FinExpert.e15.cz

Zdraví a rodina jsou pro nás na prvním místě

Češi si nejvíce cení svého zdraví a rodiny. Především rodiny. Na třetím místě je domov a až poté považujeme za důležitou dobrou práci, přátele a pocit bezpečí. Na krytí případných finančních důsledků možných zdravotních omezení prostřednictvím životního pojištění už myslí jen každý druhý Čech. Vyplynulo to z průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti.

Rodina na prvním místě

Rodina se u Čechů v žebříčku hodnot umístila na prvním místě. Je nejdůležitější pro 27 % z nás. Zdraví je hned druhé s 21 %, třetí domov získal 17 %. Svým partnerům a rodině věnujeme skoro dvě pětiny volného času, péči o zdraví pouze 12 %. Sportu lidé obětují 15 % ze svého volna. Svůj volný čas věnujeme i pracovním záležitostem. A to celých 7 %.

Spokojená rodina nám pomůže k dobrému zdraví

A jak jsme na tom, co se trávení času s rodinou týče? Docela dobře. S rodinnými příslušníky se daří trávit volný čas 57 % z nás. Z průzkumu vyplynulo, že kdo má dobrý partnerský život, lépe hodnotí i svůj zdravotní stav.  

„Zjistili jsme, že lidé, kteří žijí v manželství, se cítí zdravotně lépe než ti svobodní. Zajímavý je také vztah mezi zdravím a vzděláním. Lepší zdraví nám častěji deklarovali lidé s vysokoškolským vzděláním – za dobré ho považuje celých 70 %,“ upozorňuje Kateřina Štěrbová.

A jak se staráme o své zdraví?

To už není úplně valné. Pravidelnou roční prohlídku u svého lékaře absolvuje pouze 49 % Čechů. Alespoň jednou za pět let je to 94 %. Z jednotlivých aktivit, které mají prokazatelně pozitivní vliv na celkové zdraví člověka, si Češi nejčastěji dopřávají dostatečně dlouhý spánek. Pro 18 % dotázaných je samozřejmostí zdravá strava. Aktivně sportují téměř dvě třetiny. Ve 33 % ale jen několikrát měsíčně.

Krytí rizik

„Průzkum potvrzuje, že životní pojistku má jen 51 % oslovených Čechů. Kromě toho jsou problémem i nedostatečné pojistné částky. Ochranu před nejrůznějšími druhy rizika spojenými se zdravím a rodinou lidé podceňují, na rozdíl od mnohem rozšířenějšího pojištění majetku,“ uzavírá Kateřina Štěrbová, členka představenstva zodpovědná za marketing a produktový vývoj NN.

Další článek


 

 


Další články

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená