FinExpert.e15.cz

Životní pojištění: Jak jej zrušit?

Podmínkou vzniku nároku na odkupné je kladná hodnota účtu k pojistné smlouvě.

Chcete zrušit své životní pojištění a nevíte jak na to, popřípadě nevíte, jestli je to dobrý krok či máte jiné otázky k této problematice? Pokusíme se vám odpovědět v následujících řádcích.

Jak zrušit životní pojištění, kdy je to možné

Pokud se pro tento krok rozhodnete, může vám pomoci váš finanční poradce. Jestliže žádného nemáte, kontaktujte klientskou linku nebo pobočku vaší pojišťovny. Další možností je vyplnění formuláře na webových stránkách pojišťovny a zaslání na pojišťovnu.          

Vyděláváme | Práce | Zákony | Odstupné

Co je dobré vědět o odstupném v deseti bodech?

Kdy vzniká nárok na odstupné a jak je vysoké?

                                         

Pojištění nemůžete vypovědět kdykoliv vás napadne. Pro jeho zrušení se můžete rozhodnout už dva měsíce po uzavření smlouvy. V tomto případě bude výpovědní doba osm dní. „Dále lze pojištění vypovědět vždy ke konci pojistného období, na které je pojištění sjednáno. Pozor na včasné podání výpovědi, ta musí být podána nejpozději 6 týdnů před uplynutí pojistného období. Pojistné období je uvedeno v pojistné smlouvě a obvykle se shoduje s frekvencí placení pojistného,“ říká Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. 

Jaké výhody a nevýhody může mít zrušení životka

Výhodou může být, že ušetříte peníze, které nebudete za pojištění platit. Nevýhodu hledejme v tom, že přicházíme o pojistnou ochranu. V případě například úrazu nedostanete žádné odškodné. „V případě, kdy klient ruší pojištění s tím, že si chce uzavřít nové pojištění jinde, je třeba uvážit to, že pro pojištění nemocí mu začnou znovu běžet čekací doby, což znamená, že nemoci vzniklé po určitou dobu od počátku pojištění nejsou pojištěním kryty. Také při uzavírání nové smlouvy je nově zkoumán zdravotní stav a klient již nemusí být přijat do pojištění za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako byl pojištěn smlouvou původní,“ říká Karel Žyla z AXA pojišťovny. Jestliže jste měli pojištění založené jako zajištění na stáří a zároveň čerpáte daňové zvýhodnění, budete muset daňové úlevy zpětně doplatit.       

Jaké procento z peněz v případě zrušení dostanete

V tomto případě záleží na konkrétní smlouvě a na tom, před kolika lety byla uzavřena. U těch starších jsou počáteční poplatky jedno až dvě roční pojistné. Poplatek za předčasné ukončení může být okolo 2 % z hodnoty rezervy, 98 % rezervy poté bude vyplaceno. Této částce se říká odkupné. O odkupné může klient požádat až po dvou letech trvání smlouvy. Záleží však na typu smlouvy. „Na smlouvě, kde má klient sjednáno více rizik a nebylo v prvních letech trvání pojištění zaplaceno mimořádné pojistné, nárok na odkupné vzniká zhruba po třech až čtyřech letech trvání pojištění, podle sjednané délky trvání pojištění. Podmínkou vzniku nároku na odkupné je kladná hodnota účtu k pojistné smlouvě, od které se odečítají neuhrazené poplatky za počáteční a průběžné náklady a poplatky dle platného sazebníku poplatků k jednotlivému produktu,“ vysvětluje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Pojištění | Smlouvy

Povinné ručení: Jak smlouvu ukončit?

Jak zrušit smlouvu povinného ručení, aby nedošlo ke komplikacím. Poradíme vám jak smlouvu ukončit.

Lze měnit podmínky bez zrušení? 

Je třeba si uvědomit, že pokud nám nevyhovují pojistné smlouvy, není třeba hned přistupovat k tak razantnímu kroku jakým je zrušení pojištění. Většina smluv je tak variabilních, že v průběhu trvání je možné rozsah rizik měnit. Neplatí to však stoprocentně ve všech případech. Proto když uzavíráte pojištění, zajímejte se o tyto věci:

Je možné smlouvu stornovat? 

Pokud uzavřete pojištění a následně si to rozmyslíte, je možné od smlouvy odstoupit do 30 dnů. Vše proběhne zdarma. Pokud tak učiníte až dva měsíce po podpisu, stále je možné odstoupit, avšak s administrativním poplatkem.

Jak postupovat v momentálně kdy nemám na placení pojistného?

Jana Jirásková z Pojišťovny České spořitelny radí nejprve hledat cesty, které vás nebudou stát peníze, a neztratíte přitom úplně pojistnou ochranu. Jak tedy lze tuto situaci podle Jany Jiráskové řešit? Nejprve si klient může snížit pojistné až na částku 300 korun měsíčně (tím se mu sníží i pojistné částky nebo počet rizik). Pokud klient hradí pojistné vyšší než postačitelné na sjednaná rizika (dává něco navíc pro tvorbu kapitálové hodnoty, tj. investiční složky pojištění), může požádat pouze o snížení na minimální postačitelné pojistné. V poslední řadě může klient požádat o přerušení placení pojistného. To lze po dobu, na kterou výše jeho již vytvořené kapitálové hodnoty stačí na pokrytí rizikového pojistného včetně poplatků.  

Další článek


 

 


Další články

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Před 2 hodinami  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Před 16 hodinami  |  Pospíšil Aleš

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více