FinExpert.e15.cz

Vyzkoušeli jsme: Založení účtu u Air Bank

Panuje zde mnohem uvolněnější atmosféra, než v běžné bance.

Nová česká Air Banka začala své služby nabízet úderem čtrnácté hodiny v úterý, 22. listopadu. Během čtyř hodin zaznamenala přes tisíc žádostí o účet. Zelená banka nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera, má aktuálně všudy všeho 12 poboček. Pět jich najdeme v Praze, dvě v Brně, další je v Ostravě, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích a ve Zlíně.

Skrz založení účtu jsem se vydal do brněnské pobočky. Když jsem procházel Joštovou ulicí (kříží se s Českou) směrem od Ústavního soudu, po levé straně jsem míjel několik bank. Nejprve jsem prošel kolem nové Equa banky, sídlí přesně na stejném místě, jako dříve mBanka. O dům dál nabízí své služby Fio banka a opodál v rohovém domě stojí Air Banka.

Uvolněná atmosféra

Jakmile jsem vstoupil dovnitř, ihned se mě ujala sympatická slečna (budeme ji říkat Martina) a zeptala se mě, čeho si žádám. Následně mě pozvala ke stolu v rohové části velké místnosti, kde jsme se oba usadili k počítači.

Nutno dodat, že už v této chvíli panuje mnohem uvolněnější atmosféra, než v běžné bance. Vysoké stropy, dobře osvětlená místnost, bílé zdi, zelené stoly a sedačky a dataprojektor u stropu. Navíc sedíte zády ke stěně, máte výhled na pobočku, vedle vás sedí bankovní poradkyně, dobrý začátek.

Podívejte se na fotografie z pražské pobočky Galerie Harfa; nutno dodat, že všechny pobočky jsou podobné (foto: airbank.cz):

Air pobočka1.jpg Air pobočka3.jpgAir pobočka4.jpg

Založení prvního účtu

Jednalo se mi o založení spořícího účtu, takže se mě Martina zeptala, zdali potřebuji nějaké informace. Po několika základních věcech mi řekla, že pro založení účtu bude potřeba občanský průkaz, plnoletost, mobilní telefon s českým číslem a platná e-mailová adresa. Mohl jsem si vybrat, jestli si všechna data naťukám do počítače sám nebo to nechám na ní – nechal jsem to na ní, za den toho psaní mám až až, tak aspoň v bance si odpočnu.

Údaje tedy opsala z občanky, já je zkontroloval a odsouhlasil jsem zpracování osobních údajů – na které jsem byl dotázán, sice formalita, ale potěší. Na mobilní telefon mi následně došlo prvotní heslo, kterým jsem se přihlásil do nově založeného účtu.

Nastavil jsem si vlastní přihlašovací jméno a heslo, oboje lze později změnit přímo v internetovém bankovnictví. Nakonec jsem ještě musel vyplnit odpovědi na tři bezpečnostní otázky, pro případ, že bych zapomněl heslo. Vybírat lze asi z deseti otázek, které se týkají vašich kamarádů a oblíbených míst.

Moderní banka skenuje

Tím jsme prošli vyplnění smlouvy a založení bankovního účtu. Poté už jen zbývalo podepsat smlouvu a ofotit občanský průkaz. Přesně v této chvíli jsem si opět uvědomil, že jsem v moderní bance.

Martina odklopila část stolu, do skeneru vložila občanský průkaz a postupně z obou stran oskenovala. Než se občanský průkaz oskenoval, popovídali jsme si o Joštové ulici, že to tu máme samou banku. Martina nakonec dodala, že to je dobře, aspoň si prý klient může vybrat, jaké služby se mu líbí.

Bylo vidět, že Air Banka své poradce pořádně proškolila. A nemyslím tím jenom ohledně služeb, ale i v lidském přístupu a komunikaci. Poradci vám dají za pravdu a snaží se být empatičtí, do ničeho vás netlačí a máte tak pocit, že vám opravdu chtějí pomoct. Sice je to všechno pouze marketing, ale působí to věrohodně.

Už jen podepsat smlouvu

Následně už zbývalo podepsat smlouvu. Tak že by Martina odběhla k tiskárně pro papíry? Ne, vůbec. Hned vedle skeneru leželo zařízení pro podepsání, takže se smlouva podepsala „digitálně“. Dostanete krabičku s dotykovým displejem a perem, pomocí kterého se podepíšete na displej daného zařízení. Možná jste se s tím setkali u některých přepravních společností, když vám doručili objednaný balík.

Martina mě jen upozornila, že je možné podpis zadat až osmkrát, pokud bych s dosavadním nebyl spokojený. Dotázal jsem se, jestli podpis slouží jako podpisový vzor – Martina odpověděla, že ne. A dodala, že to klienti nemají příliš rádi, že už třeba po pěti letech neví, jak se podepsali a mají s tím problémy. Také z toho cítíte onen marketing? Nicméně, měla pravdu.

K tomu jsem byl ještě ujištěn, že se banka snažila skloubit pohodlí a jednoduchost s vysokým zabezpečením a spolehlivostí služeb. Že to dalo dost práce, ale prý se zadařilo. Tak uvidíme v budoucnu.

Veškeré potřebné dokumenty včetně smlouvy, naleznete v elektronické podobě ve svém internetovém bankovnictví.

K účtu dostanete zelené CD

Následně mě Martina požádala o trpělivost, že mi donese brožuru s CD, zatím si prý mohu vyzkoušet, jak fungují spořící obálky a třeba spořící kalkulačka – pěkné, že? Člověk tak skoro ani nepostřehne, že musí čekat. Krátké čekání jsem si tak zkrátil proklikáním internetového bankovnictví.

