FinExpert.e15.cz

10 tipů: I o Vánocích se dá šetřit

Není nutné vydat se ze všech svých peněz, natož z úspor. Nabízíme několik tipů.
10 tipů: I o Vánocích se dá šetřit

Vánoce jsou nejen svátky klidu, v posledních letech jsou spojovány spíše s velkým utrácením, jsou hlavní sezónou snad pro všechny obchodníky. Není však nutné vydat se ze všech svých peněz, natož z úspor. I o Vánocích se dá šetřit. Jak na to? Nabízíme několik tipů.

1. Dárky nakupujte v průběhu celého roku

Může se to zdát zbytečné. Velmi si tím ale usnadníte práci, ušetříte čas a hlavně stres. Není nic horšího, než shánět dárky těsně před Štědrým dnem. Nemalou výhodou je, že si peníze utracené za dárky rozvrhnete do delšího časového období. Pokud vám tedy během roku nějaký dárek cvrnkne do nosu, neváhejte jej koupit.

2. Určete si maximální částku, jakou jste za dárky ochotni obětovat

Tohoto limitu je nutné se držet. Řiďte se svou finanční situací. Částku si můžete rozdělit mezi členy rodiny a pak už budete vědět, za kolik peněz máte komu dárek pořídit. Podaří se vám tak stanovený limit nepřekročit.

3. Rozhodně si na dárky nepůjčujte 

Není nic horšího, než si vzít na Vánoce půjčku a vzpamatovávat se z ní ještě několik měsíců. Dárky pořizujte prostě takové, jak vám to finanční situace dovolí. 

4. Porovnávejte ceny, šetřete na poštovném

V době internetu není nic jednoduššího, než si porovnávat ceny zboží. Ušetřit se dají stokoruny. V jednom e-shopu nakupte více dárků. Ušetříte tak za poštovné. Mnohdy budete mít od určité částky poštovné zdarma.

Vstává zlato z mrtvých?

Vstává zlato z mrtvých?

Traduje se, že cena zlata je závislá na míře rizika ve společnosti, míře inflace či síle amerického.

5. Pokud si nejste výběrem dárku jisti, darujte dárkové poukazy

Pokud chcete koupit dárek pro někoho, u koho si nejste jisti, jaký dárek by mu udělal radost, darujte dárkový poukaz. Tyto poukazy už najdete téměř v každém obchodě. Je však dobré vědět, jestli poukaz tuto osobu potěší. Zda by neměla větší radost z nějaké maličkosti. Možné je také dárky vyrobit. Dárkové poukazy se vyplatí místo nákupu oblečení. Ne vždy se musíte trefit do vkusu či velikosti.

6. Šetřit se dá i na balicím papíře

Rozmyslete si, zda je opravdu nutné balit dárky do luxusního drahého balicího papíru. Koupit se dá i levný balicí papír a splní úplně stejnou funkci. Zapomeňte na dárkové tašky. Díky nim byste si ke každému dárku připočítali i desítky korun navíc.

7. Nepřehánějte to s jídlem

Nepochopitelné je šílenství lidí před vánočními svátky týkající se potravin. V obchodech s potravinami to vypadá, jako by měl každou chvíli vypuknout hladomor. Nakupujte jen jídlo, které skutečně sníte. Trvanlivé potraviny nakupujte v předstihu ve slevách.

8. Předzásobte se vánočními věcmi na příští rok

Vánoční dekorace, přání a různá výzdoba je samozřejmě po Vánocích zlevněna. Pokud chcete šetřit na další Vánoce, nakupte si tyto věci na rok dopředu. Vánoční přání si můžete buď sami vyrobit, nebo z nich odstřihnout popsanou polovinu a druhou použít jako pohlednici. Jako vánoční výzdobu můžete využít i výrobky vašich dětí.

9. Cukroví pečte v přiměřeném množství

Nepečte patnáct druhů cukroví, když víte, že jej nikdo nebude jíst. Pokud chcete cukroví péct, upečte pouze ověřené druhy ve vaší rodině oblíbené, po kterých se jen zapráší. Dražší suroviny jako mandle, ořechy, atd. nakupujte v akcích.

10. Šetřete i na rodinném obědě

Pokud chystáte oběd nebo večeři pro svou nemalou rodinu, domluvte se s ostatními, aby vám s přípravou pomohli a také něco donesli. Ať už nápoje nebo nějaké pokrmy. Nebude tak vše na vás a ušetříte i nemalé částky.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená