FinExpert.e15.cz

Zadlužené Vánoce

Když člověk vidí mnoho nabídek na „výhodné“ půjčky na dárky, těžko odolá.

Vánoce mají být svátky klidu a míru. Dnes však většina z nás předvánoční čas pociťuje spíše v podobě stresu z nenakoupených dárků. S dárky přichází samozřejmě otázka jejich financování. Můžeme si na dárky postupně šetřit. Ale ruku na srdce, kdo to dělá? A co když nám chybí nějaká ta koruna? Když člověk vidí mnoho nabídek na „výhodné“ půjčky na dárky, těžko odolá. Slibují nám rychlost a pohodlnost. Ovšem to, před čím nás nikdo nevaruje, je výška úroků.

Začarovaný kruh dluhů

Začíná to jednou půjčkou. To se dá zvládnout, říkáme si. Může se ale stát, že nám v rozpočtu chybí právě ten tisíc, dva na splátku. Ano, můžeme sáhnout po kreditní kartě. Ale právě okamžik, kdy si půjčujeme na to, abychom mohli splácet jiné půjčky, můžeme nazvat bod mrazu. Nebo také bod varu, protože náš rozpočet začíná být velmi napjatý. Nemáme žádnou zálohu. A když přijde neočekávaný výpadek v příjmu, půjčku dostaneme už jen od společností s úrokem tak vysokým, že bychom si za něj pořídili minimálně 3 produkty, na které jsme si původně půjčovali. A tak začíná začarovaný kruh, ze kterého se těžko dostáváme, a mnohdy končí i osobním bankrotem a exekucí.

Šetříme | Zajímavosti | Air Bank

Tip od Air Bank: I Vánoce můžete mít rádi

Půjčka na dárky? To je přece hloupost!

Jak ukazují předvánoční výzkumy, lidé se kvůli Vánocům zadlužovat nechtějí. Například v posledním průzkumu společnosti Cetelem by si půjčku na dárky vzala čtyři procenta lidí a dalších pět procent půjčku vidí jako možné řešení. Realita je ovšem odlišná, daleko horší, protože málokdo tento dluh přizná.

Údaje poskytnuté finančními společnostmi potvrzují opak. Ukazují, že zájem o úvěry se v předvánočním období v porovnání s předchozími měsíci opravdu zvyšuje. Předvánoční období je na úvěry dokonce tím nejbohatším. Například Provident Financial před Vánoci poskytuje o polovinu více půjček než v jiném období roku. Společnost Home Credit zase uvádí, že v posledním čtvrtletí roku poskytne kolem třetiny celého ročního objemu úvěrů. LBBW Bank vzrostla poptávka v listopadu oproti říjnu o 30 procent a v GE Money Bank zaznamenali zhruba 20procentní nárůst zájmu o spotřebitelské úvěry. Portál Sfinance.cz za první dva listopadové týdny přijal stejný počet žádostí o poskytnutí půjčky, jako jindy za celý měsíc.

Ježíšek si na dárky také nepůjčuje

Máme tedy několik možností, jak se vyhnout půjčkám. Můžeme šetřit na dárky cíleně a nakonec nakoupit přesně to, co jsme chtěli. Toho docílíme sestavením osobního rozpočtu. Začátek je jednoduchý. Sestavme si finanční bilanci – sepišme na papír svoje měsíční příjmy a porovnejme je s výdaji. Když si uvědomíme, jak velkou část vašeho rozpočtu utratíme za zbytečnosti, umožní nám to podívat se na celou věc s nadhledem a odkryjeme, kde se dá ušetřit. Je prostě dobré si jednou za čas udělat pořádek i ve financích. Můžeme to brát jako pokračování vánočního úklidu, který ale bude mít pozitivní výsledek trvanlivější než týden.

Další možností je slevení na nárocích na dárky. Vánoce jsou tradiční svátky, o kterých bychom měli myslet na jiné hodnoty, než ty materiální. Přece jenom šťastný domov je lepší než milion dárků. Třetí možností je dárek prostě vyrobit. Každého občas chytne kreativní nálada, tak proč ji nevyužít na Vánoce? Na internetu se dá najít spoustu užitečných tipů, jak na to. Navíc ručně vyráběný mnohdy potěší o dost víc, než jakýkoli kupovaný.

Další článek


 

Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Včera  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Včera  |  Schwarzmann Marek  |  2
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Včera  |  Rybová Romana  |  1

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

Včera  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

25.  8.  2016  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD23.928 Kč-0.042 %
Britská libraGBPGBP31.618 Kč0.098 %
Japonský jenJPYJPY23.839 Kč0.059 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.290-0.41 %
CETV58.6000.17 %
ČEZ416.500-0.12 %
Erste Bank687.300-1.09 %
Fortuna89.000-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více