FinExpert.e15.cz

Vyplatí se neplatit televizní poplatky?

V ČR jsme povinni platit televizní a rozhlasové poplatky.

V České republice jsme povinni ze zákona platit televizní a rozhlasové poplatky. Je však velké procento lidí, kteří poplatky neplatí. Podle interní studie České televize, vypracované na základě počtu domácností, počtu poplatníků a dalších statistických údajů, je podíl nepřihlášených domácností na 5 %.

Neplatiči se ale nemohou divit, když jim přijde výzva k zaplacení poplatků a pokuta 10 000 Kč za poplatky České televizi a 5 000 Kč Českému rozhlasu. Česká televize si řádné placení poplatků velmi hlídá. Jsou totiž hlavním zdrojem příjmů televize.

Toto varování nalezneme přímo na internetových stránkách České televize:
Podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích, § 9:

Poplatník, který nepřihlásil přijímač do evidence, nebo uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného osvobození od povinnosti platit za přijímač poplatek, nebo uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného odhlášení přijímače z evidence, je povinen zaplatit kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč za každý takový televizní přijímač.

Kdo je tedy povinný platit televizní a rozhlasový poplatek? Ze zákona musí televizní poplatky platit každý vlastník televizního přijímače nebo jeho uživatel, pokud televizi užívá déle než 30 dní. Podle zákona č.348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích musí poplatek platit fyzická osoba, která je odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě. Televizní poplatek se platí pouze z jednoho televizního přijímače. Poplatky rovněž neplatí osoby žijící v domácnosti s poplatníkem.

Vyděláváme | Práce | Srovnání | Přehled | Hrubá mzda

Podívejte se, kolik je nyní průměrná hrubá měsíční mzda

Televizní poplatek činí 135 Kč a rozhlasový 45 Kč měsíčně. Výše poplatku je stanovena zákonem. Od poplatku jsou osvobozeny například domácnosti nebo jednotlivci, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima. Poplatku jsou také zproštěny osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou pokud jsou samostatně žijící.

Jak platit televizní poplatky vám poradí na jakékoliv pobočce České pošty nebo se můžete k placení poplatků přihlásit na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Pokud se rozhodnete pro Českou poštu, budete poplatky platit prostřednictvím SIPO. Poplatek můžeme zaslat přímo České televizi a rozhlasu (https://zis-ext.rozhlas.cz/PagesFO/DefaultFO.aspx). A to buď písemně zasláním formuláře na adresu České televize (Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4) nebo vyplněním formuláře on-line (poplatky@ceskatelevize.cz).

Jak postupovat v případě stěhování?

Změnu adresy musíte nahlásit nejpozději do 15-ti dnů. A to buď jakékoliv pobočce České pošty, platíte-li poplatek přes SIPO nebo na stránkách České televize, pokud platíte přímo jí.

Pokud prostřednictvím SIPA v jednom měsíci nezaplatíte poplatky, připíší se vám na SIPO v měsíci následujícím. Jestliže nezaplatíte ani tentokrát, budete nuceni dlužnou částku zaplatit přímo na účet České televize.

Předpokládá se, že kdo je odběratelem elektřiny, vlastní i televizní či rozhlasový přijímač. Proto se také Česká televize obrací na elektrárny s žádostí o výpis odběratelů elektřiny. Tento postup je v souladu se zákonem. Samozřejmě jsou i výjimečné případy, kdy se v domácnostech televizní ani rozhlasové přijímače neobjevují. ČT sice nemá právo vniknout do vaší domácnosti, je ale nutné, aby fyzická osoba dokázala, že přijímač nevlastní. Např. účastnickou či svědeckou výpovědí apod.

Český rozhlas zase spolupracuje s Českou televizí. Porovnávají si data, zda platiči televizního poplatku platí i rozhlasový. Lidé si často neuvědomují, že i když nevlastní žádný klasický radiopřehrávač, musí platit poplatek i za autorádio, radiobudík, počítač s FM/DVB-T tunerem, televize s digitálním příjmem, atd.

Je tedy na nás, zda raději každý rok zaplatíme 2 160 Kč za oba poplatky nebo pokutu, která může být až 15 000 Kč - za televizní i rozhlasový poplatek dohromady - v případě, že vás odhalí jako neplatiče.

Další článek


 

celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Ano, bude líp :-D
Doktor Ludvík
22. 10. 2014, 18:03
K trestu za neplacení TV poplatků požaduji traest za...
Hugo
22. 10. 2014, 16:28
Bohuzel je v dnesni dobe problem koupit za normalni ...
4RW
22. 10. 2014, 11:11
Kolik našich nepřizpůsobivých občanů TV poplatky pla...
John
22. 10. 2014, 10:57
Jo, tohle mě z toho štve nejvíc, tím jak se Rozhlas ...
Antonín Novák
22. 10. 2014, 10:04

Další články

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 1 hodinou  |  Rybová Romana

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  2
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  6
Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více