FinExpert.e15.cz

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Podle různých průzkumů vydělávají ženy asi o pětinu méně než muži. V Česku je tento rozdíl ještě větší. Kde hledat příčiny pro rozdílné výdělky žen a mužů? Je to nejčastěji těchto pět důvodů:

  1. 1) Obory a pozice. Ženy častěji pracují v oborech a na pozicích, které jsou méně placené. Jedná se například o místa pokladní, zaměstnankyně ve službách či různé úklidové práce, dále také o některé profese ve zdravotnictví a tradičně ve školství.
  2. 2) Mateřské povinnosti. Česká republika má jednu z nejdelších zákonných mateřských a rodičovských dovolených. Maminky zapomínají, že je i při tříleté pracovní pauze vhodné zůstat v kontaktu se svým oborem. Do rozjetého vlaku se velmi těžko naskakuje.
  3. 3) Stejný metr? To sotva. Z průzkumů vyplývá, že ženy berou o něco méně, i když pracují na stejných pozicích jako muži. Firmy se často řídí svými tabulkami pro odměňování na určitých pozicích. Avšak stále častěji nepracují s pevnou sazbou pro danou pozici, ale s rozpětím, které může být překvapivě velké.
  4. 4) Sebevědomí. Tento bos úzce souvisí s tím předcházejícím. „Když se uchazečů o práci ve firmě zeptají, jakou si přestavují odměnu, ženy si často říkají o výrazně nižší plat než muži. Vyplatí se proto, když si uchazečka před pohovorem zjistí obvyklou odměnu na dané pozici a v lokalitě, a přijde tak na pohovor připravená a se sebevědomou představou o platu,“ radí Tomáš Surka, ředitel personálně – poradenské firmy McRoy Czech.
  5. 5) Nejsou manažerky. Vedoucí pracovníci firem mají samozřejmě mzdy vyšší. Do těchto pater se ale ženy často tolik nehrnou, například kvůli péči o rodinu – tyto pozice jsou obvykle velmi časově náročné.
Vyděláváme | Zajímavosti | Práce | Srovnání

Platy manažerů: Velké rozdíly mezi muži a ženami, ale i napříč odvětvími

Někdo si myslí, že smazání rozdílů mezi platy mužů a žen by mohlo přinést povinné zveřejňování výše platů ve firmách a úřadech nebo zavedení povinných kvót rovnoměrného zaměstnávání mužů a žen na určitých pozicích. „Ani genderové kvóty však nejsou zárukou spravedlnosti. Naopak. Důsledek takového nařízení může být spíše opačný. Pozitivní diskriminace vždy nechává stín pochybností na úspěchu toho, kdo je takto diskriminován. Pohlaví by zkrátka při výběru pracovníků nemělo hrát roli,“ uzavírá Tomáš Surka.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Opet oblibene tema, k nemuz se ale nerika cela pravd...
Petr
26. 1. 2017, 00:16

Další články

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Před 3 hodinami  |  Gola Petr  |  1

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Včera  |  FinExpert.cz
Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila
Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

Zabrzdí EET stánkový prodej? Podnikatelé našli trik, jak evidenci výrazně urychlit

24.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daně | Zákony | Vyděláváme | Práce

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě. více