FinExpert.e15.cz

10 trendů, které obrátí svět naruby

Ne všechny moderní trendy lze ale hledat v hlavních titulcích světových médií.
10 trendů, které obrátí svět naruby

Co charakterizuje současný svět? Vysoká nezaměstnanost, pomalý růst, nebo revoluce břidlicových paliv? Ne všechny moderní trendy lze ale hledat v hlavních titulcích světových médií. Občas je potřeba naučit se číst mezi řádky. Probíhá řada dalších neméně významných trendů, které přetváří americkou ekonomiku a celý světový finanční systém.

1. Solární boom

Dosavadní trend: Drahá solární energie. Byznys je závislý pouze na dotacích.

Nový trend: Levná solární energie reformuje tradiční průmysl.

Od 70. let klesla cena solárních panelů o více než 99 % a redukce nákladů díky novým technologiím nekončí. V hodně slunných oblastech (jako je například americká Arizona) už dokáže solární energie konkurovat fosilním palivům bez vládních dotací.

2. Migrace do USA

Dosavadní trend: Do Ameriky přicházejí Hispánci.

Nový trend: Do Ameriky se stěhují Asiaté.

Migrační boom z Mexika do USA je u konce. Prosperující mexická ekonomika, nižší míra porodnosti u mexického obyvatelstva, americký propad ve stavebnictví a další faktory vedly od roku 2008 k poklesu mexické imigrace do USA téměř na nulu (možná i do záporu).

Do USA přichází stále hodně lidí ze zahraničí, ale už ne z Latinské Ameriky, nýbrž z Asie, a to tempem zhruba půl milionu přistěhovalců za rok. Asijská menšina v USA už dosáhla 6 %. Většina studií považuje imigraci za přínosnou pro ekonomiku, obzvlášť když jsou nově příchozí vzdělaní, mají podnikatelského ducha, což pro Asiaty platí. Zakládají pak nové firmy a tvoří pracovní místa pro Američany.

3. Čínská pracovní síla

Dosavadní trend: Populační boom Číny.

Nový trend: Stagnace míry růstu počtu obyvatel v Číně.

V roce 2012 počet Číňanů v produktivním věku klesl o 3,45 milionu. To znamená, že Čína přišla o množství pracujících odpovídající zhruba obyvatelstvu Libanonu. Letos bude pokles ještě větší a do 30. let tohoto století se tempo ještě zrychlí. Čínská nevyčerpatelná zásoba levné pracovní síly dochází mnohem rychleji, než se očekávalo.

Ani zrušení nechvalně známé politiky jednoho dítěte nezpůsobí v Číně baby boom – v oblastech, kde již byla zrušena dříve, zůstává míra porodnosti pod celonárodním průměrem. Populační pokles sice výrazněji nezasáhne čínskou pracovní sílu, nicméně podpoří investice v mnoha ostatních chudých zemích a přinutí čínské firmy změnit velmi rychle své strategie.

4. Znečištění ovzduší

Dosavadní trend: Emise oxidu uhličitého v USA rostou.

Nový trend: Emise oxidu uhličitého v USA klesají.

Částečně díky ekonomické stagnaci (ale především díky boomu v těžbě zemního plynu z břidlic) klesly USA – jediné velké bohaté zemi, která nepodepsala Kjótský protokol – emise oxidu uhličitého na nejnižší úrovně od 90. let. Pokles by měl pokračovat. Světové emise ale i tak rostou. Největší vinu na tom má Čína.

5. Vzdělání

Dosavadní trend: Vysoká škola je základ.

Nový trend: Vysokoškolské vzdělání už není rozhodující.

Pokud chceš dobrou práci, jdi na vysokou školu. To bylo heslo, které ještě nedávno platilo. Finanční prémie za titul setrvale rostly. V poslední dekádě a půl je to ale jiné – tato prémie stagnuje. Vysoká škola je stále zaměstnavateli hodnocena pozitivně, není už ale zdaleka jediným ukazatelem.

6. Americký životní styl a doprava

Dosavadní trend: Američané nedají ránu bez auta.

Nový trend: Američané objevují vlaky a veřejnou dopravu.

Dříve stál Američany benzín pár dolarů. S jeho zdražováním však mnohé rodiny konečně upravují svůj styl života. I když míra nezaměstnanosti klesá, využívají Američané auta stále méně. Zvyšuje se zájem o železniční dopravu, a tak akcie některých firem ze sektoru posilují (jako například Amtrak s 55% ziskem od roku 1997).

7. Zdravotní péče

Dosavadní trend: Náklady na zdravotní péči nekontrolovatelně rostou a prohlubují deficity.

Nový trend: Náklady na zdravotnictví se zvyšují jen plíživě, stejně tak deficity.

Umoří Ameriku náklady na zdravotnictví a dluhy? Možná, ale ne tak rychle, jak někteří hrozili. Nárůst nákladů na zdravotní péči sice předbíhá tempo hospodářského růstu, ale díky inovacím v medicíně, recesi, nebo možná Obamacare zpomaluje. Podíl pracovních míst ve zdravotnictví klesá, podobně jako ohromný deficit. Ten se snížil více než o polovinu od roku 2009.

8. BRIC

Dosavadní trend: Země BRIC táhnou světový růst.

Nový trend: Čína je jedinou rostoucí zemí BRIC.

Pamatujete na BRIC? Nové rostoucí supervelmoci, které měly překonat nadvládu Ameriky, Evropy a Japonska? Rusko, Brazílie a Indie – tygři milénia – zpomalily na 2 až 3% růst, tedy ke stejné úrovni jako bohaté země. Čína je poslední z BRIC, která se drží pevně na nohou. Přestože zažila zpomalení, stále vykazuje robustní 7,5% růst. Místo nastolení nového ekonomického pořádku v čele s BRIC bychom měli mluvit jen o růstu Číny.

9. Investiční strategie

Dosavadní trend: Aktivní management vládne finančnímu světu.

Nový trend: Zelenou má pasivní investování.

Hlavní cestou, jak finanční průmysl vydělává peníze, je hromadění poplatků za správu aktiv. Penzijní, podílové nebo hedgeové fondy – jako by si každý chtěl z vložených peněz urvat pořádný díl pro sebe.

Přechytračit trh nemohou všichni. Stále více investorů přesouvá své jmění pod pasivní management. Díky pasivní správě těží z moudrosti celého trhu. Neutápí velké peníze v pokusech o přechytračení ostatních profesionálů. Dobrou volbou mohou být ETF, burzovně obchodované fondy, s nimiž se v poslední době doslova roztrhl pytel.

10. Kdo drží americký dluh?

Dosavadní trend: Čína skupuje celý americký dluh.

Nový trend: Čína vyprodává celý americký dluh.

Ti, kteří si berou v USA hypotéku, se zavazují Číňanům. Nebo je to naopak? Čínská vláda, největší věřitel Spojených států, nyní prodává americké dluhopisy místo toho, aby je nakupovala. Podobně i Japonsko. Kdo tedy nakupuje dluh USA? Američané sami. Většina dluhu USA jsou peníze, které Američané dluží jeden druhému, ne cizincům.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená