FinExpert.e15.cz

10 důvodů, proč investovat do podílových fondů

I když za poslední tři roky došlo ke snížení objemu na bankovních vkladech o více než 175 mld. Kč, stále na nich leží téměř polovina úspor českých domácností. Mnohé z těchto prostředků by byly lépe využity při aktivnějším investování. Jaké výhody mají např. podílové fondy?
10 důvodů, proč investovat do podílových fondů

I. Výnosy

V současné době se výnosy na termínovaných vkladech pohybují na minimech a jen stěží překonávají inflaci, která (na rozdíl od úrokových sazeb) nabírá vzestupnou tendenci. Oproti tomu podílové fondy za uplynulý rok slavily úspěchy v zhodnocování svěřených peněz.

II. Likvidita

Zatímco vypovědět termínovaný vklad před jeho splatností banky buď vůbec neumožňují nebo jen se sankcemi, které mnohdy převýší výnos, podílové listy můžete podle zákona č. 189/2004 Sb. kdykoliv odprodat bez jakýchkoli sankcí a peníze obdržíte nejdéle do 15 pracovních dní, většinou to však bývá daleko dříve.

III. Daně

Výnosy z úroků termínovaných vkladů a spořících účtů jsou podle zákona zdaňovány v bance, která odvede státu 15% z připsaného úroku ve formě srážkové daně a k částce na účtu již připíše jen čistý výnos z vkladu. Tedy například pokud banka nabízí roční úrokovou sazbu 2 %, po odečtení srážkové daně připíše ke vkladu čistý úrokový výnos 1,70 %. V případě, že uložíte své peníze do podílových fondů, je výnos z držení této investice již po půl roce zcela osvobozen od zdanění.

IV. Dostupnost

Pokud chcete své peníze uložit na termínovaný vklad, musíte si jich připravit více, jelikož u většiny bank se minimální výše termínovaného vkladu pohybuje v desítkách tisíc korun. Na druhou stranu investice do podílových fondů je dostupná už od několika tisíc korun.

V. Výběr

V současné době vlastní v ČR bankovní licenci pouze 36 bank, počítaje v to i 6 stavebních spořitelen, z toho je však část velmi úzce specializovaná a produkty jako jsou termínované vklady a spořící účty pro běžnou klientelu ani nenabízejí. Naproti tomu můžete své peníze investovat do více než devíti set podílových fondů. Jejich počet navíc stále vzrůstá.

VI. Bezpečnost

Vklady u bank jsou pojištěny do 90 % zůstatku, avšak nejvýše do 25 000 EUR pro jednu osobu u jedné banky. V případě otevřených podílových fondů je majetek ve fondu váš a není propojen s majetkem investiční společnosti. Nakoupené podílové listy jsou vaším vlastnictvím a případný krach investiční společnosti je neovlivní. K bezpečnosti podílových fondů také přispívá dozor jak ze strany státu, tak i depozitáře.

VII. Přizpůsobivost

Můžete si vybrat podílové fondy či jejich kombinaci, která přesně odpovídá jednak vašim finančním cílům - krátkodobým i dlouhodobým a také i vaší toleranci k riziku. Zvolenou kombinaci fondů můžete také kdykoliv přizpůsobit eventuálním změnám vašich požadavků.

VIII. Průhlednost

Investiční strategii, složení portfolia, aktuální kurzy a další informace jsou povinně pravidelně zveřejňovány v médiích a jejich správnost a úplnost je kontrolována Komisí pro cenné papíry a depozitářem fondu. Většina investičních společností nabízí i pravidelné zasílání těchto informací podílníkům formou e-mailu či SMS.

IX. Spoření a renta

Mnohé OPF umožňují svým podílníkům pravidelné spoření. Mohou tím dosáhnout optimálního zhodnocování v delších časových periodách, zejména při využití sofistikovanějších metod investování jako je například Value-Averaging. Také umožňují svým podílníkům pravidelné odkupy, které zajistí, že máte v pravidelných intervalech k dispozici dohodnuté částky.

X. Možnost zajištění

V současnosti se začínají objevovat fondy, které mají zajištěno riziko maximální možné ztráty či dokonce minimální zisk během zvoleného období. Tyto fondy jsou navázány většinou na určitý index. Jelikož je zde omezeno riziko ztráty, tak i možnost zisku je zde v určitém poměru snížena. Tento nový typ fondu se díky svému nízkému riziku stává v poslední době velmi populární, jelikož umožňuje ukládat peníze i do potencionálně rizikovějších, avšak samozřejmě více výnosnějších druhů investic s jistotou, že o své peníze nepřijdete.

Zhodnocení vkladu ve vybraných podílových fondech
Fond Výkonnost za dané období Čistý výnos
IKS peněžní trh 2,50% 2496,80 Kč
ISČS Sporoinvest 2,27% 2269,50 Kč
ČPI OPF Peněžního trhu 2,26% 2259,00 Kč
Pioneer Sporokonto 1,95% 1949,90 Kč
ING Český fond peněžního trhu 1,74% 1743,10 Kč
Zhodnocení vkladu ve vybraných bankách
Banka Úroková sazba Hrubý výnos Čistý výnos
Poštovní spořitelna 1,90% 1 926,40 Kč 1 637,40 Kč
GE Money Bank 1,80% 1825,00 Kč 1551,20 Kč
Raifeisenbank 1,65% 1672,90 Kč 1422,00 Kč
Volksbank CZ 1,45% 1470,10 Kč 1249,60 Kč
ČSOB 1,45% 1470,10 Kč 1249,60 Kč
Česká spořitelna 1,10% 1115,30 Kč 948,00 Kč
Komerční banka (s bonifikací 0,2%) 0,80% 811,10 Kč 689,40 Kč

Pozn.: Úložka 100 000 Kč na dobu 1 rok (25. 3. 2004 - 25. 3. 2005), u fondů platí, že výkonnost za minulé období není zárukou výkonnosti do budoucna.
Zdroj: Osobní finance

Závěr

Termínované vklady a spořící účty mají smysl pouze jako nástroj pro velmi krátkodobé (řádově několikatýdenní) zhodnocení finančních prostředků a podílové fondy jsou jejich více než výhodnou alternativou. Otevřené podílové fondy mohou být jedním z nástrojů, jak zíkat větší výnos z naspořeného kapitálu. Pro investory obávající se rizika z investování do akciových podílových fondů jsou zde fondy dluhopisové nebo fondy peněžního trhu. Nejobezřetnější investoři mohou využít chráněné nebo zajištěné podílové fondy, které nabízí např. ČSOB, Komerční banka nebo Česká spořitelna.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená