojí závazek na mnoho měsíců a pokud chce zákazník „frnknout“ o něco dříve, operátor jeho drzost odmění tučnou složenkou.

Není žádným tajemstvím, že operátoři rozdávají zvýhodněné tarify. Ačkoliv jde o firemní tarify pro desítky SIM karet, cenově se k nim může přiblížit i běžný zákazník. Stačí navštívit web operátora (Vodafone, O2, T-mobile), vybrat si tarif a naoko přenést číslo ke konkurenci.

Přes SMS obdržíte aktivační kód a v tu chvíli se o přechodu dozví i call centrum stávajícího operátora. Jejich cílem je udržet si zákazníka na jejich síti, čehož dosáhnou jedině nabídnutím slevy. Dobře si rozmyslete, co vyslovíte jako důvod odchodu například konkurence nabízí více volných minut, internet zdarma apod., poté počkejte, s jakou nabídkou vás překvapí.

Nyní se nám ale snad už blýská na lepší časy, operátoři začali nabízet neomezené tarify.

6) Nemovitost

Převis nabídky nad poptávkou nemovitostí stále trvá, proto neberte vážně nadsazené ceny, jež realitní kanceláře inzerují. Majitelé často vědí, že jejich dům či byt tak vysokou hodnotu nemá, přesto doufají ve štěstí a cenu měsíc co měsíc snižují. Koupě nemovitosti se nejvíce vyplatí na podzim či v zimě, kdy je zájem nejnižší.

Trendem je domluvit si na zkušební dobu nájemní bydlení a až poté nemovitost zakoupit. Majitel často jiné seriózní zájemce mít nebude, a tak na nabídku přistoupí. Získáte tím unikátní výhodu – seznámíte se s domem či bytem a nakouknete do oblasti, kde hodláte bydlet. Zjistíte, jestli v okolí nehrozí velké dopravní stavby, jaké máte sousedy či najdete výhodnější nabídky nemovitostí, o kterých netuší ani realitky.

7) Dovolená

Kromě slevových serverů nabízí výhodnější dovolené i cestovní agentury. Často se jedná o posledních pár míst, které se cestovkám nepodařilo prodat. Koupí ušetříte desítky tisíc korun, nezapomeňte se však podívat, kam míříte.

Vyhnete se tak bydlení s výhledem na šestiproudou dálnici, či chození na několik kilometrů vzdálenou pláž pokrytou kameny. Recenze i fotky hotelů od návštěvníků najdete na anglickém webu www.tripadvisor.com či webu českého prodejce zájezdu recenze-hotelu.invia.cz.

8) Elektronika

Chcete ušetřit pár procent při nákupu elektroniky a nevadí vám, že zboží bylo vystaveno na prodejně? Krátkodobě používané či jen rozbalené zboží nabízí hlavně velké eshopy (Alza, Datart a další) a ušetřit tak můžete i tisíce korun. Výhodou rozbaleného zboží je také fakt, že jej můžete v případě nespokojenosti vrátit, aniž by vám eshop strhnul část ceny za porušený obal či jiné opotřebení.

9) Domácí mazlíček

Pořízením zvířete z útulku uděláte dobrý skutek a pokud budete mít trpělivost, můžete najít psa či kočku i s rodokmenem. Útulky vám sice nevydají průkaz původu, při výběru to však nezapomenou zmínit. Stačí se podívat na seznam útulků.

10) Aukro

Aukro.cz je samostatná kapitola. Nikde nenajdete tolik věcí za sníženou cenu na jediném místě. Ať kupujete cokoliv, vyplatí se podívat, jestli konkrétní věc nemají na Aukru levnější. Dávno už neplatí, že se jedná jen o použité zboží. Jestli preferujete zahraniční prodejce, můžete se podívat na konkurenční eBay.cz.

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

TOM BROWN Ahoj,   Jsem registrovaný soukromé pen...
Tom Brown
7. 6. 2016, 01:25
Taky si myslím, že člověk, který s počítačem neuměl,...
Karel
2. 5. 2013, 11:18
No, já dal za vrtací kladivo včetně sady SDS vidiový...
Karel
2. 5. 2013, 11:12
Ono záleží na tom jak s těmi Office potřebujete prac...
Rdm
2. 5. 2013, 01:33
Pokud se bavíme o nářadí v hodnotě několika stokorun...
Rdm
2. 5. 2013, 01:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená