FinExpert.e15.cz

Výpočet čisté mzdy v deseti bodech

Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci zpravidla hrubou mzdu. Co je tedy dobré vědět o výpočtu té čisté?

Zaměstnanci dostávají od svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet čistou mzdu, se kterou mohou volně disponovat, veškeré daňové záležitosti vyřizuje zpravidla za zaměstnance jeho zaměstnavatel. Přesto by i zaměstnanci měli věnovat svým daňovým záležitostem dostatek času, aby zbytečně neplatili vyšší daně. 

1) Sleva na poplatníka 2 070 Kč

Všichni zaměstnanci, kteří u svého zaměstnavatele podepíší prohlášení k dani, mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Měsíční základní daňová sleva na poplatníka je poměrná část roční daňové slevy ve výši 24 840 Kč. Na slevu na poplatníka mají nárok všichni, tedy i pracující studenti nebo penzisté. 

2) Sazba povinného pojistného činí 11 %

Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem sraženo 6,5 % na sociálním pojištění a 4,5 % na zdravotním pojištění. V souhrnu tedy 11 %. Při výpočtu povinného pojistného se neuplatňují žádné daňové slevy jako v případě výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Povinné pojistné zasílá zaměstnavatel na účet příslušné OSSZ a zdravotní pojišťovny. Změnu zdravotní pojišťovny musí zaměstnanec svému zaměstnavateli vždy oznámit. 

Vyděláváme | Práce | FinExpert.cz | Kalkulačky

Kalkulačka: Spočítejte si svoji čistou mzdu pro rok 2015

3) Daňové zvýhodnění se liší dle počtu dětí

Při výpočtu měsíční čisté mzdy může vždy jeden z rodičů uplatnit u svého zaměstnavatele daňového zvýhodnění. Na první dítě v roce 2015 činí 1 117 Kč, na druhé dítě 1 317 Kč a na třetí a další dítě 1 417 Kč. Poprvé je možné daňové zvýhodnění uplatnit za měsíc, kdy se dítě narodilo. Mzdové účetní je potřeba doručit kopii rodného listu. Nejdéle je možné daňové zvýhodnění uplatňovat do 26 let věku dítěte, a to v případě jeho studia, mzdové účetní je nutné pravidelně doručovat potvrzení o studiu. 

4) Sazba daně z příjmu je 15 %, solidární daň 7 %

Zaměstnanci odvádí na dani z příjmu fyzických osob 15 % ze superhubé mzdy, což je hrubá mzda zaměstnance zvýšená o povinné odvody placené za zaměstnance jeho zaměstnavatelem (25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění). Zaměstnanci mající v roce 2015 hrubou měsíční mzdu nad 106 444 Kč odvádí ještě 7% solidární daň z hrubé mzdy nad tento limit. 

5) Další daňové slevy

Mimo základní slevy na poplatníka mohou zaměstnanci měsíčně uplatňovat ještě slevu na studenta ve výši 335 Kč, na invaliditu prvního stupně a druhého stupně 210 Kč a na invaliditu třetího stupně 420 Kč a držitelé průkazu ZTP/P mají nárok na měsíční daňovou slevu 1 345 Kč. Pro uplatnění nároku na některou z těchto daňových slev musí zaměstnanec doručit své mzdové účetní příslušný doklad (např. potvrzení o studiu, rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu). 

6) Slevu na manželku a daňové odpočty se měsíční neuplatní

Při výpočtu čisté měsíční mzdy není možné uplatnit slevu na manželku s vlastními příjmy do zákonného limitu. Tato zákonná sleva se uplatňuje pouze jednou za rok v ročním zúčtování. Stejně tak není možné během roku si snižovat daňovou povinnost o daňové odpočty (např. odpočet úroků z hypotečního úvěru, zaplacené příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění). 

7) Daňový bonus

Když je vypočtená měsíční daň z příjmu fyzických osob nižší než uplatňované daňové zvýhodnění na děti, potom vzniká zaměstnanci nárok na daňový bonus. V takovém případě se na dani z příjmu fyzických osob nic nezaplatí a ještě se peníze obdrží. Daňový bonus je rozdílem mezi daňovým zvýhodněním a daňovou povinností. 

Vyděláváme | Práce | Daně | Srovnání

Minimální mzda v ČR je almužna. Maďaři mají stejnou a stát jím z ní uzme

8) Prohlášení k dani lze podepsat jednou

Aby mohla mzdová účetní při výpočtu čisté mzdy zaměstnance uplatnit daňové slevy, tak musí mít zaměstnanec u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani. Zaměstnanci pracující současně pro dva a více zaměstnavatelů mohou mít podepsáno prohlášení k dani pouze u jednoho zaměstnavatele. 

9) Záloha na dani a daňová povinnost

Během roku je zaměstnanci srážena na dani z příjmu fyzických osob záloha na dani. Když zaměstnavatel požádá svého zaměstnance do 15. února následujícího roku o provedení ročního zúčtování daně, tak veškerou roční daňovou povinnost provede za zaměstnance jeho zaměstnavatel. Na základě provedeného ročního zúčtování daně nemůže vzniknout daňový nedoplatek. 

10) Roční přeplatek se dostává nejpozději ve výplatě za březen

Mzdová účetní provádí za zaměstnance roční zúčtování daně do konce března následujícího roku. Za rok 2015 tedy do 31. 3. 2016. Přeplatky z ročního zúčtování daně, např. z důvodu uplatnění daňových odpočtů, se vyplácejí nejpozději se mzdou za březen. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ocitla jsem se v blbé situaci kdy bych ráda zjistila...
Renata D.
22. 11. 2015, 15:45

Další články

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Řešíte na mateřské nedostatek financí? Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Včera  |  Ondráčková Kamila

ČTÚ už nebude vymáhat vaše dluhy na vašich potomcích

ČTÚ už nebude vymáhat vaše dluhy na vašich potomcích

22.  10.  2016  |  Rybová Romana
V září nezaměstnanost stále klesala

V září nezaměstnanost stále klesala

21.  10.  2016  |  Rybová Romana  |  1
Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

21.  10.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  5
Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dozvíte se, kdy lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky.

21.  10.  2016  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více