FinExpert.e15.cz

Zakládáme eshop – s kolika penězi počítat?

(Inzerce) Svůj vlastní byznys v současné době plánuje stále více lidí. Jsou to především mladí, kteří mají blízko k internetu.

Logicky nejschůdnějším oborem je oblast online prodeje. I proto se naší zemi říká eshopová velmoc. V přepočtu na počet obyvatel je množství internetových obchodů mnohem větší, než v ostatních zemích nejenom Evropy. Důvody takového množství prodejců jsou jasné. Je to především možnost jednoduchého vstupu do daného odvětví. Pojďme se tedy podívat, s kolika penězi při startu eshopu počítat.

Základem je správný systém

V rámci volby samotného systému určeného na správu zboží a objednávek můžeme jít třemi hlavními cestami. Mezi ty se řadí:

  • Vytvoření systému na míru
  • Pronajímané řešení
  • Open source systém

Dané varianty jsme seřadili dle finanční náročnosti. Zatímco vlastní systém může vyjít na desítky a stovky tisíc, poslední možnost může být zdarma. My však doporučujeme, aby byla tvorba internetového obchodu spojena s jeho pronájmem. Zvláště proto, že v ceně již máte zahrnuty bezpečností a další aktualizace. A s kolika penězi počítat? Podívejme se.

Cena se odvíjí od vašich potřeb

Ne vždy je možné říci konkrétní částku, kolik vás pronajímané řešení bude stát. Je to dáno i tím, že na trhu existuje několik desítek poskytovatelů. U některých pořídíte měsíční eshop za pár desítek korun, u dalších může stát i několik set. Stejně tak existují tací poskytovatelé, u kterých můžete platit pouze za to, co využíváte. Na mysli máme hlavně různé moduly, stejně jako nadstandardní aplikace. V základu tedy začínáte platit pár desítek korun, ze kterých se lze dostat i na stovky. Obecně ale platí, že cena za pronajímané řešení nemusí překročit pár tisíc korun ročně.

Jak je to s náklady za zboží?

Pravděpodobně nejvýraznější položka, která může být spojena i s náklady za pronájem vlastního skladu. V závislosti na typu zboží mohou investice do skladových zásob činit třeba i miliony korun. I zde musíme podotknout, že chytří provozovatelé dokážou založit eshop i bez těchto nákladů. Vše je dnes hlavně o dodavatelích a spolupráci s nimi. Řada z nich je přístupná individuálním řešením, kdy ze svých skladů odesílají zboží přímo koncovému zákazníkovi, jménem daného eshopu. Tato metoda je známá jako dropshipping. Její výhodou je to, že investice do vlastního zboží i skladu může být přesně 0 Kč. Přitom se obchod může pyšnit skladovou dostupností v řádech desetitisíců kusů položek.

Nezapomínejte na marketing

Mnoho podnikatelů si myslí, že svůj eshop zvládnou provozovat bez toho, aby museli vydávat velké peníze do oblasti marketingu. To je však velká chyba. Bez této cesty se dnes žádný úspěšný obchod provozovat nedá. Obecně jsou nejlepší variantou PPC reklamy ve vyhledávačích Seznam a Google, stejně jako porovnávače Zboží.cz a Heureka.cz. I zde platíte za každý proklik do vašeho obchodu. Výhodou daných kampaní je snadná měřitelnost výsledků a možná úprava daných částek, které vynakládáte na jednoho zákazníka. A s kolika penězi počítat? Zde doporučujeme částku alespoň 10 000 – 20 000 Kč měsíčně. Tedy pokud mluvíme o začínajícím eshopu. Ti největší do svých kampaní měsíčně investují řádově mnohem více.

Důležitou položkou v oblasti propagace je SEO. Tedy optimalizace pro vyhledávače. Vaším cílem je dostat se v základním vyhledávání co nejvýše. I zde vás čeká několik cest, kterými se lze vydat. Můžete kupovat odkazy, stejně jako můžete jít cestou vytvoření web stránky, která bude sloužit jako podpůrná. I zde platí, že měsíční částky spojené s nákupem odkazů, psaním článků a budováním obsahu by se měly pohybovat v řádech tisíců korun. Drobnou nevýhodou je, že výsledky jsou měřitelné až za nějaký čas.

Chybí už jenom drobnější částky

To hlavní máme zmapováno. Na závěr ještě dodejme, že s provozem mohou souviset ještě drobné částky, spojené třeba se spotřebou elektřiny, s telefonními hovory, stejně jako s poštovným, které je platíme v rámci reklamací a vratek. I to lze ale velmi dobře optimalizovat.

Další článek


 

Další články

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Chcete ušetřit? 20 tipů, jak neprojíst celou výplatu

Nechoďte nakupovat hladoví a striktně se držte seznamu.

Včera  |  web Investiční  |  1

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

27.  5.  2016  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

27.  5.  2016  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

27.  5.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.920-0.15 %
CETV59.5005.31 %
ČEZ438.9001.60 %
Erste Bank662.000-0.51 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více