FinExpert.e15.cz

Výše mezd na Slovensku

Pracovní podmínky na Slovensku se od českých poměrů příliš neliší. Podívejme se mzdy zaměstnanců na Slovensku.

Podnikatelské prostředí na Slovensku se každoročně zlepšuje a je v mnoha ohledech podobné českému. Jak vysoké jsou příjmy na Slovensku? Slovensko patří mezi největší světové výrobce osobních automobilů na jednoho obyvatele. Na Slovensku existuje hned několik závodů: Volkswagen v Bratislavě, PSA Peugeot Citroen v Trnavě nebo KIA v Žilině. Životní úroveň Slováků se zvyšuje, o čemž svědčí zlepšující se hodnocení Slovenska dle řady mezinárodních institucí. Pracovní podmínky na Slovensku se od českých poměrů příliš neliší. Podívejme se mzdy zaměstnanců na Slovensku. Data o výši mezd v textu jsou převzata ze Štatistického úradu Slovenskej republiky. 

Vyděláváme | Práce | Rodinný rozpočet

Reálné mzdy začínají opět růst

Vývoj průměrné mzdy a minimální mzdy

Průměrná měsíční mzda na Slovensku v prvním čtvrtletí roku 2014 činila 821 €. Zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu si meziročně nominálně polepšili o 4,1 %, průměrná měsíční mzda za první čtvrtletí roku 2013 dosahovala 789 €. V roce 2012 byla průměrná měsíční mzda za první čtvrtletí 770 €. Minimální měsíční mzda v roce 2014 činí na Slovensku 352 €, v roce 2013 byla 337,7 €. V prvním čtvrtletí letošního roku tak minimální mzda na Slovensku dosahovala téměř 43 % průměrné mzdy

Vyděláváme | Aktuálně | Zajímavosti | Práce | Minimální mzda

Minimální mzda – pro a proti

Zavedení minimální mzdy má mnohá pro i proti. Obě strany mince mají něco do sebe.

Kde práce nejvíce "sype"?

Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda za první čtvrtletí roku 2014 byla v těchto odvětvích: finanční a pojišťovací činnosti (1 796 €), komunikace a informace (1 709 €), dodávky elektřiny a plynu (1 358 €), odborné vědecké a technické činnosti (1 060 €), veřejná správa (1 001 €), těžební průmyslu (995 €), činnosti v oblasti realit (916 €), administrativní služby (866 €). Nejnižší průměrná mzda za první čtvrtletí roku 2014 byla v ubytovacích a stravovacích službách (463 €), stavebnictví (566 €), zemědělství (622 €), velkoobchodu a maloobchodu (754 €) a dopravě a skladování (809 €). 

Náklady práce dle krajů

Pro zaměstnavatele je rozhodující, kolik ho skutečně stojí práce daného zaměstnance. Mzdové náklady zaměstnavatele tvoří hrubá mzda zaměstnance + povinné odvody placené zaměstnavatelem za zaměstnance (sociální a zdravotní pojištění). V přiložené tabulce máme proveden výpočet čisté mzdy, kterou obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet od svého zaměstnavatele u zaměstnance s měsíční hrubou mzdou 800 €. 

  • Průměrné celkové měsíční mzdové náklady v roce 2012 se na Slovensku pohybovaly od 942 € v Prešovském kraji po 1 592 € v Bratislavském kraji. Ke krajům s nadprůměrnými mzdovými náklady patří ještě Košický kraj (1 142 €), Trnavský kraj (1 130 €), Žilinský kraj (1 114 €), a Nitranský kraj (1 037 €). Podprůměrné mzdové náklady jsou dále v Banskobystrickém kraji (1 016 €) a Trenčínském kraji (1 082 €). 

Jak vysoké jsou na Slovensku daně? 

K růstu slovenské ekonomiky v posledních letech značně přispělo snížení daňového zatížení v zemi. Celkové daňové zatížení na Slovensku je v rámci zemí EU podprůměrné. Od 1. ledna 2004 došlo k zavedení 19% rovné sazby daně. V posledních letech však došlo k daňovým  změnám, i daňových sazeb. 

Daň z příjmu fyzických osob

Od roku 2013 jsou na Slovensku zavedeny dvě daňové sazby u daně z příjmu fyzických osob. Do částky ve výši 176,8násobku životního minima je zavedena 19% sazba daně, nad limit je zavedena 25% sazba daně z příjmu fyzických osob. Druhá sazba daně platí již pro vysoké příjmy. Daňový základ snižují nezdanitelné položky. Základní nezdanitelná položka na poplatníka je ve výši 19,2násobku životního minima. 

Sociální pojištění

Zaměstnanec odvádí na sociálním pojištění 9,4 % ze své hrubé mzdy. Sociální pojištění zahrnuje odvody na nemocenské pojištění, důchodové pojištění, invalidní pojištění a pojištění v nezaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí na sociálním pojištění 25,2 % z hrubé mzdy svého zaměstnance. 

Zdravotní pojištění

Zaměstnanec odvádí na zdravotním pojištění 4 % ze své hrubé mzdy. Zaměstnavatel odvádí na zdravotním pojištění 10 % z hrubé mzdy svého zaměstnance. 

Daň z příjmu právnických osob

Pro rok 2014 došlo ke snížení sazby daně z příjmu právnických osob z 23 % na 22 %. 

DPH

Základní sazba DPH činí 20 %. Slovensko zvýšilo základní sazbu DPH od roku 2011 (z 19 %). Snížená sazba daně je 10 %.

Výpočet zdanění práce u měsíční hrubé mzdy 800 €

Výpočet čisté mzdy je proveden u svobodného a bezdětného zaměstnance. Měsíční nezdanitelná položka na poplatníka činí 316,94 €. 

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

 


Další články

Jak nyní efektivně zhodnotit své úspory? Máme 5 tipů

Jak nyní efektivně zhodnotit své úspory? Máme 5 tipů

Naložte se svými penězi tak, aby nejen neztrácely hodnotu, ale přinášely i zisk.

Právě teď  |  Kufa Miloslav

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Včera  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Včera  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Včera  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více