FinExpert.e15.cz

10 rad MasterCardu podnikatelům

Používání firemních platebních karet sníží náklady na nákup a zásobování firmy až o 80 %.
10 rad MasterCardu podnikatelům
Provozovat malý nebo střední podnik není snadné, zároveň se ale jedná o zajímavou práci s viditelnými výsledky. Majitelé malých a středních podniků (SME) věnují své práci hodně času a část svých aktivit směřují k vylepšování svých výrobků a služeb a jednání se zákazníky. Řízení firemních procesů však s sebou někdy nese i velké problémy.

25 miliónů malých a středních podniků v pětadvaceti členských státech EU je hlavním motorem růstu obchodu. Tohle číslo představuje 95 % všech obchodních společností a současně 69 % celkové zaměstnanosti. Protože ale tyto podniky nemají k dispozici takové zdroje jako velké společnosti, často své finanční záležitosti neřídí tak efektivně, jak by měly. MasterCard spolupracuje s malými a středními firmami v celé Evropě a v této souvislosti nabízí následující rady jako inspiraci pro každého majitele podniku.

1. Při každém prodeji je lepší požadovat zálohu

Zejména v případě nového zákazníka. Je to běžná obchodní praxe.

2. Nefakturovat najednou a provést vyúčtování hned, jak je zakázka hotová.

Podnikatel by mohl také požádat o třetinu úhrady předem, druhou třetinu během realizace práce a zbytek po jejím dokončení. Pokud se práce zastaví na delší dobu než měsíc, tak by měl vystavit fakturu a přiložit k ní přehledný rozpis dosud dokončených prací a odhad zbývajících prací. Faktura by se měla vystavovat, jakmile je zakázka dokončena, není potřeba čekat na konec měsíce.

3. Nabízet slevy za předčasnou nebo včasnou úhradu


Dojde tak ke zrychlení  plateb. Je lepší mít peníze na účtu co nejdříve, i když musí podnikatel poskytnout slevu.

4. Vždy, když je to možné, je lepší pracovat za paušál

Možná bude příjem nižší, zato pravidelný.

5. Oddělovat firemní výdaje od výdajů osobních

Firemní platební karty zajistí majitelům malých a středních podniků jednoznačný přehled o finanční situaci a zjednoduší celou administrativu. Nabízejí jednoduchý a efektivní systém pro úhradu faktur s řadou možností, jak tyto platby provádět. Dojde tak k úspoře času i zdrojů, podnikatel se vyhne nutnosti vyjednávat o úvěrových podmínkách s dodavateli a výrazně si usnadní sestavování každoročního daňového přiznání.

6. Ověřovat si úvěruschopnost zákazníka a nebát se ho požádat o reference

Každý podnik by si měl před přijetím velké zakázky od zákazníka vyžádat reference. Poté každou důkladně ověřit, zeptat se, jak dlouho s danou společností spolupracují, a získat další užitečné informace – cokoliv, co může pomoci při zjišťování úvěruschopnosti zákazníka.

7. Zavést důkladnější kontrolu podnikových výdajů

Firemní platební karty udržují podnikatele v obraze a zjednodušují účtování.
Je možné sledovat výdaje a zabránit zneužívání tím, že budou zavedeny výdajové stropy pro jednotlivé držitele karet. Díky roční analýze výdajů z firemních platebních karet budou mít zároveň přehled o druzích a objemech výdajů. Ve spojení s firemními platebními kartami má podnikatel k dispozici měsíční výpisy a roční analýzy výdajů, které mu pomohou při tvorbě rozpočtu.

8. Zlepšit řízení hotovosti

Firemní karty pomáhají vytvářet v rámci cash flow pohotové prostředky, protože výdaj z firemní karty se většinou zúčtovává později, než se inkasuje úhrada za služby, a vyúčtování účtu firemní karty se provádí později než vyúčtování hotovostní úhrady dodavatelům. Podnik se tak vyhne nutnosti předem krýt firemní výdaje, protože ty jsou hrazeny z firemní karty až v okamžiku, kdy k nim dojde. Firemní karty rovněž odstraňují nutnost záloh či pokladní hotovosti.

Průzkumy společnosti MasterCard Europe ukazují, že používáním služebních platebních karet lze ušetřit 60 až 80 % nákladů spojených s procesem nákupu a zásobování firmy. Bezhotovostní platbou kartou MasterCard Business v zahraničí může zaměstnanec společnosti docílit výhodnějšího směnného kurzu a navíc neplatí žádné poplatky. V poplatcích spojených s vedením platební karty MasterCard Business Card je ve většině případů zahrnuto cestovní a úrazové pojištění a řada doplňkových služeb.

9. Přijímat platební karty

Díky tomu, že se transakce spojené s platebními kartami provádějí elektronicky, dochází k výraznému omezení manipulace s hotovostí a práce při odsouhlasení plateb. Provozovatelé malých a středních podniků tak mohou ušetřit spoustu času a peněz, takže mají více prostoru k soustředění se na důležité věci – jako je řízení a rozvoj firmy. Už žádné přepočítávání drobných nebo čekání, než zákazník vypíše šek.

10. Stát se členským obchodníkem

Přijímání platebních karet odstraní náklady na manipulaci s hotovostí a zvýší tržby. Při dodržování jednoduchých postupů akceptace umožňují platební systémy firmám realizovat bezpečné a rychlé transakce na celém světě. Malým a středním podnikům rovněž plynou výhody z platebních záruk poskytnutých pro elektronické obchodování, objednávky poštou a telefonické transakce.

MasterCard Business Card

Společnost MasterCard nabízí firmám řešení v podobě karty MasterCard Business. Jedná se o embosovanou platební kartu (může mít podobu jak kreditní, tak debetní karty) s mezinárodní platností, která umožňuje provádět bezhotovostní platby v široké síti obchodů a vybírat hotovost z bankomatů v České republice i v zahraničí a na přepážkách bank a směnáren prostřednictvím Cash Advance.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená