FinExpert.e15.cz

ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

Mate finančního poradce? Přemýšlíte o něm? Spolupráce s ním je jistě krok správným směrem, ale …

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Jako finanční poradce se dnes může prezentovat skoro každý, kdo má co dočinění s financemi. Můžete tak narazit na pojistné zprostředkovatele pracující pod hlavičkou některé z poradenských firem, placené finanční poradce podnikající a vlastnící živnostenský list, investiční poradce, pracovníky jednotlivých pojistných a bankovních domů, a mnoho dalších. Definovat tak pojem „finanční poradce“ na základě reálné situace na českém finančním trhu je tak poněkud komplikované. Jedná se o „džungli“, ve které sice naleznete kvalitní odborníky, ale větší část je tvořena lidmi v oboru neznalými nebo slepě opakujícími to, co jim bylo okázale předneseno na několika málo školeních. Tento stav je dán především nízkými odbornými bariérami vstupu do odvětví a nízkou morální odpovědnostní jednotlivých společností a jejich poradců. Více se můžete dočíst, pokud jste tak již neučinili, v předešlém článku věnovanému finančnímu poradenství.

Určitě vás nechceme odradit od využití služeb finančních poradců, zvláště pokud se v problematice neorientujete. Ale vyplatí se pečlivě zvážit, komu tak důvěrné a citlivé informace, jakými ty finanční zajisté jsou, svěříte. Seznámíme vás s různými poradenskými společnostmi a ukážeme vám, jakým způsobem provádí své poradenství. U některých jsme si zahráli na mystery shoppery a sami vyzkoušeli v praxi jejich práci. Dále zjistíte, že i v rámci jedné společnosti mohou různí poradci vypracovat různá řešení, což svědčí o skutečnosti, že finanční plánování není v rámci společnosti standardizováno. Pokusíme se proti sobě postavit finanční plánování více společností na stejné zadání, uvidíte, že co poradce, to jiný názor. V prvním díle seriálu jsme se zaměřili na poradenství ZFP akademie.

Haló, my se ještě neznáme …

Zařazení ZFP akademie do prvního dílu bylo souhrou náhod. Když jsme v redakci dávali dohromady zaměření a obsah seriálu, měl jsem telefonát od jednoho z pracovníků této společnosti. „Dobrý den, my se ještě neznáme, ale možná si na mě pamatujete z …“ Nepamatoval. Nicméně jsem dobře věděl, kde získal mé telefonní číslo. Bylo to ve společnosti, kde dříve volající působil a se kterou jsem já přišel do styku. Asi nemusím podotýkat, že jsem podepsal formulář, kde souhlasím se zařazením svých dat do databáze, ale kde se zároveň společnost zavazuje k jejich ochraně. Přestože jsem věděl už dopředu, že se s panem „finančním poradcem“ budu chtít potkat, nechtěl jsem mu to nijak ulehčit. Ve zkratce lze říci, že z pětiminutového rozhovoru bych jako laik vůbec nepoznal, o co se vlastně jedná a co po mně volající chce. Celý rozhovor se točil kolem údajně se chystající důchodové reformy, přičemž poradce se dovolával schůzky, na které mi osvětlí veškeré změny, které důchodová reforma přinese.

První schůzka

S panem poradcem jsme si domluvili schůzku v jeho kanceláři. Po krátkém neformálním rozhovoru začal s představováním společnosti ZFP akademie (nikde ani zmínka o avizované důchodové reformě). Profil společnosti je součástí tohoto článku, přeskočím tedy ty nepodstatné body a přejdu k samotnému jádru schůzky. Cílem první schůzky není nic jiného, než přilákat posluchače na tzv. základní seminář Akademie rodinného finančního poradce. ZFP akademie se totiž prezentuje především jako vzdělávací společnost, jejímž cílem je zvyšovat povědomí svých posluchačů o světě financí. To prezentuje také jako svou konkurenční výhodu oproti ostatním poradenským firmám. Pokud bych svolil k účasti na semináři, čekalo by mě osm dalších půldenních produktových školení. Nicméně, již po absolvování základního semináře prý můžu být sám sobě finančním poradcem. Ovšem po zaplacení 1 900 korun za účast na semináři. Asi nemusím podotýkat, že seminář je určen především k dalšímu lákání do systému společnosti, která funguje na bázi tzv. síťového marketingu, přičemž jednotliví poradci jsou odměňováni provizemi ze smluv, které uzavřou sami na sebe nebo se svými blízkými či jinými klienty. Při mém váhání začal být pan „poradce“ velice přesvědčivý a konečně došlo i na zmiňovanou důchodovou reformu. Ovšem informace o důchodové reformě se smrskly na pouhé tvrzení, že státní důchod bude malý nebo nebude vůbec, že určitě přijde důchodová reforma, přičemž lidé budou nuceni spořit si na stáří, což je veliká obchodní příležitost. Jinými slovy řečeno, pokud budu činný v době důchodové reformy a budu mít pod sebou dostatečnou hierarchii, mohu získat na provizích a meziprovizích od lidí v hierarchii pode mnou velmi zajímavou sumu peněz. Kromě toho budu prý moci také využívat slev, které má ZFP akademie nasmlouvány s různými partnery. K tomu opravňuje držitele karta ZFP.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože byl pan poradce velmi přesvědčivý a velmi neoblomný, po několika minutách pochopil, že mě pro seminář nezíská. Snažil jsem se ho přesvědčit, že mě zajímá pouze jejich poradenství jako takové. Jako velmi zaměstnaný člověk, který nemá čas starat se o peníze, jsem pana poradce požádal o zpracování finančního plánu. Překvapilo mě, že jediné, co ho zajímalo, byly mé do té doby uzavřené smlouvy, popř. smlouvy mé manželky. Vůbec se nezajímal o mou finanční situaci, majetkové poměry, natož pak mé plány do budoucna, představu o důchodu či finanční nezávislosti. Byl jsem zvědav, s čím pan poradce přijde na další schůzku.

Pokračování článku v druhé kapitole.

Další kapitola
 

Související články


celkem 398 komentářů

Nejnovější komentáře

Můj názor je takový,že to nepsal 19 letý mladík,ale ...
Tom
4. 1. 2016, 23:58
no to si ze me delate, srandu,pritelkyne to zkousela...
Lolo
15. 9. 2015, 14:34
:-)):-)):-)):-)) Odporúčam ZFP!!
Iveta
29. 6. 2015, 00:09
Spolupracovala jsem se společností 4 roky. První dva...
jana
14. 5. 2015, 23:42
Jirko, ty máš také jejich tripla po sblížení /syfili...
Jirková
30. 3. 2015, 21:14

Další články

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Před 2 hodinami  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Před 16 hodinami  |  Pospíšil Aleš

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

„Raiffka“ láká klienty Zuna na smartphone zdarma, musíte se ale upsat

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více