FinExpert.e15.cz

ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

Mate finančního poradce? Přemýšlíte o něm? Spolupráce s ním je jistě krok správným směrem, ale …

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Jako finanční poradce se dnes může prezentovat skoro každý, kdo má co dočinění s financemi. Můžete tak narazit na pojistné zprostředkovatele pracující pod hlavičkou některé z poradenských firem, placené finanční poradce podnikající a vlastnící živnostenský list, investiční poradce, pracovníky jednotlivých pojistných a bankovních domů, a mnoho dalších. Definovat tak pojem „finanční poradce“ na základě reálné situace na českém finančním trhu je tak poněkud komplikované. Jedná se o „džungli“, ve které sice naleznete kvalitní odborníky, ale větší část je tvořena lidmi v oboru neznalými nebo slepě opakujícími to, co jim bylo okázale předneseno na několika málo školeních. Tento stav je dán především nízkými odbornými bariérami vstupu do odvětví a nízkou morální odpovědnostní jednotlivých společností a jejich poradců. Více se můžete dočíst, pokud jste tak již neučinili, v předešlém článku věnovanému finančnímu poradenství.

Určitě vás nechceme odradit od využití služeb finančních poradců, zvláště pokud se v problematice neorientujete. Ale vyplatí se pečlivě zvážit, komu tak důvěrné a citlivé informace, jakými ty finanční zajisté jsou, svěříte. Seznámíme vás s různými poradenskými společnostmi a ukážeme vám, jakým způsobem provádí své poradenství. U některých jsme si zahráli na mystery shoppery a sami vyzkoušeli v praxi jejich práci. Dále zjistíte, že i v rámci jedné společnosti mohou různí poradci vypracovat různá řešení, což svědčí o skutečnosti, že finanční plánování není v rámci společnosti standardizováno. Pokusíme se proti sobě postavit finanční plánování více společností na stejné zadání, uvidíte, že co poradce, to jiný názor. V prvním díle seriálu jsme se zaměřili na poradenství ZFP akademie.

Haló, my se ještě neznáme …

Zařazení ZFP akademie do prvního dílu bylo souhrou náhod. Když jsme v redakci dávali dohromady zaměření a obsah seriálu, měl jsem telefonát od jednoho z pracovníků této společnosti. „Dobrý den, my se ještě neznáme, ale možná si na mě pamatujete z …“ Nepamatoval. Nicméně jsem dobře věděl, kde získal mé telefonní číslo. Bylo to ve společnosti, kde dříve volající působil a se kterou jsem já přišel do styku. Asi nemusím podotýkat, že jsem podepsal formulář, kde souhlasím se zařazením svých dat do databáze, ale kde se zároveň společnost zavazuje k jejich ochraně. Přestože jsem věděl už dopředu, že se s panem „finančním poradcem“ budu chtít potkat, nechtěl jsem mu to nijak ulehčit. Ve zkratce lze říci, že z pětiminutového rozhovoru bych jako laik vůbec nepoznal, o co se vlastně jedná a co po mně volající chce. Celý rozhovor se točil kolem údajně se chystající důchodové reformy, přičemž poradce se dovolával schůzky, na které mi osvětlí veškeré změny, které důchodová reforma přinese.

První schůzka

S panem poradcem jsme si domluvili schůzku v jeho kanceláři. Po krátkém neformálním rozhovoru začal s představováním společnosti ZFP akademie (nikde ani zmínka o avizované důchodové reformě). Profil společnosti je součástí tohoto článku, přeskočím tedy ty nepodstatné body a přejdu k samotnému jádru schůzky. Cílem první schůzky není nic jiného, než přilákat posluchače na tzv. základní seminář Akademie rodinného finančního poradce. ZFP akademie se totiž prezentuje především jako vzdělávací společnost, jejímž cílem je zvyšovat povědomí svých posluchačů o světě financí. To prezentuje také jako svou konkurenční výhodu oproti ostatním poradenským firmám. Pokud bych svolil k účasti na semináři, čekalo by mě osm dalších půldenních produktových školení. Nicméně, již po absolvování základního semináře prý můžu být sám sobě finančním poradcem. Ovšem po zaplacení 1 900 korun za účast na semináři. Asi nemusím podotýkat, že seminář je určen především k dalšímu lákání do systému společnosti, která funguje na bázi tzv. síťového marketingu, přičemž jednotliví poradci jsou odměňováni provizemi ze smluv, které uzavřou sami na sebe nebo se svými blízkými či jinými klienty. Při mém váhání začal být pan „poradce“ velice přesvědčivý a konečně došlo i na zmiňovanou důchodovou reformu. Ovšem informace o důchodové reformě se smrskly na pouhé tvrzení, že státní důchod bude malý nebo nebude vůbec, že určitě přijde důchodová reforma, přičemž lidé budou nuceni spořit si na stáří, což je veliká obchodní příležitost. Jinými slovy řečeno, pokud budu činný v době důchodové reformy a budu mít pod sebou dostatečnou hierarchii, mohu získat na provizích a meziprovizích od lidí v hierarchii pode mnou velmi zajímavou sumu peněz. Kromě toho budu prý moci také využívat slev, které má ZFP akademie nasmlouvány s různými partnery. K tomu opravňuje držitele karta ZFP.

karta.jpg

Přestože byl pan poradce velmi přesvědčivý a velmi neoblomný, po několika minutách pochopil, že mě pro seminář nezíská. Snažil jsem se ho přesvědčit, že mě zajímá pouze jejich poradenství jako takové. Jako velmi zaměstnaný člověk, který nemá čas starat se o peníze, jsem pana poradce požádal o zpracování finančního plánu. Překvapilo mě, že jediné, co ho zajímalo, byly mé do té doby uzavřené smlouvy, popř. smlouvy mé manželky. Vůbec se nezajímal o mou finanční situaci, majetkové poměry, natož pak mé plány do budoucna, představu o důchodu či finanční nezávislosti. Byl jsem zvědav, s čím pan poradce přijde na další schůzku.

Pokračování článku v druhé kapitole.

Další kapitola
 

Související články

celkem 398 komentářů

Poslední komentáře

Můj názor je takový,že to nepsal 19 letý mladík,ale ...
Tom
4. 1. 2016, 23:58
no to si ze me delate, srandu,pritelkyne to zkousela...
Lolo
15. 9. 2015, 14:34
:-)):-)):-)):-)) Odporúčam ZFP!!
Iveta
29. 6. 2015, 00:09
Spolupracovala jsem se společností 4 roky. První dva...
jana
14. 5. 2015, 23:42
Jirko, ty máš také jejich tripla po sblížení /syfili...
Jirková
30. 3. 2015, 21:14

Další články

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Před 2 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Před 2 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 7 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 16 hodinami  |  Rybová Romana  |  4

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.223 Kč-0.132 %
Britská libraGBPGBP35.467 Kč-0.085 %
Japonský jenJPYJPY21.820 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.606 Kč-0.139 %
více...
PX894.9600.26 %
CETV63.0000.72 %
ČEZ443.6001.23 %
Erste Bank659.5000.26 %
Fortuna86.2000.23 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více