FinExpert.e15.cz

Vyplatí se vytápění peletami?

Už nějakou dobu se k tradičním zdrojům vytápění řadí pelety. Jsou ekologické, ale otázkou je, zda jsou také ekonomické.

Čím vytápět dům? To je klíčové rozhodnutí, které vám může ušetřit peníze, nebo také ne. Už nějakou dobu se k tradičním zdrojům vytápění řadí pelety. Jsou ekologické, ale otázkou je, zda jsou také ekonomické. 

Pelety už dávno nejsou vnímané jako něco nového, netradičního a neznámého. Pomalu se rozšiřuje počet výrobců peletových kotlů, stejně jako producentů a dodavatelů samotných pelet. Těm nahrává i to, že se zpřísňují požadavky na ekologické vytápění a účinnost kotlů.

O úsporách rozhoduje i emisní třída kotle

Počet kotlů na pelety, které se každoročně prodají, stoupá. „V loňském roce jsme dospěli k zásadnímu milníku, kdy se prodalo více kotlů na biomasu než na uhlí. Nový kotel si v roce 2013 koupilo přes 107 000 zákazníků, a to je nejvíce za posledních pět let. Pozitivní je, že si vůbec poprvé pořídilo více lidí kotel na biomasu než na uhlí,“ uvedl Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta. 

Bydlíme | Šetříme

Jak ušetřit na plynovém vytápění

Pořízení nového kotle, ať už na uhlí nebo na pelety, není jen tak. Normy, resp. emisní třídy se zpřísňují a na to reagují i výrobci kotlů. V současné době je možné pořídit peletové kotle v nejvyšší možné emisní třídě 5. Připomeňme, že kotle v emisní třídě 1 a 2 se aktuálně již nesmí prodávat. Prodej kotlů ve 3. emisní třídě bude zakázán od roku 2018. „Nákupem kotle vyšší emisní třídy mimo pohodlnějšího a ekologičtějšího provozu je možné ušetřit palivo, protože tyto kotle jsou účinnější. Jen pro ilustraci, rozdíl v účinnosti mezi kotlem 1. a 5. emisní třídy je až 40 procent,“ dodal Stupavský. 

Každého, kdo o výměně kotle přemýšlí, bude zajímat cena pořízení. Je třeba podotknout, že cena peletových kotlů se liší u jednotlivých výrobců. „Ti připravují modely za nízkou cenu, stejně jako špičkové kotle pro náročnější zákazníky. Je ale možné říci, že kvalitní peletový kotel lze pořídit do 50 000 korun,“ upřesnil odborník. Dodejme, že na peletové kotle je možné stále ještě získat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, který byl prodloužen do konce letošního roku. 

Cenové srovnání: Vytápění peletami

Podívejme se na aktuální srovnání ceny paliv. K nejméně nákladnému způsobu vytápění stále patří topení hnědým uhlím a dřevem. Vytápění peletami nepatří k nejlevnějším, ale ani nejdražším variantám. Konkrétní cena, kterou domácnost za vytápění zaplatí, se pochopitelně odvíjí od dalších faktorů, jako je například úroveň zateplení, velikost objektu nebo regulace vytápění a účinnost kotle. 

„Záleží pochopitelně i na tom, jestli konkrétní domácnost používá pelety i k přípravě teplé užitkové vody. Průměrný český rodinný dům spotřebuje kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet ročně. Nízkoenergetické domy jsou úspornější a spotřeba pelet se v jejich případě pohybuje kolem 1 až 2 tun ročně,“ uvedl Stupavský. 

Graf_pelety.jpg

Pozn.: Potřeba energie na vytápění a teplou vodu 13 214 kWh/rok, zdroj: tzb-info.cz

Dodejme, že cenu za vytápění peletami je možné ovlivnit vhodným nákupem. Jejich cena klesá vždy v období mimo topnou sezónu. „Vytápění peletami nakoupenými v létě je asi o 10 procent levnější než plynem a o 20 procent levnější než elektřinou – jedná se tedy o porovnání paliv pro automatické kotle. Paliva, která vyžadují přikládání nebo ruční plnění zásobníků jsou samozřejmě levnější. Hnědé tříděné uhlí je asi o 20 procent lacinější než pelety a za palivové dřevo zaplatí domácnosti ještě méně,“ vypočetl Stupavský. 

Závěrem je třeba podotknout, že při nákupu pelet je vhodné sledovat jejich kvalitu. Certifikované pelety jsou označeny mezinárodně uznávanou certifikací ENplus, kdy je výrobní proces i dodavatelský řetězec kontrolovaný akrditovanou třetí osobou. Přes 70 procent dřevěných pelet vyrobených v tuzemsku označení ENplus nese. 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Poslední komentáře

Tak mam peletkovy kotel 4 rokem. Nechal jsem se "uke...
Mikik
11. 12. 2014, 15:48
Užitečný graf komplexních N na vytápění, chybí podst...
tom
10. 12. 2014, 15:42

Další články

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Před 4 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Před 8 hodinami  |  Rybová Romana
30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Před 8 hodinami  |  web Investiční

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

V roce 2017 budou živnostníci platit více na zdravotním pojištění.

Před 18 hodinami  |  Gola Petr

Byty v Praze: 75600 korun za metr čtvereční

Byty v Praze: 75600 korun za metr čtvereční

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET bude nervydrásající, pivo levnější nebude

Podnikatele čeká boj s úřady, zákonem i systémem. více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD23.984 Kč0.634 %
Britská libraGBPGBP31.747 Kč1.039 %
Japonský jenJPYJPY23.925 Kč0.476 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč-0.055 %
více...
PX858.3800.9 %
CETV58.2000.61 %
ČEZ417.3000.02 %
Erste Bank691.5002.49 %
Fortuna95.8001.97 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více