FinExpert.e15.cz

Zkušenost: Cashback po česku

Od minulé středy je cashback dostupný v celé síti Hypernov a Albertů. Službu jsme vyzkoušeli a víme, jak funguje.
Platební karty za sebou mají ve světě už pět desetiletí dlouhou historii a i v Česku za poslední roky zdomácněly. My Češi z platební karty nejčastěji vybíráme z bankomatů, banky nás poplatkovou politikou motivují s nimi platit v obchodní síti za zboží a služby, platíme s nimi i na Internetu a veřejná správa se pomalu učí karty akceptovat, takže s nimi na některých místech můžete zaplatit pokutu nebo správní poplatek. Ani to všechno už nestačí. Vývoj jde nezadržitelně dál a do Česka ve středu 8. listopadu 2006 vtrhla nová služba ve světě známá jako cashback.

O co v cashbacku jde

Cashback je vybrání jakési přesnákupní hotovosti při bezhotovostním placení kartou. Obecně princip spočívá v tom, že u obchodníka zaplatíte kartou a navíc řeknete pokladní: K platbě kartou mi připočtěte libovolnou částku, kterou chci od vás v hotovosti. Služba je výhodná pro všechny, například obchodníkovi eliminuje nadbytečnou hotovost, pro kterou už nemusí zajišťovat trezorové hospodářství, platit bezpečností službu při manipulaci a zajišťovat odvod této tržby do banky; klientovi usnadňuje přístup k hotovosti z jeho platební karty za výhodných, často dokonce nulových poplatků a konečně bance zajišťuje spokojené klienty.

Do Česka jako první přinášejí skutečný cashback pro své klienty Československá obchodní banka a Poštovní spořitelna. Této nové služby mohou využít všichni držitelé libovolných platebních karet těchto bank, ať už jde o kartu embosovanou (s reliéfním potiskem) nebo elektronickou, bez ohledu na logo, které máte na kartě, pokud jde o Maestro, Visa nebo MasterCard. Konečně je lhostejné, zda jde o kartu debetní či kreditní. Cashback byl minulou středu zprovozněn v celé prodejní síti společnosti AHOLD, tedy ve všech prodejnách Hypernova a Albert. Zkušební provoz začal v říjnu v prvních třech prodejnách a úspěšně se rozšiřoval, aby na start 8. listopadu 2006 byly všechny prodejny připravené.

Pokud půjdete k pokladně cashback vyzkoušet, je třeba vědět několik skutečností: Výběr hotovosti bude povolen pouze v případě, že částka bezhotovostního nákupu bude alespoň 300 Kč. Výběr hotovosti tedy neprovedete k nákupu jednoho balení žvýkaček. A i částka hotovostního výběru je omezená na rozmezí od 100 do 1500 Kč.

Jak to vypadá v praxi

Vybaven těmito teoretickými znalostmi, vypravil jsem se jako první skutečný zákazník nejdříve se svou embosovanou platební kartou MasterCard od ČSOB k pokladně Hypernovy, která službu už měla nainstalovanou. S touto svou kartou jsem vždycky pouze platil, což je transakce, u které nezadávám PIN, a proto jsem si PIN k této kartě ani nepamatoval. Při pokusu o platbu jsem jako první vyděsil prodavačku, která nebyla na školení, protože měla zrovna dovolenou a o cashbacku slyšela jen z dálky. Ale spolu s prodavačkou od vedlejší pokladny a za nevybíravých slov od čekajících zákazníků za mnou ve frontě se jim akceptace karty po chvíli podařila a zaznělo ono nečekané: „Zadejte prosím PIN“. V této chvíli jsem byl vyděšen zase já, protože na PIN k této kartě si ne a ne vzpomenout. První pokus o cashback mi nevyšel, následoval proto pokus druhý. U transakcí spojených s cashbackem je PIN z bezpečnostních důvodů vždy vyžadován.

Podruhé jsem na pokladnu při dalším nákupu přišel už připraven, se znalostí PINu, nicméně i prodavačka, která byla na školení, měla s cashbackem zatím nepochopitelné potíže. Nebylo to ani kvůli závadě na technice ani kvůli komplikované obsluze. Prostě si jen nemohla vzpomenout, které tlačítko zvolit. A když si ani prodavačka od vedlejší pokladny nebyla jistá, byla přivolána také hlavní pokladní. Snaha personálu byla korunována úspěchem, přivolené tři přihlížející prodavačky nakonec společně potvrdily správnost transakce, která se tentokrát podařila.

Stvrzenka z platebního terminálu

Klepněte pro větší obrázekNa účtence z karetního terminálu jsou rozepsané obě položky, částka nákupu a výše vybrané hotovostní částky. Naopak na výpise z účtu se transakce projeví jako jediná souhrnná položka. Transakce je v bankovním systému považována za platbu kartou, to znamená, že z pohledu klienta nejsou účtovány žádné poplatky.

V dalším pokusu jsem místo debetní karty použil kartu kreditní. Přestože se jedná o výběr hotovosti, výběr ani u kreditní karty není zpoplatněn a celková částka je standardně zahrnuta do bezúročného období.

Jestliže použijete kartu čipovou, například Maxkartu Poštovní spořitelny, a obchodník kartu projede čtečkou na místě magnetického proužku, jak byl zvyklý, transakce nebude povolena. U čipových karet musí pokladní vždy použít čip. Společnost AHOLD na svých Hypernovách často provozuje i benzínové pumpy. Cashback se dá použít i na těchto čerpacích stanicích při nákupu pohonných hmot.

 

Chce to klid

Pokud tedy uvažujete o cashbacku, obrňte se zpočátku trpělivostí. Jako každá nová služba, i zde je potřeba vychytat mouchy, a to zatím v podobě nezkušeného personálu. Nicméně cashback je nepochybně služba správným směrem, tím spíš, že se jedná o službu pro klienta banky zcela bezplatnou.
Další článek


 

celkem 45 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Slovensko?
DoG
14. 3. 2007, 00:22
Re:Podpis vs Pin
Anunnaki
13. 12. 2006, 13:13
Re:Podpis vs Pin
PS
22. 11. 2006, 02:24
Re:Slovensko?
Peťulka
18. 11. 2006, 15:50
Re:Podpis vs Pin
a8n
17. 11. 2006, 22:37

Další články

Jak nyní efektivně zhodnotit své úspory? Máme 5 tipů

Jak nyní efektivně zhodnotit své úspory? Máme 5 tipů

Naložte se svými penězi tak, aby nejen neztrácely hodnotu, ale přinášely i zisk.

Právě teď  |  Kufa Miloslav

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Včera  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Včera  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Včera  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více