FinExpert.e15.cz

Změna hodnocení státních zaměstnanců, ano či ne?

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje snížit platy státních zaměstnanců o 10 % a současně změnit systém hodnocení.

Motivační složka mzdy by měla mít vyšší váhu než nyní. Nebudou podřízení úředníci příliš v rukou svých nadřízených?

Státní úředníci mají zpravidla velmi malé sympatie široké veřejnosti. Je jich mnoho, mají vysoké příjmy, v práci si vyřizují soukromé záležitosti, a když mají náhodou něco udělat, tak to trvá i několik měsíců. Takhle nějak pracuje podvědomí občanů o úřednících. Jedná se však o zúžený pohled na věc. Stejně jako ve všech profesích, jsou dobří i špatní úředníci. Kolikrát samotní úředníci vědí, že jejich postup je příliš zdlouhavý a nesmyslný. Musí však jednat dle zákonů a vydaných nařízení. Kreativní úředníci se světovým pohledem na věc mají nadprůměrné platy ve všech vyspělých zemích světa. Státní zaměstanci však nejsou jenom úředníci.

Proč snižovat platy úředníků?

Hospodářská krize dolehla na ekonomiku ve všech vyspělých zemích světa. V podnikatelském sektoru krizi pocítili zaměstnanci poměrně rychle, zvýšila se nezaměstnanost a mnohým zaměstnancům klesly mzdy. Státní zaměstnanci krizi prozatím příliš nepocítili. Snížení platu státních zaměstnanců proto koresponduje s hospodářskou situací v celé ekonomice. V krizi musí šetřit nejenom firmy, ale i stát. Celoplošné snížení platů by však nebylo na místě. I u státních zaměstnanců musí být při mzdovém hodnocení kladen větší důraz na kvalitu vykonávané práce. Ti nejlepší státní zaměstnanci by si pohoršit neměli, nevýkonným státním zaměstnancům může klesnout plat naopak více. Stejná sitauce je i v soukromém sektoru, kde nejlepší zaměstnanci krizi na své výplatní pásce nepocítili.

Kdo bere víc?

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku činila 22 748 Kč. V podnikatelské sféře činila průměrná mzda 22 693 Kč, v nepodnikatelské sféře dokonce 22 982 Kč. Současně je u mezd v nepodnikatelské sféře nižší rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem (střední hodnotě) mezd. Platy většiny státních zaměstanců jsou totiž tabulkově omezeny shora, na rozdíl od mezd v soukromém sektoru. Nejlépe finančně hodnocení odborníci v soukromém sektoru tak výrazně zvyšují průměrnou mzdu, která se vzdaluje představě běžného zaměstance. V nepodnikatelském sektoru tomu tak není. U mediánu mezd je tak v praxi ještě větší rozdíl mezi podnikatelským a nepodnikatelským sektorem.

Nižší základ, vyšší osobní hodnocení

Měsíční ohodnocení mnoha státních zaměstnanců je po celý rok stejné, bez ohledu jak kvalitně vykonávají svoji práci. Základní plat je pořád stejný a jeho výše stoupá s delší praxí či doplněným vzděláním. Návrh MPSV počítá s nižšími základy a vyšší pohyblivou složkou mzdy závislou na výkonu. Touto změnou by se systém hodnocení státních zaměstnanců více přiblížil systému hodnocení v soukromé sféře.

  • Vyšší osobní hodnocení je rozhodně pozitivním motivačním prvkem, který může výrazně zvýšit produktivitu práce mnoha státních zaměstanců. Vyšší možné osobní ohodnocení navíc dovolí vedoucím pracovníkům více zohlednit prvek zodpovědnosti a namáhavosti práce každého státního zaměstnance. Vydávané tabulky totiž na všechny aspekty a rizika práce nepamatují. Vyšší osobní ohodnocení by tak v praxi mělo pozitivně stimulovat všechny státní zaměstnance k většímu pracovnímu výkonu.
  • Na rozdíl od soukromého sektoru je však výkon některých státních zaměstnanců těžko měřitelný. Současně ve státním sektoru je jiné pracovní prostředí, zaměstnanci nejsou zainteresováni na dosažení zisku jako v soukromém sektoru. Mnozí státní zaměstnanci jsou odkázání při osobním hodnocení na libovůli svého nadřízeného. Systém osobního ohodnocení je tak méně spravedlivý než v soukromé sféře. Oblíbenci vedoucích pracovníků by tak v praxi mohli mít vyšší plat, aniž by se zvýšila jejich pracovní výkonnost. „Selhání“ lidského faktoru při odměňování je ve státním sektoru vyšší než v soukromém sektoru.

Celkově by však byla změna systému hodnocení státních zaměstnanců krokem správným směrem. Kreativní úředníci se světovým pohledem na věc by tak mohli dosáhnout zajímavého finančního ohodnocení. Současně by vyšší finanční tlak mohl zlepšit postoj některých státních zaměstnanců vůči občanům při řešení jejich problémů a pracovní atmosféru na některých státních úřadech.

 

 

Další článek


 
celkem 5 komentářů

Poslední komentáře

Tak vám můžu napsat, že můj plat státního zaměstnanc...
Esmeralda
8. 4. 2012, 19:05
:-O Celá veřejnost,která není státním zaměstnancem v...
nnn
27. 9. 2010, 20:31
Re: nadřízení
Tomáš Marný
5. 9. 2010, 23:47
Jeden žasne co dá taky napsat
SF
3. 9. 2010, 08:13
nadřízení
Petr
31. 8. 2010, 13:35

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více