FinExpert.e15.cz

Vytváříme investiční portfolio

Chystáte se investovat a nevíte, které investiční nástroje zahrnout do portfolia? Seznamte se s konzervativním, dynamickým a vyváženým portfoliem.

Do investičního portfolia můžete zařadit například dluhopisy s různou dobou splatnosti, různě zaměřené investiční certifikáty, konkrétní komoditní kontrakty či podílové listy různě zaměřených podílových fondů. Dříve než začnete s výběrem konkrétních investičních nástrojů, popřemýšlejte o investičních cílech, osobnímu přístupu k riziku a požadované míře zhodnocení (výnosu). Setkat se můžete se třemi typy modelových portfolií – konzervativním, vyváženým a dynamickým. V konkrétních případech může mít portfolio blíže ke konzervativnímu, vyváženému či dynamickému. Záleží na zastoupení jednotlivých investičních nástrojů.

Konzervativní portfolio

Konzervativně laděné portfolio je vhodné pro investory, kteří nechtějí riskovat výrazný propad hodnoty investice a spokojí se s nižším výnosem. Typickým investorem do konzervativních cenných papírů může být člověk, který bude v blízké době (do 1 roku) peníze potřebovat, chce investovat, ale je ochoten podstoupit minimální riziko případného propadu hodnoty investice.Může jít i o člověka, který několik desítek let investoval do rizikovějších cenných papírů, hodnota investice je již vysoká a výrazný propad je nežádoucí.

Z krátkodobého hlediska vykazují nejmenší cenové výkyvy nástroje peněžního trhu (pokladniční poukázky, depozitní certifikáty apod.) a dluhopisy.Z tohoto důvodu by měly mít tyto nástroje převahu v konzervativním portfoliu. Nevýhodou pro drobné investory je horší přístup k těmto cenným papírům. Například pokladniční poukázky jsou prodávány na aukcích České národní banky velkým investorům. Z důvodu nutnosti vysoké investice a horší dostupnosti je výhodnější zajistit konzervativní složku portfolia nákupem podílových listů fondů peněžního trhu či fondů dluhopisových. Ryze konzervativní portfolio neobsahuje méně kvalitní podnikové dluhopisy, akcie či ostatní rizikovější investiční nástroje.

Dynamické portfolio

Opakem konzervativního portfolia je portfolio dynamické. Je vhodné pro investory, kteří usilují o maximální zhodnocení investice i za cenu vyššího rizika propadu hodnoty investice. I když lze dosáhnout vysokých zisků během krátké doby, stejně tak lze zaznamenat i výrazné ztráty.

Základ dynamického portfolia tvoří akcie, indexové akcie, pákové produkty apod. V krátkodobém horizontu mohou kurzy akcií výrazně kolísat, z dlouhodobého hlediska však v průměru dosahují mnohem vyššího zhodnocení než dluhopisy. V dynamickém portfoliu zaujímají akcie obvykle více než tři čtvrtiny portfolia. Do portfolia mohou být zařazeny různě rizikové akcie. Za méně rizikové se obecně považují akcie velkých společností s dlouholetou historií na trhu. Rizikovější jsou akcie méně známých, malých či začínajících společností. Rizikovost portfolia zvyšuje i zaměření pouze na jeden sektor ekonomiky (odvětví) nebo zemi. Předpokládaný výnos i rizikovost portfolia se odvíjí od zastoupení rizikovějších a bezpečnějších akcií. K akciím se lehce dostane i drobný investor. Stačí vybrat společnost a oslovit některého z obchodníků s cennými papíry. Při investici nižších částek je výhodnější využít k sestavení dynamického portfolia akciové podílové fondy. Investici rozložíte do několika desítek titulů, čímž snížíte riziko výrazného propadu. I v dynamickém portfoliu mají své místo konzervativní cenné papíry. Jejich zastoupení je však zanedbatelné (10 až 15 %).

Vyvážené portfolio

Vyvážené portfolio stojí z pohledu rizikovosti a možného výnosu mezi dynamickým a konzervativním portfoliem. Vyvážené portfolio je vhodné pro investory, kteří chtějí zhodnotit volné finanční prostředky, ale pouze za cenu přijatelného rizika. Investiční portfolio zahrnuje jak konzervativní, tak i dynamickou složku. Například rizikovější cenné papíry zaujímají v portfoliu mírně přes 50 %, zbytek tvoří konzervativní cenné papíry (např. střednědobé dluhopisy). Rozhodnout se opět můžete buď pro individuální nákup cenných papírů přes obchodníka, nebo nákup podílových listů fondů.

 

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Osobně mám takovou zkušenost, že je dobré najít spol...
martin
16. 12. 2014, 21:55
Re: Autor vymazal kritiku
Autor
28. 9. 2008, 11:31
Autor vymazal kritiku
Krikot
28. 9. 2008, 10:01

Další články

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Účastníků v penzijních fondech ubývá

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana
Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Před 7 hodinami  |  Schwarzmann Marek
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

Už jste někdy koupili pračku nezávazně?

(Inzerce) Ať už chcete koupit pračku, televizi nebo žrádlo pro psa, internet je Váš mocný pomocník, protože Vám dává svobodu výběru.

Před 6 hodinami  |  Inzerce

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX852.260-0.41 %
CETV57.500-1.71 %
ČEZ416.000-0.24 %
Erste Bank686.500-1.21 %
Fortuna90.050-1.04 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více