FinExpert.e15.cz

Výdajové paušály zpřísnily. Spočítejte skutečné náklady

Tohle zavání papírováním, ale rozdíl může být v desítkách tisíc.

Využíváte tzv. výdajové paušály? Pokud ano, pak jistě víte, že od letošního roku trochu zpřísnily podmínky pro jejich uplatnění – konkrétně jde o nastavení jednotného stropu ve výši 2 000 000 Kč, který platí pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob nezávisle na tom jakým procentem si výdaje uplatňují. Dále platí omezení při uplatnění daňového zvýhodnění na děti a manželku (manžela). Výdajové paušály si podnikatelé v minulosti velmi oblíbili nejen z toho důvodu, že díky nim většinou výrazně ušetří na daních, ale také odpadá otravné „papírování“.

shutterstock_149241335.jpg
Papírování je otrava, ale pokud máte vysoké skutečné výdaje, pak vezměte kalkulačku do ruky a počítejte (obr.: shutterstock.com)

Situace se ale letos změnila, což se může negativně promítnout do konečné výše daně z příjmů, která osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) vyjde až budou příští rok daň přiznávat. Každá OSVČ by se tak měla zamyslet a propočítat, zda její skutečné výdaje nejsou vyšší, než paušální. Pokud ano, pak se vyplatí přejít na daňovou evidenci. Na druhou stranu je potřeba počítat s vyšší administrativní náročností, rizikem chyby, dalšími výdaji například na účetní...

 

Kdo chce uplatňovat výdaje paušálem, nemůže si uplatnit slevy na děti a na manželku. Rozdíly mohou být v desítkách tisíc

 

Vše tedy bude záležet na konkrétní situaci. Procentuální výše paušálů zůstává, klíč najdete níže. Paušál může využít i OSVČ s ročním příjmem třeba 4 miliony korun, ale v takovém případě uplatní výdaje pouze v maximální výši, což je příslušný procentní paušál krát 2 miliony korun.

Screenshot at čvn 28 18-31-49.png

Pro uplatňovaní výdajů ve skutečné výši je třeba buď vést buď účetnictví nebo alespoň daňovou evidenci. Evidence musí obsahovat údaje o příjmech a výdajích, a to v členění potřebném pro zjištění základu daně a údaje o majetku a závazcích. Evidenci je nutné uschovávat za všechna zdaňovací období, pro která neskončila lhůta pro vyměření daně. Tedy tři roky.

Přechod z paušálu na evidenci

Při vedení evidence příjmů s uplatněním výdajového paušálu se nejdříve z evidence sečtou všechny příjmy a výdaje se uplatní procentem dle výše paušálu. Při vedení daňové evidence je potřeba rozlišovat mezi daňově uznatelnými a neuznatelnými výdaji. Pro OSVČ mající skutečné výdaje vyšší než paušál je však daňová evidence správnou volbou. V případě OSVČ, která má manželku (manžela) s ročními příjmy do 68 tisí a má i jedno nebo více dětí, může být výhodnější uplatnění skutečných výdajů i přesto, jsou-li tyto výdaje nižší než výdaje paušální. Rozdíl může být značný:

Screenshot at čvn 28 19-28-46.png

Přejít z paušálu na daňovou evidenci lze i v průběhu roku. OSVČ, které ke konci roku 2014 neměly žádné pohledávky, přejdou na daňovou evidenci snadno, nemusejí provádět žádné úpravy základu daně za rok 2014. OSVČ evidující nezaplacené faktury musejí zvýšit základ daně právě o tyto pohledávky. Lehká komplikace tak v tomto případě číhá v nutnosti podat dodatečné daňové přiznání (za předpokladu, že řádné bylo podáno v termínu).

Jsme zodpovědní, jen dokud úvěr opravdu nepotřebujeme

Pak velká část lidí vezme cokoli, hlavně, když to bude rychle.

Potřeba upravit základ daně v případě, že OSVČ přechází z paušálu na evidenci znamená nutnost mít daňově vyrovnané všechny transakce před zahájením vedení daňové evidence. V praxi to nejčastěji znamená nutnost zdanit vyfakturované neuhrazené pohledávky. Samotné inkaso peněz za tyto faktury v příštím roce, kdy se vede daňová evidence, totiž už není zdanitelným příjmem.

V případě již zaplacené zálohy v roce uplatňování paušálních výdajů není v následujícím roce možné uplatnit celý výdaj jako daňově uznatelný náklad, ale pouze doplatek. Legislativní úpravu je třeba provést i u sociálního pojištění v „Přehledu o příjmech a výdajích“.

Uplatňujete výdaje paušálem?

Další článek


 

 


Další články

Podnikání během rodičovské dovolené v příkladech

Podnikání během rodičovské dovolené v příkladech

Při rodičovské je samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší zdroj příjmů.

Před 5 hodinami  |  Gola Petr

Hospodské „čtyřky“, vinárny, kavárny a cukrárny v ohrožení, kvůli EET

Hospodské „čtyřky“, vinárny, kavárny a cukrárny v ohrožení, kvůli EET

Suma sumárum, ohrožených podniků je zhruba 13 až 15 tisíc.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  4

Plátci DPH pozor, vláda od října rozšiřuje „reverse charge“

Plátci DPH pozor, vláda od října rozšiřuje „reverse charge“

Včera  |  Pospíšil Aleš
Chcete zateplit střechu? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí?

Chcete zateplit střechu? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí?

Střecha je místem, přes které může unikat velká část tepla.

Včera  |  Poncarová Jana  |  1

U ČMSS si můžete předpřipravit smlouvu on-line

U ČMSS si můžete předpřipravit smlouvu on-line

26.  9.  2016  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená