FinExpert.e15.cz

10 tipů, jak v domácnosti uspořit energii

Přišly faktury a zhrozili jste se, kolik zase budete platit?
10 tipů, jak v domácnosti uspořit energii

Říkáte si, že jsou vaše účty za energie neúnosné? Podívejte se, kde se v domácnosti ztrácí nejvíce energie a jak se rostoucím účtům bránit. Odborníci říkají, že energii vnímáme až v době, kdy nám přijde vyúčtování. Při pohledu na fakturu za elektřinu, plyn nebo vodu si často s povzdechem řekneme, že takhle už to dál nejde. Jenže bez energie se dnes neobejde žádná domácnost. Co tedy s tím? Začněte na energii myslet a šetřit. Je to snazší, než si myslíte.

Jak ale na to? Kde začít? Který spotřebič nejvíce „žere“ elektřinu? Vyplatí se koupit úsporné osvětlení? Připravili jsme pro vás 10 otázek a odpovědí, které vám pomohou najít cestu k úsporám elektřiny i vody ve vaší domácnosti.

Kde v domácnosti spotřebováváme nejvíce elektřiny?

V kuchyni nebo v jiné místnosti, kde je umístěná lednička. Lednička spolu s mrazákem je totiž zodpovědná za 11–20 % celkové spotřeby elektřiny. V případě, že dům vytápíte elektřinou, pak samozřejmě není největším „žroutem“ elektřiny lednička, ale přímotop nebo elektrický kotel.

Kolik můžeme ušetřit výměnou staré ledničky za novou?

Lednička patří k největším „žroutům“ elektřiny v domácnosti. Možná máte doma několik let starou ledničku, která vám bez problémů funguje, a stojíte před nelehkým rozhodnutím: vyplatí se jí vyměnit, i přesto, že dobře chladí?

Z hlediska spotřeby elektřiny rozhodně. Například ledničky z počátku 90. let minulého století mají asi třikrát větší spotřebu energie než současné ledničky v nejúspornější třídě A++. Letos navíc budou k dostání i ledničky v úsporné třídě A+++.

Vezměme konkrétní příklad z praxe. Lednička o objemu 175 l v nejúspornější třídě A++ spotřebovala podle našeho měření za den asi 0,30 kWh, zatímco deset let stará lednice o stejném objemu asi 0,90 kWh. Při současných cenách elektřiny to znamená, že ročně s novou lednicí ušetříte přibližně 1 000 korun.

Kolik výměnou staré ledničky za novou ušetříte, záleží vždy především na tom, jak starý spotřebič nahrazujete a jak moc úsporný nový spotřebič zvolíte. Obecně platí, že pokud už se do výměny ledničky pustíme, je vhodné sáhnout po té nejúspornější možné variantě.

Jak šetřit energii se starou ledničkou?

Co si ale počít, když máte doma starou ledničku, ale aktuálně si nemůžete dovolit investici do nového spotřebiče? Nezoufejte! Stačí dodržet několik jednoduchých rad, které vás nebudou stát ani korunu, ale pomohou vám snížit účet za elektřinu.

  • Dbejte na umístění ledničky. Nikdy ji nedávejte vedle topení, sporáku, myčky, pračky či jiného zařízení, které vydává teplo. Vyšší teplota v okolí ledničky ji nutí více chladit, což zvyšuje její spotřebu elektřiny – za každý stupeň nad 20°C vzroste spotřeba energie asi o 6 %.
  • Nastavte si správnou teplotu uvnitř lednice i mrazáku. V ledničce stačí teplota kolem +5°C, v mrazáku kolem -18°C.
  • Mrazák pravidelně odmrazujte. Vysoká námraza (nad 5 mm) navýší náklady na elektřinu až o 30 %.
  • Zkontrolujte těsnící pásku u dveří lednice. Pokud dveře dobře nedoléhají a netěsní, napravte to. Těsnící páska stojí pár korun a tato investice se vám rychle vrátí.
  • Je omyl myslet si, že čím méně jídla v lednici skladuju, tím méně spotřebuje elektřiny. Naopak. Udržujte lednici zaplněnou alespoň ze 70 %.
  • Do ledničky nedávejte horké jídlo. Nechte ho vždy vychladnout.

Co je to pohotovostní režim a jak ovlivňuje spotřebu elektřiny?

Je tak pohodlné mít televizi vždy v „pohotovosti“ a jen stisknout tlačítko na dálkovém ovladači a pustit si oblíbený seriál. Jenže tento komfort není zadarmo. Pohotovostní, neboli stand-by režim, patří k neviditelným žroutům elektřiny v každé domácnosti.

Většina spotřebičů v pohotovostním režimu má spotřebu kolem 2 W. Některé spotřebiče, mj. například set top boxy nebo DVD rekordéry, ale i více než 4 W. Zdá se vám to jako bezvýznamné? Jenže kolik takových spotřebičů v pohotovostním režimu doma máte? Podle průzkumů se může v průměrné domácnosti ztratit díky pohotovostnímu režimu cca 11 % elektřiny.

Jak se bránit? Je to jednoduché – vypínejte spotřebiče úplně. Stačí vám k tomu prodlužovací kabel se spínačem, do kterého zapojíte počítač, televizi, DVD přehrávač, Hi-Fi apod. Vše pak jedním stisknutím tlačítka vypnete nebo zapnete.

Vyplatí se úsporné žárovky?

S klasickými žárovkami se těžko loučíme – zvyk je železná košile. Nicméně jsou postupně stahovány z trhu – aktuálně už byste v obchodě neměli mít možnost koupit si 75W žárovku. Nezbude nám tedy nic jiného než si na úsporné žárovky zvyknout. Jak je to ale s jejich úsporou?

Podívejme se na příklad z praxe. Pokud klasickou 75W žárovku nahradíme úspornou zářivkou (15W) a budeme svítit 3 hodiny denně, ušetříme při aktuálních cenách elektřiny kolem 280 korun za rok. Úspora není nijak závratná, ale pokud vyměníme v bytě více žárovek za úsporné zářivky, můžeme ušetřit mnohem více. Navíc investice do úsporného osvětlení domácnosti se nám vrátí rychleji než například investice do nákupu nového spotřebiče.

Osvětlenípříkonživotnostcena/kuspočet hodin, kdy doma svítíme úspora elektřiny za rokúspora elektřiny za 5 let
Klasická žárovka75 W1 000 hodin10 – 15 Kč3 h0 Kč0 Kč
Úsporná zářivka15 W10 000 hodin60 – 100 Kč3 h283 Kč1 415 Kč

Zdroj: Nazeleno.cz, počítáno s průměrnou cenou elektřiny 4,54 Kč za kWh (sazba D02d)

Článek vyšel na www.nazeleno.cz

 

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Ledničku na nejchladnější místo?!? Před 2mi lety j...
Marty
10. 4. 2012, 10:09
Pokud je spotřeba JEDNOU tak velká tak potom je vše ...
bob
10. 4. 2012, 06:39
většina domácností už realizovala uvedená a doporuče...
František
9. 4. 2012, 23:18
Ja kupuju usporne zarovky v IKEI za par drobnych, na...
Ja
9. 4. 2012, 20:44
Úsporné žárovky/zářivky určitě ano. Ušetří spoustu e...
www.Energie123.cz
7. 4. 2012, 16:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená