FinExpert.e15.cz

Změna insolvenčního zákona?

Insolvenční zákon by mohl projít opět změnou. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán totiž předkládá novelu, podle které by byla rozšířena možnost oddlužení i na dlužníky, kteří prostě nejsou schopni platit předpokládaných 30 procent svých dluhů. Půjčku má v dnešní době každý třetí člověk a domácnosti v České republice dluží bilion a tři sta miliard korun. Poslancům se ale Pelikánův návrh moc nezdá. Informovala o tom Ekonomika ČT24.

Novelou insolvenčního zákona nechce Pelikán motivovat k tomu, aby lidé své dluhy neplatili. Pokud do procesu oddlužení vstoupíte, vůbec to pro vás nebude jednoduché. Půjde o sedm let, během kterých budete muset ukázat, že chcete napravit své chyby. Až po uplynutí této doby budete mít šanci se ze svých dluhů dostat.                                                                                                                                    

Nyní trvá doba, za kterou budete opět „čistí“, pět let. Podmínkou ale je, že budete schopni za tuto dobu splatit minimálně 30 procent ze svých dluhů. Oddlužení je ukončeno soudem po pěti letech, pokud dlužník řádně platí splátkový kalendář. Poté je možné žádat o osvobození od placení zbytku pohledávek.

Právě podmínku pro vstup do insolvence splacení alespoň 30 procent ze svých dluhů, by chtělo ministerstvo spravedlnosti odstranit. Na dlužníka by měl dohlížet insolvenční správce, a ten pak bude sdělovat výsledky svého pozorování soudu. Dlužník bude například muset aktivně hledat zaměstnání, atd.

Jak podat návrh na oddlužení?

Návrh na oddlužení podává jedině dlužník. Oddlužení je ale možné pouze pro fyzickou osobu, která nemá dluhy z podnikání nebo pro právnickou osobu, která není podle zákona podnikatelem a nemá dluhy z podnikání.

Pokud splníte tato kritéria, můžete podat návrh na oddlužení. Ten musí obsahovat: jméno dlužníka a osob, které za něj mohou jednat, informace o příjmech dlužníka za uplynulé tři roky, údaje o dlužníkových příjmech, které očekává v příštích pěti letech a návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takovýto návrh nevznáší.

O návrhu na povolení oddlužení pak rozhodne insolvenční soud. Pokud soud vše schválí, může být oddlužení provedeno buď splátkovým kalendářem, nebo zpeněžením majetkové podstaty dlužníka (něco podobného jako konkurz). Způsob oddlužení volí věřitelé.

Další článek


 

 


Další články

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

Fórum: Důchodové pojištění vs. investiční životní pojištění

2.  12.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Češi si opět půjčí na Vánoce. Dokonce i ti s exekucí

Češi si opět půjčí na Vánoce. Dokonce i ti s exekucí

2.  12.  2016  |  Ondráčková Kamila
Psychologie nákupů aneb Jak vás chtějí ošidit

Psychologie nákupů aneb Jak vás chtějí ošidit

Nákupní horečka, opakující se každým rokem, již vypukla.

2.  12.  2016  |  Štarková Petra  |  2

Zmatky, zavřené hospody i bojkot. Takový byl první den s EET

Zmatky, zavřené hospody i bojkot. Takový byl první den s EET

Systém Finanční správy zatím prý funguje jak má...

2.  12.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  6

Pojištění „na blbost“? Může se opravdu hodně vyplatit

Pojištění „na blbost“? Může se opravdu hodně vyplatit

1.  12.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená