FinExpert.e15.cz

Vysvědčení: odměňovat či neodměňovat

Možná přemýšlíte nad tím, jestli svého potomka za vysvědčení odměnit. Názory na toto téma různí.

Konec školního roku se kvapem blíží a s ním samozřejmě i vysvědčení. Možná přemýšlíte nad tím, jestli svého potomka za vysvědčení odměnit. Názory na toto téma různí. Proto se musíme rozhodnout sami za sebe. Je třeba si srovnat v hlavě, zda si to naše dítě zaslouží či ne. Dále musíme odměňovat tak, aby to bylo výchovné.

Víte, jaké vysvědčení vaše dítě přinese?

Jako dobří rodiče bychom měli vědět, jaké známky našemu dítěti hrozí ještě před tím, než papír donese domů. Pokud se nestaráme celý školní rok o školní výsledky našich dětí, nesmíme se v den vysvědčení divit, že známky nejsou podle našich představ.

Rodinný rozpočet | Děti

Tipy, jak naučit děti hospodařit s penězi

Odměňujte výchovně

Jestliže víte, že se vaše dítě snažilo a učilo se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a i tak nejlepších výsledků nedosáhlo, i přesto jej odměňte. Sledujte zájmy svých dětí. Pokud rádi čtou, dejte jim knihu. Jestliže nejste pro odměňování věcnými dary ať už z toho důvodu, že to nepovažujete za výchovné nebo nevíte, co by se vašim dětem líbilo, odměňte je zážitkem. Můžete vzít děti na rodinný výlet, který jim udělá radost obzvlášť v případě, že jako rodina nebýváte příliš často pohromadě. Zážitky jim nikdo nevezme a děti budou možná šťastnější než v případě, že jim dáte veledar a poté si půjdete zase každý po svém. Můžete si vytvořit i rituál, který budete každoročně dodržovat. Například ve formě večeře v den vysvědčení. 

S dárky to nepřehánějte

Nevychovávejte si z dětí nevděčníky, kteří budou přijímat velké dary s naprostou samozřejmostí. Pokud budete každoročně dávat dětem dárky za tisíce, co jim dáte k úspěšné promoci? Dítě by si mělo prvotně uvědomit, že se učí samo kvůli sobě a ne z důvodu, že bude odměněno. Vysvětlete jim, že školní výsledky mohou ovlivnit jeho budoucí život a menší dárek za vysvědčení je jen příjemný bonus navíc. Veďte děti k tomu, aby si samy stanovily cíl, který budou chtít splnit. Dítě často zjistí, že budou hrdé samy na sebe, když se jim povede dosáhnout takových výsledků, jaké si předsevzaly.

Někdy je motivace potřebná

Přestože se učíme sami pro sebe, někdy motivaci prostě potřebujeme. Málokoho z nás budou bavit všechny školní předměty a je logické, že ty, co nás nezaujmou, nebudeme s nadšením studovat. Zde je motivace občas potřeba.                                                                                                      

Pokud víte, že vaše dítě má na to, aby dosáhlo dobrých výsledků, a například si přeje nové kolo, slibte mu, že pokud bude mít odpovídající výsledky, tak mu na kolo přispějete. Opět buďme výchovní a trvejte na tom, že si dítě část kola zaplatí samo ze svých úspor nebo z peněz, které dostane za vysvědčení třeba od prarodičů. Hlavně buďte důslední. Pokud se domluvíte na nějakém postupu a dítě jej nedodrží, rozhodně mu kolo nekupujte. Naopak pokud dodrží svou část dohody dítě, musíte ji dodržet i vy. Pokud tak neučiníte, mohlo by to pro dítě být velmi demotivující.

V letošním roce se nezadařilo

Pokud se vysvědčení v letošním roce opravdu nepovedlo, nehruťte se z toho, dítě příliš netrestejte. Není nic horšího, než když se dítě bojí dojít s vysvědčením domů. Když už nastane situace, že známky nejsou dobré, sedněte si s vaším potomkem a domluvte se na tom, jak by se dalo postupovat v příštím roce. Slibte mu, že mu s učením pomůžete, popřípadě mu domluvíte doučování. Začít můžete už o prázdninách. Ve společné dohodě může být, že se dítko bude učit sem tam i o prázdninách. Bude tak připravené alespoň pro začátek nového školního roku. 

Vzpomeňte si také na své školní výsledky. Těžko můžete po svých dětech chtít, aby mělo samé jedničky, pokud vaše školní výsledky byly ohodnocovány známkou dostatečně.

Děti chvalte a nesrovnávejte

Děti rozhodně chvalte za vše, co se jim povede, a to celoročně. Ne jen v den vysvědčení. Pochvala je pro dítko mnohdy přínosnější a udělá mu větší radost než dar. Nedělejte z vysvědčení příliš velkou věc. Drobnostmi můžete odměňovat i průběžně. Rozhodně děti nesrovnávejte s jinými. Věty typu: „Proč ty máš trojku, když Maruška má jedničku?“, by měly být tabu.   

Další článek


 

 


Další články

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Před 7 hodinami  |  Štarková Petra

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

V počtu odpracovaných hodin se řadíme na páté místo v EU

Včera  |  Rybová Romana
Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Lidé utíkají z velkých měst. Stěhují se do okolních okresů

Včera  |  Ondráčková Kamila
Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Včera  |  Dufek Petr
Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Proč klesají sazby na spořicích účtech? (aktuální srovnání)

Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.

20.  5.  2016  |  Rybová Romana  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.025 Kč-0.037 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč0.355 %
Britská libraGBPGBP35.323 Kč1.164 %
Japonský jenJPYJPY22.045 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.607 Kč-0.083 %
více...
PX875.8600.12 %
CETV57.1501.15 %
ČEZ429.400-0.69 %
Erste Bank638.0001.79 %
Fortuna85.000-0.76 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více