Srovnávat bohatství napříč různými ekonomickými systémy v období několika tisíciletí je oříšek. Jedná se o přesnou hru s nepřesnými čísly, bohatství je navíc v současnosti měřitelné a často i likvidní (jde o něco, co lze prodat či koupit, darovat a podobně, co má často tržní hodnotu), což u vládců velkých říší neplatilo. Žebříček magazínu Time z loňského roku proto berte hlavně jako zábavu.
10. Čingischán
Kdy žil: 1162 – 1227
Kde: Mongolsko
Bohatství: Půda
Čingischán byl bezesporu jedním z nejúspěšnějších vojevůdců všech dob. Stál v čele Mongolské říše, která se za dob největšího rozmachu táhla z Číny až do Evropy. Nehromadil bohatství, klíčem k jeho úspěchu ale byla štědrost. Kořist totiž rozděloval mezi své vojáky a velitele. Ta byla po dobytí území shromážděna a následně rozdělována. Čingischán samozřejmě dostával svůj díl, ale nikdy si nepostavil okázalý palác, dokonce ani dům či hrobku. Narodil se a nakonec i zemřel v jurtě.
Odpočinutý zaměstnanec pracuje efektivněji než vyčerpaný.
9. Bill Gates
Kdy žil: narozen 1955
Kde: USA
Bohatství: zhruba 80 miliard USD
Bill Gates je nejbohatším člověkem současnosti. Forbes odhaduje jeho čisté jmění na asi 77 miliard USD.
8. Alan Rudý
Kdy žil: 1040 – 1093
Kde: Anglie
Bohatství: 194 miliard USD
Alan Rufus zvaný Rudý pomohl svému strýci Vilému Dobyvateli dobýt Normandii. Když zemřel, jeho jmění činilo 11 tisíc liber, 7 % tehdejšího HDP Anglie. V roce 2014 by tato suma odpovídala 194 miliardám USD.
7. John D. Rockefeller senior
Kdy žil: 1839 – 1937
Kde: USA
Bohatství: 341 miliard USD
Rockefeller začal v roce 1863 investovat do ropného průmyslu a v roce 1880 jeho společnost Standard Oil kontrolovala 90 % americké produkce ropy. Dle daňového přiznání z roku 1918 činilo jeho jmění 1,5 miliardy USD, tedy téměř 2 % tehdejší americké ekonomiky. V roce 2014 by tato suma odpovídala 341 miliardám USD.
6. Andrew Carnegie
Kdy žil: 1835–1919
Kde: USA
Bohatství: 372 miliard USD
Hodně se mluví o Rockefellerovi, ale skotský imigrant Andrew Carnegie na tom byl ještě lépe. V roce 1901 prodal svoji společnost U.S. Steel bance JPMorgan za 480 milionů USD. V roce 2014 by tato suma odpovídala 372 miliardám USD.
5. Stalin
Kdy žil: 1878 –1 953
Kde: SSSR
Bohatství: kontrola sovětské ekonomiky (9,6 % světového HDP)
Stalin není v moderní ekonomické historii úplně obvyklou postavou. Diktátor s absolutní mocí, který kontroloval jednu z největších ekonomik světa, však do žebříčku patří. Ekonomiku Sovětského svazu ovlivňoval tak dalece, že jeho osobní bohatství a bohatství země lze zpětně jen těžko oddělit. Tři roky před jeho smrtí činila produkce SSSR téměř 10 % světového HDP, v roce 2014 by tato suma odpovídala 7,5 bilionu USD.
4. Akbar Veliký
Kdy žil: 1542 – 1605
Kde: Indie
Bohatství: kontrola říše s produkcí na úrovni 25 % světového HDP
Vládce Mughalské říše kontroloval čtvrtinu světového bohatství. Objevují se názory, že vládnoucí indická třída se měla stejně dobře, ne-li lépe, než ta v alžbětinské Anglii. Toto tvrzení dokládá i výzkum ekonoma Branka Milanoviće, který ukazuje, že tato říše vynikala v přesouvání bohatství od chudých k bohatým
3. Císař Šen-cung
Kdy žil: 1048 – 1085
Kde: Čína
Bohatství: kontrola říše s produkcí na úrovni 25-30 % světového HDP
Čínská dynastie Song byla jednou z ekonomicky nejsilnějších říší všech dob. Vynikala technologickými inovacemi a byla velice efektivní při výběru daní. Dle profesora Ronalda Edwardse z Tamkang University předběhla Evropu o stovky let.
2. Císař Augustus
Kdy žil: 63 př. n. l. – 14 n. l.
Kde: Řím
Bohatství: 4,6 bilionu USD
Augustus stál v čele říše, která se na světovém HDP podílela 25 – 30 %. Dle profesora Iana Morrise ze Stanfordovy univerzity navíc v jednu dobu vlastnil pětinu ekonomiky impéria. V roce 2014 by to odpovídalo 4,6 bilionu USD. Nějakou dobu Augustovi osobně náležel celý Egypt.
1. Mansa Musa
Kdy žil: 1280 – 1337
Kde: Mali
Bohatství: těžko představitelné
Král Timbuktu bývá označován za nejbohatšího člověka historie lidstva. Jeho království bylo největším producentem zlata na světě, navíc v době, kdy po kovu byla obrovská poptávka. Jeho bohatství není možné přesně vyčíslit, chybí historické prameny. Traduje se například, že při pouti do Mekky způsobil v Egyptě měnovou krizi, protože cestou jeho karavana rozdávala zlato. Další ilustrací jeho bohatství je jeho armáda, která čítala 200 tisíc mužů.
Zdroj: Time, článek vyšel na www.investicniweb.cz