FinExpert.e15.cz

Vysoká škola CEVRO Institut umožňuje nově platit školné v bitcoinech

Praha, 7. dubna 2016

Pro studium za bitcoiny se otevírá čím dál více nových možností. Po řecké univerzitě v Nikósii, Draper Univertsity v Kalifornii a britských University of Cumbria a King’s College zavedla možnost platby v bitcoinech i pražská vysoká škola CEVRO Institut. Je tak již druhou vysokou školou v České republice, která se nebojí vystoupit z řady a dokázat, že bitcoin již není jen „hračkou“ pár nadšenců, ale běžně akceptovanou digitální měnou.

Praha jako světové bitcoinové centrum

Česká republika má jednu z největších a nejinovativnějších bitcoinových komunit na světě. Větší část aktivit je soustředěna v Praze, kde je možné za bitcoiny studovat. Byl zde založen první těžební pool, vytvořena první hardwarová peněženka, můžete si zde zajít na kávu do jediné kavárny na světě, kde se dá platit pouze bitcoiny, několik nadšenců si dokonce nechalo voperovat do těla čipy s privátními klíči.

V Praze je nyní v provozu 8 bitcoinmatů (sídlí zde i jejich výrobce), bitcoinové klientské centrum a najdete zde více než 50 míst, kde je možné bitcoiny utratit, v celé ČR je zatím cca 120 akceptačních míst.        

Dává tedy smysl, že jedna z prvních vysokých škol na světě, která se rozhodla přijímat bitcoin, stojí právě v Praze. Rektor školy profesor Josef Šíma vysvětluje, co ho k tomu vedlo: „Otevřeli jsme jako první v České republice unikátní studijní obor oxfordského typu  PPE (Philosophy, Politics, Economics) vyučovaný týmem českých a zahraničních profesorů v angličtině a přijímáme do něj zahraniční studenty z celého světa, od USA a Kanady po Indii a Čínu.

Jeden z nich se dotázal na možnost platby školného v bitcoinech. A protože jsme v minulosti na naší škole pořádali řadu přednášek a konferencí o tomto zajímavém novém fenoménu a v rámci programu PPE připravujeme otevření kurzu věnovaného alternativním měnovým uspořádáním, svobodnému bankovnictví a kryptoměnám, bylo rozhodování skutečně jednoduché.“

CEVRO Institut součástí debaty o kryptoměnách

Jmenovaný PPE program dokazuje, jak úzké je propojení mezi bitcoinem a moderním studiem problematiky institucionální změny a problematiky hospodářských a politických reforem. Debata o kryptoměnách je přirozenou součástí obecného sporu o schopnostech trhů, ale též sporu o rozsah sféry svobody jedince a míry státního donucení.

Jelikož obhajobou svobody podnikání a soukromých alternativ na poli produkce peněz a jiných – dnes postátněných služeb - proslula zejména tzv. rakouská ekonomická škola, na niž se mohou studenti PPE programu specializovat, má bitcoin na vysoké škole CEVRO Institut místo nejen při platbě školného, ale i při zkouškách z ekonomie či politické filosofie.

Platby školného univerzitám v bitcoinech tak představují zásadní krok nejen pro popularizaci kryptoměn, ale také pro rozvoj seriózní akademické diskuze o společnosti v digitálním věku. Jedním z cílů škol je posouvat debaty v reakci na vývoj technologií, inovovat, zkoušet a diskutovat alternativní přístupy.

Profesor Šíma souhlasí: „Univerzity po celém světě učí studenty nebát se, vystoupit z řady a inovovat, ale samy školy se tak často nechovají -  jsou silně konzervativní, žijí z dotací, ztrácí kontakt s vývojem na trzích. Dnes většina vysokých škol ani neví, že podobná technologie existuje. Nás vždy těší, pokud můžeme posunout hranice a nabídnout naším studentům něco, co jinde nenajdou.“

Další článek



Další články

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou.

Před 7 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Včera  |  Gola Petr  |  1

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

Nová kalkulačka: Spočítejte si svůj čistý zisk OSVČ za rok 2016

25.  2.  2017  |  FinExpert.cz
Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Krádeže aut: Do Česka si pro ně jezdí zahraniční gangy

Dražší vozy tvoří v policejních přehledech krádeží přibližně pětinu všech odcizených aut.

24.  2.  2017  |  Bořil Martin

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

Firmy hledají vedoucí pracovníky. Schopní šéfové jsou „nedostatkovým zbožím“

24.  2.  2017  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více