FinExpert.e15.cz

Zákon o sociálním bydlení: Mají se obce bát?

V roce 2017 by měl začít platit zákon o sociálním bydlení.

Co to znamená a co přinese? Pro koho budou sociální byty určeny? Aby nedošlo k mýlce, sociální bydlení má zajišťovat střechu nad hlavou lidem ohroženým ztrátou bydlení. Koncepce je rozvržena do skupin:                                                    

  • Krizové bydlení: jde o sociální službu, která zajistí bydlení lidem, kteří jej nutně potřebují (tento pobyt je ale omezen na maximálně šest měsíců). Během této doby by se měli lidé dostat ze dna a najít si vlastní bydlení.                                                                                                                  
  • Sociální byt: zde se jedná o obytný prostor, který zajišťuje obec, klientovi jsou poskytovány asistenční sociální služby.                                                                                                                
  • Dostupný byt: poskytovatelem je opět obec. Ta s nájemníkem uzavře smlouvu na dva roky. Je ale sledována výše příjmů nájemníka. V případě, že se zvedne nad určitou hranici, musí se nájemník přesunout do běžného bydlení. V tomto případě jde v podstatě o normální byt, pouze je nájemné zvýhodněné. Nájemníci by si měli hledat běžné bydlení. Co se týká seniorů a zdravotně postižených, ti mohou v těchto bytech zůstat trvale, pokud se nezmění jejich finanční situace.                                                                                                                                            

„Zákon o sociálním bydlení by měl pomoci řešit bytovou situaci sociálně slabších lidí a zejména rodin, protože množství chudých rodin s dětmi vzrůstá. Má umožnit, aby i děti z těchto rodin mohly vyrůstat a žít trvale ve slušných podmínkách,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.  

Bydlíme | Rodinný rozpočet | Legislativa | Zákony | Příspěvek na bydlení | Příspěvek na živobytí | Doplatek na bydlení

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

MPSV vyvrací mýty

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce vyvrátit některé mýty o sociálním bydlení. „Nikdo byt nedostane ani za peníze, ani zadarmo. Systém sociálního bydlení má podpořit pouze nájemní bydlení, nikoliv bydlení v osobním vlastnictví. Účelem návrhu je podpora nájemního bydlení pro mladé rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené nebo osoby bez domova.

Pro lidi, kteří nedosáhnou na běžný tržní nájem a končí proto zbytečně v ubytovnách nebo na ulici. Sociální bydlení bude záchranná síť, která lidem pomůže najít střechu nad hlavou za přiměřený měsíční nájem. A jelikož v těchto bytech budou lidé platit sociální nájemné, bude i stát doplácet na dávkách na bydlení méně než je tomu nyní,“ uvádí MPSV.

Proti sociálnímu bydlení mohou hovořit hlasy, které říkají, že systém sociálního bydlení nebude dostatečně motivující. MPSV to však popírá. Naopak by podle ministerstva mělo docházet k zamezení obchodu s chudobou a vytváření takzvaných ghett.

Sociální pracovník obce bude tyto osoby motivovat k nalezení zaměstnání, řešení dluhové pasti a splácení dluhů, bude pomáhat rodinám při výchově dětí atd. Domácnosti se budou muset podrobit tomuto systému, současně budou motivováni se postupně dostat do dostupného bytu, kde již budou bydlet bez dohledu sociálního pracovníka. 

Zákon a obce

Pro obce by to neměla být taková změna, protože již od roku 2000 mají povinnost uspokojovat bytové potřeby svých občanů. Nový zákon by jim měl toto usnadnit. A to díky jasným pravidlům a garantovaným penězům. Na obcích bude, komu, kdy a za jakých podmínek byty přidělí. V případě, že obcím vznikne ztráta, měl by ji nahradit stát skrze nárokové dotace.

„Obce budou mít ze zákona právní nárok na dotace na stavbu, opravu, pronájem a provoz sociálních a dostupných bytů a dotace na oblast sociální práce. Jinak než v zákoně nelze obcím garantovat finanční prostředky,“ vysvětluje MPSV.

Podle ministerstva mají obce dostatek času na přípravu, protože zákon začne v plné míře platit až zhruba za pět let. Koluje mýtus, že obce budou za neplnění zákona dostávat milionové pokuty.

„Zákon počítá s tím, že některé obce nebudou mít dostatečné možnosti byty zajistit, a proto přichází záchytný systém, který přebere odpovědnost za danou obec. Pokuta se týká pouze těch obcí, které nebudou chtít naplňovat zákon ze své vůle. Případná pokuta se bude navíc odvíjet od závažnosti. Je to stejné, jako když překročíte maximální povolenou rychlost v obci. Výše pokuty se také liší podle toho, o kolik kilometrů rychlost překročíte. Může to začít pouze ústní domluvou, ale skončit až odebráním řidičského oprávnění,“ uzavírá MPSV. 

Sociální bydlení funguje už ve všech zemích západní a střední Evropy. V naší republice se o něm jenom diskutovalo a tento ucelený návrh je připraven po více než 20 letech. Zákon o sociálním bydlení byl projednáván s ekonomy, právníky, starosty měst a obcí nebo s lidmi s dlouholetou praxí v terénu.

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Jistě, státní evidence porušuje diskriminační zákon ...
Host
4. 9. 2016, 10:06
Zvrácené je tady všechno. Soudružka Engelsová se mus...
povaleč von bahnhof
3. 9. 2016, 23:44
Evidence úřadu práce říká něco jiného ... Bílí paraz...
povaleč von bahnhof
3. 9. 2016, 23:36
Není si na co vzpomenout, už tu roste druhá generace...
Host
3. 9. 2016, 15:13
Článek by měl být řádně označen. Jako jednostranná r...
Lejla kuřačka
3. 9. 2016, 14:51

Další články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 6 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 6 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 16 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více