AIRbrožura.jpg

Martina přinesla brožuru, nebo spíše obálku z pevných desek, ve které se nachází čtyři dokumenty:

  • Žádost o změnu banky
  • Návod, jak změnit banku
  • Ceník služeb
  • Oznámení o změně účtu pro zasílání výplaty (pro vašeho zaměstnavatele)

A k tomu ještě CD, kde najdeme všechny tyto dokumenty, obchodní podmínky a videa s návody, jak pracovat s internetovým bankovnictvím. Nakonec Martina na přiloženou kartičku poznačila číslo bankovního účtu a ještě mi sdělila, že kdybych si v budoucnu chtěl založit nový účet, ať už běžný nebo spořící v jiné měně (CZK, USD, EUR), nemusím na pobočku. Sám si to můžu naklikat v internetovém bankovnictví, protože jsem již „ověřený“.

Během patnácti minut bylo po všem, odcházel jsem s pocitem, že jsem skutečně navštívil jinou banku. Až čas ukáže, jaká Air Banka ve skutečnosti bude, první dojem je ale velice pozitivní.

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem?

Běžný účet

U Běžného účtu si můžete vybrat tarif Malý nebo Velký. Za Malý tarif neplatíte měsíční poplatky, platíte ale za odchozí platby (5 Kč) a výběry na pobočce a z bankomatu jiných bank (25 Kč). Dále pak za zaslání výpisu poštou (25 Kč), zaslání každých pěti SMS o pohybech na účtu (5 Kč) a opakované zaslání PIN nebo změnu PIN na bankomatu (25 Kč).

Naopak za Velký tarif platíte měsíčně 150 Kč a všechny výše zmíněné služby máte zdarma. Důležité je zmínit, že měsíční poplatek neplatíte za účet, ale za tarif. Když se tedy rozhodnete pro pět účtů, dohromady zaplatíte pouze zmíněných 150 Kč.

Můžete si požádat o vydání dvou platebních karet v rámci tarifu, včetně obnovy a náhradní karty. Karta ale není nutností.

Spořicí účet

Běžné účty jsou bez úročení, takže na řadu přichází Spořící tarif. Už podle názvu je zřejmé, že není ani tak o používání, jako spíše o zhodnocení vložených financí. Automaticky je tedy použit Malý tarif, k tarifu nelze získat platební kartu, nemůžete si nastavit trvalé příkazy (pravidelné platby), ani inkasa nebo SIPO. Jednorázové platby ale zůstávají funkční.

Air Banka u Spořicího účtu slibuje TOP3 garanci, což znamená, že vždy budete mít jeden z třech nejvyšších úroků, možná i úplně nejvyšší. Aktuálně nabízí roční úrok 2,5 %. Každý měsíc banka porovnává obdobné spořicí účty (nikoli termínované účty) a dle toho upravuje úrok. Sami se můžete podívat na porovnání za poslední měsíc.

Trvalá prémie 0,2 % ke spořicímu účtu

Pokud jste si ještě před spuštěním banky požádali o trvalou prémii +0,2 % k aktuálnímu úroku, pravděpodobně vám v úterý se spuštěním banky dorazila SMS s kódem. Pokud jste jej zadali při zakládání spořícího, prémie se vám v internetovém bankovnictví objeví během týdne.

Osobní přístup

Po založení účtu jsem v e-mailové schránce našel velice sympatický e-mail s oslovením „Dobrý den, pane Večeřo,“– také z toho cítíte osobní přístup? Správně vyskloňované jméno a na konci e-mailu podpis manažerky kontaktního centra (Martiny K.) jasně dává tušit, že e-mail nechce vypadat jako strojově odeslaná zpráva.

Obdobné e-maily chodí i při změně hesla či jména do internetového bankovnictví. Air Banka chce vypadat jako banka s lidskou tváří. A dle prvního dojmu se jí to daří.

Autor působí jako webový vývojář, píše svůj blog a publikuje na Živě.cz. Najít ho můžete také na Twitteru: @ZdenekVecera [https://twitter.com/ZdenekVecera].

Další článek


 
celkem 99 komentářů

Poslední komentáře

Doporučuji . Maximální spokojenost,jednoduché a pro ...
Jan Parák
13. 7. 2015, 20:09
Myslel jsem si, že založit účet v Airbank je pro kaž...
Pavel
26. 4. 2014, 23:31
Air bank? Dekuji, nechci. Diskriminace potencionalni...
MP
25. 11. 2013, 19:51
Absolutně neseriozní banka. Všude jsem získal bez pr...
Tom
27. 7. 2013, 14:04
Setri setri a pak si z toho muzes udelat krasnou rak...
Zdenek
5. 6. 2013, 05:57

Další články

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

ČSOB uvádí pojištění pro auditory, daňové poradce a účetní

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila
Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Nejvíc „frčí“ banky, automobilky, ČEZ a operátoři. Odvedly nejvíc na daních

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Nenechte si utéct tři tisíce na Aukru, stačí si říct o „kreditku“

Před 5 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Čerství vysokoškoláci jsou sebevědomí. Čekají vyšší platy

Před 7 hodinami  |  Rybová Romana
Bydlíme: Panelák nebo raději cihla?

Bydlíme: Panelák nebo raději cihla?

Jedním z rozhodujících faktorů při koupi nemovitosti je její cena.

Před 10 hodinami  |  Šejnohová Edita  |  6

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.203 Kč0.045 %
Britská libraGBPGBP35.454 Kč-0.327 %
Japonský jenJPYJPY22.071 Kč0.417 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0.083 %
více...
PX889.280-0.23 %
CETV59.3004.96 %
ČEZ437.1001.18 %
Erste Bank660.000-0.81 %
Fortuna86.000-0.17 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více